Закриття малокомплектних шкіл у 2025: хто під загрозою
З 1 вересня 2025 року з держбюджету перестають фінансувати зарплати вчителів шкіл із малою кількістю учні. Проте це можуть робити за кошт бюджету громади. “Гречка” дізналась чи багато малокомплектних шкіл на Кіровоградщині.
Які зміни очікувати?
Як пояснили у Міністерстві освіти і науки, є рішення уряду за яким з 1 вересня 2025 року не фінансувати коштом освітньої субвенції заробітну плату вчителів у школах із кількістю учнів менш як 45 учнів, а з 1 вересня 2026 року — менш як 60 учнів.
Це рішення діятиме тільки для освіти на рівні 5-11 класів і не стосується початкових шкіл.
Водночас до розрахунку освітньої субвенції кожної громади додано всіх дітей шкільного віку. Тобто громада отримуватиме кошти на навчання всіх дітей, але не зможе витрачати їх на маленькі школи.
Це означає, що місцеві органи самоврядування можуть вирішити: або довозити учнів цих шкіл у найближчу більшу школу, або оплачувати працю вчителів малих шкіл із місцевих бюджетів.
Додамо, схожі рішення в Україні вже ухвалювали. Так, з 2016 року з освітньої субвенції не фінансують школи, у яких навчаються менш як 25 учнів.
У разі, якщо місцеві органи самоврядування вирішать не фінансувати роботу малокомплектної школи самостійно, можливе працевлаштування вчителів в опорних школах із забезпеченням підвезення.
Навіщо планують зміни?
У школах І-ІІІ ступенів, у яких навчаються менш як 45 учнів, в одному класі вчаться 5-6 учнів, а через брак можливості сформувати клас (мінімум 5 учнів) діти вчаться на індивідуальній формі або в зʼєднаних класах , які обʼєднують дітей різного віку.
Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування, вважають в МОН.
Окрім того, зазвичай такі школи не забезпечені вчителями повною мірою. Тому часто вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, і викладають непрофільні предмети.
Тож рішення уряду має стимулювати місцеві громади довозити дітей у більші школи, які укомплектовані вчителями та сучасною технікою..
Скільки малокомплектних шкіл у Кіровоградській області зараз?
У департаменті освіти Кіровоградської ОВА на запит “Гречки” повідомили, що станом на 10 березня 2024 року у Кіровоградській області 12 шкіл, де навчається від 25 до 45 учнів. 8 з них – у Кетрисанівській громаді, інші в Піщанобрідській, Онуфріївській та Пантаївській громадах.
Проте до 1 вересня 2025 року ситуація з кількістю учнів може змінитись.