Гепатит С в Україні «переплюнув» СНІД. Кіровоградщина – не виняток

23:58, 27 Грудня, 2012

Кіровоградщина – не винятокПоширення вірусного гепатиту С стало головною темою прес-конференції, організованої ОБФ «Повернення до життя». До діалогу були запрошені заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Горбенко, заступник начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської міської ради Тамара Беспалова та міський позаштатний інфекціоніст Віктор Мандзій.Що таке гепатит С?

 

 

Гепатит С – це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту С, що проникає в клітини печінки, використовує генетичні механізми клітин для відтворення власних копій, які в свою чергу заражають більше клітин. Лише в 15 відсотках випадків гепатит С протікає в гострій формі, це означає, що тіло саме позбавляється від вірусу без довгострокових наслідків. На жаль, у більшості випадків (85 відсотків), інфекція стає хронічною і поступово руйнує печінку. Із часом це призводить до цирозу і раку.

Відомо як мінімум шість основних типів вірусного гепатиту і більше 50 підтипів. Безсимптомний перебіг і відсутність інформації у населення дозволяють замовчувати проблему.

Лікування гепатиту С триває 24-28 тижнів, а коштувати лікування може від 80 тисяч гривень і вище. Для підтримання здоров’я хворим також необхідно уникати тютюну, алкоголю і фізичних навантажень, дотримуватися дієти (так званого «п’ятого столу» – жодного гострого, смаженого, жирного і копченого, здоби, солодощів і прянощів). Якщо вірус не піддається лікуванню, боротьба за здоров’я може тривати роками.

Як можна заразитися?

Вірус гепатиту С переноситься кров’ю, як і ВІЛ-СНІД, тому шляхи інфікування такі ж самі. Це і використання неодноразових шприців при вживанні наркотиків (при цьому вірус гепатиту С при уколі зараженою голкою отримують три відсотки, а ВІЛ усього 0,3 відсотка), статевим шляхом (але ймовірність такого зараження дуже мала), через переливання крові, від вагітної матері до дитини (спостерігається рідко). Заразитися можна, наприклад, отримавши вірус і через нестерильне обладнання в манікюрному салоні чи у стоматолога. Спільна зубна щітка чи бритва, все, на чому могла залишитися кров, може нести загрозу.

Відповідно, група ризику цієї хвороби та сама, що й у ВІЛ: наркомани, працівники секс-індустрії. Але, по суті, загрозу заразитися має кожен.

За статистикою, зараз в Україні інфікований кожен десятий. Епідемія гепатиту давно більша, ніж СНІДу, проте офіційно вона не визнана.

У Кіровограді пройти аналіз на гепатит С можна на базі обласної лікарні або в ряді приватних лабораторій.

Невигадані історії

Тетяна з дитинства мала ниркову недостатність. Процедури на гемодіалізі – апараті штучної нирки, який виводить із крові продукти обміну речовин і налагоджує водний баланс – були для неї буденною необхідністю для підтримання життя, вони ж і вдарили по здоров’ю – на процедурах дівчині «занесли» гепатит С. Оскільки держава жодної підтримки на лікування не дає, гроші збирали з усіх усюд. Зараз Таня продовжує лікування і сподівається побороти недугу.

Чоловік і батько з двадцятирічним стажем, Андрій, дізнався про свій діагноз випадково – мав звичку раз на кілька років проходити медогляд не для «відчіпного» на роботі, а для себе, хоча на здоров’я особливо не скаржився. Діагноз шокував і його, і родину. Чоловік, що не мав наркотичної залежності, жодного разу не отримував донорської крові, може лише здогадуватися, звідки взявся гепатит. Проте, на щастя, хворобу виявили вчасно і гроші у родини були – пройшовши курс лікування, хвороба відступила.

Звернувшись до лікаря з «жіночими» проблемами, Ганна дізналася про ще страшніший діагноз – гепатит С. Жінка працює продавцем і має мінімальну зарплату. Грошей на лікування у неї немає та й і хвороба ніби не турбує, тож вона поки що не лікується.

Прожити без лікування можна до десяти років.

Кіровоградські реалії

Точної статистики хворих по області представники управління охорони здоров’я назвати не можуть. Проте переконують, на лікування тих, хто вже стоїть на обліку з даною хворобою, потрібні великі гроші – приблизно 150 мільйонів гривень, каже Тамара Безпалова, а це весь бюджет управління охорони здоров’я обласної держадміністрації на рік. Державної ж програми боротьби з гепатитом С також немає. Відповідно, і грошей не виділено.

Ще в липні, за інформацією журналу «Фокус», головний інфекціоніст Міністерства охорони здоров’я України Ольга Голубовська розповідала, що МОЗ чекав відповіді з регіонів про кількість інфікованих, які потребують лікування, після чого мала бути сформована заявка на фінансування на 2013 рік. За оцінками експерта, для розв’язання проблем, пов’язаних з вірусними гепатитами, на один рік потрібно 304 мільйони гривень. Ця цифра, м’яко кажучи, малувата, якщо лише Кіровоградщині потрібна на рік половина цієї суми. Але й такі кошти у бюджеті не затвердили. Зараз на боротьбу з гепатитом кошти взагалі не закладені.

У той час, як хворі і громадські активісти просять в обласної влади «дати копієчку», там обіцяти їм нічого не можуть. Виходить дивний розподіл коштів: на льодовий палац у держави 45 мільйонів знаходиться, і на додаткові оздоблювальні роботи у новозбудованому театрі ще п’ять – теж, а на здоров’я людей – ні.

Настя Дзюбак

“Нова газета”

Останні новини по темі
Комунальників оштрафують за ожеледицю?
Обстеження хворих в СІЗО не відповідають стандартам
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024