Кіровоградців щеплюють забороненою вакциною?
У кіровоградській поліклініці №1 пацієнтів щеплюють контрафактною вакциною від правцю (стовбняку).
Саме такі висновки можна зробити зі слів пацієнтів. Так людей, у яких були показання до такого щеплення у зв’язку з травмою лікар направляв до аптеки на Набережній („Ліки Кіровоградщини”, аптека №1), де вони мали купити вакцину, оскільки в лікарні її не було. Коли люди повернулись з ліками медсестра відмовилась зробити щеплення, оскільки сказала, що наразі в Україні немає ліцензійної вакцини, а придбана пацієнтами, українського виробництва, без ліцензії і може бути небезпечна. „Потерпілі” звернулись до лікаря, який видавав направлення на щеплення, той переговорив з головним лікарем поліклініки і вказівка „вколоти” пролунала згори.
У лютому 2013 Державна служба з лікарських засобів призупинила використання вакцин проти гепатиту В, а також проти стовбняку, дифтерії, коклюшу та туберкульозу виробництва харківської фірми “Фармстандарт-Біолік”. Причиною для цього стала заява депутата від “Батьківщини” Андрія Сенченко про те, що після використання вакцин виробництва фірми “Фармстандарт-Біолік”, тільки у 2012 році померло 8 дітей. Наразі триває розслідування.
До заборони, ПАТ “Фармстандарт-Біолік” було єдиним в Україні підприємством, що випускало вакцину від правцю і саме з цим підприємством у Мінохорони здоров’я був заключений договір.
Після чого часто виникала проблема, накшталт, вкусила людину собака, лікар знає що необхідне щеплення, але зробити не може – нема чим.
Очевидно, у Кіровограді вирішили, що краще синиця вруках – чим маємо тим і щеплюватимемо.
На запитання чи заборона використовувати вакцину він правцю харківської фірми ще діє, начальник відділу лікувально – профілактичної допомоги населенню Управління охорони здоров’я Кіровограда Лариса Кудрик відповіла, що цього вона не знає. Можливо, і лікарі не знають?
Натомість головний спеціаліст Державної служби з лікарських засобів Ольга Зуєва повідомила, покищо карантин з даних препаратів не знятий. Але як заборонена вакцина потрапила до аптек?
Журналіст „Гречки” пішов до вказаної аптеки, щоб придбати ліки і перевірити фірму виробника.
Аптекар нам підтвердила, що у них є ліки, аби перевірити на правцевий токсин ( ціна 5 гривень) і протиправцева сироватка ( ціна 63 гривні), проте продаються ці препарати лише за призначенням лікаря. Тобто, оцінити фірму-виробника може лише пацієнт і медик.
Якщо пацієнти, що розповіли свою історію не помилились, то варто відзначити, що Кіровоград не є новачком у використанні забороненої вакцини. Так інформація про те, що у медичних закладах Львівщини навіть попри „карантин” Деррджлікслужби використовують для щеплення дітей вакцини проти гепатиту В, правця та дифтерії виробництва ПАТ “Фармстандарт-Біолік” зявилась у пресі ще взимку. Тоді із запитом про це звернувся народний депутат України, перший заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я Роман Ілик.
Довідка „Гречки”. Правець – (більше відомий українцям як “столбняк”) це гостре інфекційного походження захворювання, яке викликається такий бактерією як Clostridium tetani. Так зазвичай при попаданні цієї бактерії на пошкоджену ділянку шкіри або ж на слизову оболонку (спори цього неприємного збудника зазвичай потрапляють з грунтом, як правило, забрудненим фекаліями деяких теплокровних тварин.
Правець починається з слабкості, дратівливості, головного болю, посмикування м’язів у ділянці рани. Надалі розвивається ригідність м’язів, що найперше виникає поблизу рани та у жувальних м’язах – тризм (хворому важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль в жувальних м’язах). Виникає тягнучий біль і ригідність м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль в животі і напруження м’язів передньої черевної стінки. У зв’язку з скороченням мімічних м’язів обличчя набуває характерного вигляду “сардонічної посмішки”. Виникає відчуття страху, порушується сон. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю (опістотонус). Притомність при правці збережена.
Марта Луцька