Родичі збирали гроші на кисневі балони: що з киснем в Кропивницькій райлікарні?

16:18, 15 Квітня, 2021

Кропивницька центральна райлікарня, яка нині в процесі передачі з балансу райради на баланс громад, зіткнулася з проблемою нестачі кисню для пацієнтів. У соцмережах з’явилося повідомлення про те, що родичі витрачають 3500 грн в день на кисневі балони, аби врятувати чоловіка в реанімації. При цьому головний лікар медзакладу проблему з киснем визнає. Каже, що через встановлений ліміт не можуть придбати більше кисневих балонів, ніж потрібно.

Фото умовне

Один день в реанімації це 3500 гривень на кисень

Родичам пацієнта доводиться самостійно купувати кисневі балони, аби врятувати свого рідного. 

У соцмережі жінка звернулася про збір коштів для порятунку вітчима. Чоловік з пневмонією в реанімації. Щодня йому потрібні 10 балонів кисню. Лише один коштує 350 грн, тобто в день родина витрачає 3500 грн лише на кисень. Жінка опублікувала рахунок з проханням допомогти її родині. 

Те, що кисню не вистачає в лікарні підтвердив “Гречці” і головний лікар Кропивницької ЦРЛ Юрій Пивоварчук. 

– Ми можемо придбати лише 60 балонів на місяць, – каже головний лікар і додає. – Так, у країні збільшилося використання кисню на ковідних хворих. А виготовляють його так само як і раніше. 

Каже, що на один апарат штучної вентиляції має бути принаймні 10 балонів кисню на добу. Нині в лікарні два ШВЛ і обидва вільні. Також каже, що в лікарні є в достатній кількості кисневих концентраторів. За даними директора обласного департаменту охорони здоров’я Олега Рибальченка, у закладі – 250 кисневих концентраторів. 

А ситуацію з тим, що родичам довелося купувати кисень пояснює так:

– П’ятого числа поступили, а вже шостого під’єднали на ШВЛ. Саме тоді ми на нього і використали 60 балонів. Вчора дійсно була критична ситуація. Я звертаюся до фермерів, громад. Деякі територіальні громади відгукуються – закупили 50 балонів кисню. Для мене неприємно, що є гроші, але я не можу купити, а при цьому за готівку постачальники все-таки дають кисневі балони.  

Буду активно працювати з громадами, фермерами, щоб люди не купляли кисень, щоб допомогли хворим ті, хто може допомогти. 

Проблема з киснем не нова

За словами головного лікаря Кропивницької ЦРЛ, в обласному департаменті охорони здоров’я вже цікавляться ситуацією з киснем. Каже, уже дізнавалися скільки потрібно балонів.

Зауважимо, що ситуація з нестачею кисню в лікарнях – не нова. Таку проблему, у зв’язку з пандемією коронавірусу обговорювали з минулого року. Фахівці робили акцент на тому, що нестача кисню – основний виклик в медицині для громад в умовах пандемії. 

До речі, аби уникнути проблеми із забезпеченням ліжок киснем нещодавно в країні дозволили використання технічного кисню за умови відповідності його показників медичному.

При цьому офіційна статистика коронавірусу в регіоні нині така: на COVID-19 хворіють 5030 жителів області, з них 465 – лікуються в: обласній лікарні (114 пацієнтів); Кропивницькій центральній міській лікарні (156); обласному клінічному госпіталі ветеранів війни (39); Олександрійській міській лікарні (43); Знам’янській міській лікарні (28); Добровеличківській (40) та Маловисківські (45) центральних райлікарнях. 

Зайнятість ліжок хворими становить 41,9 %, зайнятість ліжок хворими та з підозрою – 48,2%. До апаратів штучної вентиляції легень підключені 33 тяжких хворих. 1110 ліжок забезпечені киснем, з них –  623 вільних.

В офіційному переліку хворих з коронавірусом в Кропивницькій ЦРЛ нині немає. При цьому зазначено, що в медзакладі є загалом 250 інфекційних ліжок. Лікарня не уклала договір з НСЗУ на фінансування за лікування хворих на коронавірус. Усе через те, що медзаклад не відповідає вимогам. 

– Потрібно, щоб було 4 анестезіологи, а в мене 2 всього. І потрібні 4 апарати ШВЛ, а їх є 2, – розповів Юрій Пивоварчук. 

Він також каже, щоб лікарня могла приймати хворих з коронавірусом треба, аби був стаціонарний кисень. 

За словами головного лікаря Кропивницької ЦРЛ, нині в медзакладі є 20 пацієнтів з пневмоніями, з них 2 – в реанімації без апаратів ШВЛ. А от на запитання журналістки “Гречки” чи є пацієнти з коронавірусом головний лікар відповів так: 

“Можна я не буду відповідати на це питання”.  

Кому дістанеться лікарня?

У Кропивницькій ЦРЛ лікуються, за словами пана Пивоварчука, з пневмоніями люди з усього району.

Лікарня подала до Нацслужби здоров’я пакети на фінансування на рік. Яку суму фінансування отримає медзаклад нині ще не прорахували.

Та нині є ще одна проблема для лікарні – передача на баланс. Якщо раніше лікарня була на балансі райради, то у зв’язку з адміністративно-територіальною реформою медзаклад на баланс має взяти громада. 

– Очікують я і громади, підраховують. Вони очікують скільки ми укладемо договорів з Нацслужбою здоров’я. Коли будуть договори й підрахунки, і буде видно, що зможемо забезпечити зарплату, то, думаю, питання рухатиметься. Усі очікують чи ми забезпечимо себе. Чи потрібні гроші тільки на комунальні послуги, а чи й на зарплату. І я розумію їх по-людськи. Але зарплату ми самі заробимо через НСЗУ, але комунальні послуги НСЗУ не оплачує, – пояснює Юрій Пивоварчук і додає, що вже має великі борги за тепло. 

Орієнтовно рішення по медзакладу буде відомо після 23-24 квітня, після того, як буде інформація про фінансування на зарплати в лікарні. 

Валерія Жовтун

 

Останні новини по темі
У Кропивницькому відстежити рух шести маршруток можна онлайн
gps
obhovorennja
Як розвивати Кропивницьку громаду: містяни можуть запропонувати ідеї
Читайте також

Аджамська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель захисника Євгена Куропятника.

16:46, 18 Травня, 2024

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 13 до 17 травня відзнаки вручили їхнім родинам....

13:49, 18 Травня, 2024

Зелений борщ – це один з символів весни – такий смачний та приємно кисленький. Але його смаки також можуть бути різноманітними. Сьогодні пропонуємо вам ознайомитися із трь...

13:07, 18 Травня, 2024