Як впливає ситуація на польському кордоні на аграріїв Кіровоградщини

16:09, 22 Лютого, 2024

Від листопада 2023 року тривають мітинги на польсько-українському кордоні, учасники яких блокують вантажівки з українським зерном. Як це планує вирішувати український уряд та як це впливає на роботу аграріїв Кіровоградщини.

Мітинги польських перевізників: що блокують на кордоні

У листопаді 2023 року польські перевізники почали на кордоні блокаду вантажівок, які перевозили з України зерно на експорт. Згодом блокади окремих пропускних пунктів на кордоні повторювалися, і поширилися на всі сільськогосподарські товари.

У грудні «Укрзалізниця» організувала до Польщі контрейлерний поїзд з вантажівками, щоб оминути блокаду автотранспорту.

Вже 18 лютого 2024 польські мітингувальники заблокували рух пасажирського поїзда Київ – Хелм. Відновити рух залізниці через кордон вдалося після втручання польської поліції.

У середу, 21 лютого президент України Володимир Зеленський у зверненні оголосив, що доручив українському уряду до 24 лютого прибути на кордон з Польщею. Також він закликав представників польського уряду та президента приїхати до кордону, щоб врегулювати проблему блокади.

«Не можна принижувати ані українських, ані польських фермерів. Нам потрібна єдність», – додав Володимир Зеленський.

На наступний день, 22 лютого, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск під час пресконференція заявив, що зустріч з українськими урядовцями відбудеться у Варшаві за місяць, 28 березня.

Станом на 22 лютого польські мітингувальники обмежують рух на деяких пропускних пунктах для автотранспорту з та в Україну.

Чи впливає блокування на агросектор Кіровоградщини

Як пояснила «Гречці» директорка Кіровоградського обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова, більша частина експорту і у 2023 році, і у січні цього року перевозили морськими шляхами. Це стосується як експорту зерна зокрема з Кіровоградщини, так і загалом з країни.

У 2023 році з України експортувала майже 62 мільйони тонн рослинницької продукції та олій. З них 42 мільйони тонн – перевозили морськими шляхами.

«Левова частка експорту переміщають через порти. Далі йде залізниця і найменше – автотранспортом», – сказала посадовиця.

Щодо Кіровоградщини, то експорт зернових культур з області за січень-листопад 2023 року становив 1 мільйон 112 тисячі тон.

За її словами, блокада на українсько-польському кордоні додала логістичних проблем до вже наявних, та поки значно не вплинула на власне агросектор Кіровоградщини. Наприклад, аграрії Кіровоградщини посіяли менше озимих зернових культур, проте це пов’язано з посушливою осінню.

Також у кіровоградських аграріїв цьогоріч стають пріоритетними олійні та технічні культури через логістичні особливості: тонна олії коштує дорожче зерна, а транспортування тони того і того вартує однаково.

«Є точкові проблеми в деяких господарствах, пов’язаних з імпортом та експортом загалом. Проте масового впливу це не має поки що. Хоча звісно, ця ситуація з блокадами розхитує суспільство», – додала Валерія Фурманова.

Посадовиця зазначила, що якщо ситуація вирішиться найближчим часом і блокади припиняться, то аграрний сектор Кіровоградщини не зазнає значного впливу від них.

«Позиція відстоювання своїх інтересів має відбуватися цивілізованим шляхом, як заведено у демократичному світі. Тому окремі випадки викидування зерна з машин – це не той шлях. на який слід звертати. та ми бачимо, що вже зараз уряди обидвох країн працюють над розв’язанням проблеми», – уточнила вона.

Фото: EPA

Останні новини по темі
Читайте також

На Кіровоградщині «Земельний банк» повторно виставив на аукціон свою найбільшу ділянку площею майже 4000 гектарів....

17:21, 18 Січня, 2025

На Одещині прикордонники затримали трьох чоловіків, які незаконно намагалися перетнути кордон. Серед них був житель Кіровоградщини....

16:34, 18 Січня, 2025

Петрівська громада, що на Кіровоградщині, сповістила про загибель на фронті захисника-земляка Андрія Бакуна....

16:22, 18 Січня, 2025