Місячні затримки зарплат і скорочення: як на Кіровоградщині реформується протитуберкульозний диспансер

14:46, 05 Вересня, 2020
medreform

 

З квітня, з початку старту другого етапу медичної реформи Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер вже майже вдвічі скоротив ліжкомісця, а ще персонал та має затримки у виплаті зарплат. А все тому, що медустанові вкрай не вистачає багатомільйонного фінансування.

 

Зарплати із затримкою в кілька місяців

До редакції “Гречки” звернулася медпрацівниця обласного протитуберкульозного диспансеру Валентина і розповіла про кількамісячні невиплати зарплат.

– Вже вересень, а ще за липень не отримали кошти, – пише Валентина. – Після початку медичної реформи з першого квітня медичні працівники облтубдиспансеру з затримкою в декілька місяців не отримують заробітну плату. Неодноразово зверталися на “гарячі лінії” НСЗУ, ОДА, а затримки як були, так і є. Що робити людям у яких є діти, яких потрібно годувати, одягати, збирати до школи, кредити, які потрібно виплачувати, комунальні послуги за які треба платити. Відповідь одна – немає коштів. НСЗУ не в повному обсязі фінансує, коштів на заробітну плату не вистачає. Вихід один – звільнитися, щоб отримати заборгованість. Люди, які звільнилися за цей час, а немало працівників позвільнялися через невиплату зарплати, борги отримали. Як жити далі?

За її словами, найперше медпрацівників цікавить, коли будуть вчасно виплачувати зарплати.

– Наразі всіх цікавить, коли будуть вчасні і регулярні виплати заробітної плати? Чому замовчують про ситуацію з туберкульозом у країні, чому не цінують кваліфікованих фахівців у цій галузі? Чому тим хто працює з Covid доплачують, а тим, хто працює з відкритими формами туберкульозу платять ставку?

 

Майже вдвічі скоротили ліжкомісця, працівники звільняються і це ще не кінець

Про ситуацію із затримкою зарплат і скороченням розповіла директорка обласного протитуберкульозного диспансеру Галина Горенко. За її словами, нині заборгованість зарплат за частину липня – понад 2 млн грн та за серпень 3 млн 427 тис. грн.

– Зараз дуже складно. З переходом на фінансування з Національною службою здоров’я нашому закладу фактично немає коштів для забезпечення статей витрат на утримання, крім комунальних, які фінансує обласний бюджет, – каже Галина Горенко. – Ми про потребу в коштах неодноразово інформували і департамент облдержадміністрації, і обласну раду. Ми розуміли, коли ще готували до контрактування наш заклад на чотири пакети медичних гарантій, що коштів буде недостатньо. Тому зробили оптимізацію ліжкового фонду: скоротили 180 ліжок звичайного стаціонару та 55 денного стаціонару. Це потягло скорочення персоналу – 68 людей, з них 45 – за власним бажанням. Зараз люди також звільняються за власним бажанням, бо не можуть працювати в таких умовах і зазвичай їдуть на заробітки за кордон, на жаль.

Але грошей медзакладу і досі не вистачає.

– Не зважаючи на те, що ми зробили значну реорганізацію обсяги за договором з Нацслужбою здоров’я на медичне обслуговування не забезпечують більшу частину фінансових потреб диспансеру, – зазначає Галина Горенко. – Якщо говорити про забезпечення заробітною платою коштом НСЗУ це трохи менше 20%. Це вкрай обмежена наша потреба.

Ситуація, в яку потрапили протитуберкульозні диспансери в країні з початком другого етапу медреформи “Гречка” вже писала. По суті реформи йшлося про переформатування таких закладів за міжнародними зразками. Однак ситуація склалася так, що в результаті протитуберкульозні диспансери залишилися з мізерним фінансуванням, якого навіть не вистачає на зарплати працівникам. Проблему недофінансування визнали в Міністерстві охорони здоров’я й внесли зміни в реформу.

– Зараз кажуть, що це була помилка. Мав бути перехідний період до 2023 року, але щось не зробили ні нам, ні психіатричній службі. Тому таке вкрай обмежене фінансування, – каже очільниця обласного протитуберкульозного диспансеру. – Якщо не отримаємо додаткового фінансування, то ми будемо продовжувати скорочення, але це не буде дуже гарно для пацієнтів. Так ми скорочуємо, але пацієнти є і туберкульоз не меншає. А якщо і меншає, то тільки шляхом невиявлення пацієнтів, які сидять дома, а не поліпшення ситуації.

 

Де взяти гроші?

В департаменті охорони здоров’я ОДА кажуть, що витрати закладу не мають перевищувати доходів, крім того, в обласному бюджеті вже виділяли кошти на підтримку.

– Отримати додатковий фінансовий ресурс від НСЗУ вони могли б за умови подання плану заходів щодо виходу з проблемної ситуації на вимогу постанови Кабміну №513. Наразі немає інформації про те, чи подавали вони цей план до власника – обласної ради. Також невідомо, чи надсилала адміністрація диспансеру до обласної ради звернення про оптимізацію закладу, – розповіла заступниця директора департаменту охорони здоров’я ОДА Наталя Горбенко. – На перехідний період для виплати зарплати працівникам протитуберкульозному диспансеру з обласного бюджету тричі виділяли кошти. У сумі це понад 7 мільйонів гривень.

За словами директорки обласного протитуберкульозного диспансеру, частину з цих коштів отримали в серпні і ними закрили нестачу зарплати за травень і червень.

Також пані Горенко розповіла, що вони подалися на додатковий пакет фінансування від НСЗУ на перехідний період.

– Скільки це буде по сумі і коли ми не знаємо, – зазначає Галина Горенко. – Сподіваюся, що в кінці місяця підпишемо.

Загалом, за словами пані Горенко, НСЗУ законтрактувала понад 15 млн грн за 9 місяців, тоді як до реформи бюджет диспансеру був 65 млн грн на рік.

 

Останні новини по темі

Кіровоградщина: за добу виявили вісьмох хворих на коронавірус

COVID 19
coronavirus copy

П’ятеро жителів Кіровоградщини захворіли на коронавірус (ОНОВЛЕНО)

Читайте також

Учні Новомиргородської спеціальної школи Кіровоградської обласної ради відзначили День Святого ...

19:18, 6 Грудня, 2023

У Кропивницькому сьогодні, 6 грудня, з нагоди Дня Збройних сил України і Дня Святого Миколая, відбулось ...

16:36, 6 Грудня, 2023

У Дитячо-юнацькій спортивій школі № 2 у Кропивницькому стартував набір дітей на безкоштовне навчання ...

16:33, 6 Грудня, 2023