Зростання ціни на пальне і авто: що з вересня чекає на українців

З 1 вересня 2024 року Уряд України планує підвищити акциз на пальне. Це своєю чергою може призвести до зростання цін на заправках.
Чи зростуть ціни на заправках
Як повідомляють у Центрі громадського моніторингу та контролю, ставки акцизу на бензин збільшаться з 215,5 євро до 242,6 євро на тисячу літрів. Ставки на дизельне пальне зростуть зі 139,5 євро до 177,6 євро. Ставки на автогаз зростуть з 52 до 165 євро. Надалі акцизи зростатимуть поступово впродовж чотирьох років.
Згідно із прогнозом Нацбанку України, до кінця 2024 року пальне подорожчає на понад 9%. Проте, на думку експерта, з ринку пального Сергія Куюна, збільшення акцизів суттєво не вплине на бюджет водіїв.
Так, за прогнозом експерта, з вересня подорожчання складе для:
- бензину – на 1,5 гривні на літр;
- дизпального – на 2 гривні за літр;
- автогазу – на 5 гривні.
“По бензину та дизелю взагалі є всі шанси пройти непомітно, якщо світовий ринок у серпні просяде”, – додав Куюн.
“По бензину, дизелю взагалі не факт, що ми побачимо якісь зміни, якесь зростання, оскільки 1,5-2 гривні — буденні ринкові коливання, які зазвичай споживач навіть не помічає”, — зазначив під час брифінгу Сергій Куюн.
Водночас, він вказав на позитивні тенденції щодо ціни на нафту, які також можуть позначитися на вартості пального.
Станом на 31 липня ціна на нафту опустилася нижче 80 доларів за барель. До цього вона була 87 доларів.
“Якби цей акциз запрацював не з 1 вересня, а з 1 серпня, то впевнений, ми би не помітили ніяких змін. Тому що закупівельна вартість впала, акциз зріс, і відповідно вони компенсували б одне одного. Можливо було б ще й подальше зниження цін, яке ми сьогодні бачимо на внутрішньому ринку”, — зазначив експерт.
За його словами, збільшення акцизів на пальне, окрім євроінтеграційних зобов’язань, спрямоване на ліквідацію дефіциту держбюджету. І за рік може принести близько 30 мільярдів гривень.
Нагадаємо, “Гречка” раніше повідомляла про те, що тему про збільшення вартості ціни на проїзд піднімати ще минулого року. Тоді приватні перевізники наголошували про необхідність переглянути тариф через можливе подорожчання пального.