У черзі за мамограмою: вистоїть не кожен

15:20, 14 Листопада, 2012

Нещодавно, 20 жовтня, відзначався Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози. День є – державної програми боротьби з хворобою, яку виявляють, у 16 тисяч жінок щороку, немає. Кожен 4-ий випадок діагностується на тій стадії, коли вилікувати хворобу неможливо.

Жителі Кіровоградщини – області, де найвищий рівень онкозахворюваності по Україні, на жаль, знають про таку статистику з конкретних життєвих випадків, але навіть обслідуватись вчасно не можуть.

Ймовірність виникнення ракової пухлини збільшується з віком прямо пропорційно, але приблизно 4% хворих складають жінки молодші 30 років. Найбільша смертність від нього зазвичай у віці 40-50 років. Лікарі-онкологи закликають усіх жінок щомісячно робити самообстеження, а після 40 регулярно звертатись до лікаря і за потреби робити мамографію. Мамограма – спеціальне медичне дослідження молочних залоз на основі рентгену, ультразвуку або МРТ. Пройти мамограму можна на 8-12 день місячного циклу.

У Кіровограді таку процедуру можна пройти у Обласному онкодиспансері і обласній лікарні за направленням лікаря. Але виявляється самого бажання не достатньо. Лише після отримання направлення вам заведуть картку і видадуть «талончик» з яким ви можете направитись у чергу на процедуру.

В понеділок, 12 листопада, о 7.40 в коридорі онкодиспансеру зібралась черга з понад сотні жінок. Процедура починається в 9.00, але люди знають – щоб отримати бажаний папірець треба прийти раніше. Кіровоградка Тетяна, теж наважилась прийти на обстеження. Ще з 2008 року вона стоїть на обліку в диспансері і щороку має проходити мамографію, проте вже 4 роки тут не була – боялась.

« Талончики закінчились переді мною. Я запитала, чи можна взяти на завтра – сказали, що ні – в порядку живої черги. Моя картка з 2008 року чогось зникла і знову треба йти за направленням. Коли якась дівчина сказала, що вже о 7.00 була тут, а талончика так і не отримала в реєстратурі відповіли – «значить не достатньо рано прийшли».

А люди, які приїхали з районів, муситимуть приїхати й завтра і якщо знову не втраплять на процедуру, то в цьому місяці вже пройти мамограму не зможуть. А через місяць не пустить робота чи господарство.. А потім скажуть «ви пізно звернулись»» – розповідає Тетяна.

Жінка цього дня пішла ні з чим. Каже, що не знає коли повернеться, щоб спробувати знов.

У 2011-2012 пройти мамограму в диспансері можна було безкоштовно і без направлення, завдяки спонсорській підтримці опозиційної політичної сили, але знайшлись противники такої благодійності. У травні очільник області Сергій Ларін і тоді ще не кандидат у депутати Олксандр Шаталов розкритикували цю ініціативу . За повідомленням «Новин Кіровоградщини», вони були незадоволенні тим, що: «Збільшилась кількість охочих пройти обстеження, запис на нього проводиться на кілька років наперед. Це призвело до великої черги…»Сергій Ларін заявив: « Якщо ця політична сила хоче зробити обстеження безкоштовним, нехай купує мамограф, а не експлуатує комунальну власність, купуючи лише витратні матеріали. »

Можливо, саме завдяки такій ярій «підтримці» ОДА, «атракціон невиданої щедрості» закінчився. Хоча цього року в області купили новий мамограф, він поповнивнив Новоукраїнську районну лікарню, черги в обласному диспансері не зменшуються.

Марта Луцька

Фото звідси

Останні новини по темі
Освітянам Кіровоградщини полегшили роботу
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Освітянам Кіровоградщини полегшили роботу
На заробітки в Росію? Вчіть мову і історію
На заробітки в Росію? Вчи мову і історію
Читайте також

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024

На Кіровоградщині в рамках операції “Нерест” правоохоронці розпочали 27 кримінальних проваджень щодо браконьєрів....

16:50, 30 Травня, 2024