Програма медгарантій в Україні: які аналізи можна зробити безоплатно

12:55, 18 Вересня, 2023

В Україні за Програмою медичних гарантій всі аналізи є безоплатними для пацієнтів, але виключно, якщо лікар видав електронне направлення.

У МОЗ пояснили, що окремого пакету під назвою «Аналізи» немає, але у майже кожному з пакетів передбачено певний перелік лабораторних обстежень — відповідно до специфіки надання медичної допомоги.

Наприклад, у центрі надання первинної медичної допомоги можна зробити аналізи, що входять до переліку безоплатних медичних послуг за пакетом «Первинна медична допомога»%

 • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • загальний аналіз сечі;
 • рівень глюкози у крові;
 • загальний рівень холестерину та інші.

Вагітні можуть зробити усі призначені гінекологом аналізи безоплатно в жіночій консультації, яка має договір за пакетом «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».

Пакет «Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація в амбулаторних умовах» також покриває проведення аналізів, які необхідні для отримання якісної діагностики та лікування. Специфічні аналізи передбачені у пакетах з лікування онкологічних захворювань, лікування туберкульозу тощо.

Всі аналізи є безоплатними, якщо пацієнт перебуває в стаціонарі, планово чи екстрено. Направлення на аналізи у такому випадку не потрібно. Всі необхідні обстеження входять у безоплатний пакет послуг у стаціонарі.

“Важливо пам’ятати, що електронне направлення на аналізи виписує лікуючий лікар — або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст, і тільки якщо це потрібно для встановлення діагнозу чи призначення лікування. Пацієнт не може вимагати направлення на аналізи за власним бажанням. Звернення пацієнтів без направлення може бути платним. Оплата має здійснюватися у вигляді офіційних платежів за тарифами, які затверджені органом місцевого самоврядування, що є власником закладу охорони здоров’я”, – наголосили у МОЗ.

Направлення на аналізи виписує той лікар, який призначає ці обстеження. Тобто якщо лікуючий лікар під час консультації призначає пацієнтові певні обстеження, то він має створити на них відповідне електронне направлення, а не відправляти пацієнта за направленням до сімейного лікаря.

Пакетами «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та «Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» передбачене проведення таких аналізів:

 • розгорнутий клінічний аналіз крові;
 • біохімічний аналіз крові;
 • коагуляційний гемостаз;
 • глюкоза в цільній крові або сироватці крові;
 • С-реактивний білок;
 • дослідження спинномозкової рідини;
 • тестування на сифіліс, гепатити, ВІЛ, SARS-CoV-2;
 • загальний аналіз сечі;
 • бактеріологічні і гістологічні дослідження;
 • цитологічні і патоморфологічні дослідження;
 • інші лабораторні дослідження відповідно до галузевих стандартів.

Детальний перелік можна переглянути на сайті Національної служби здоров’я у розділі «Контрактування/Контрактування 2023/Вимоги 2023» та оберіть потрібний пакет послуг. У файлі відкриється перелік послуг, які покриваються Програмою медгарантій.

Останні новини по темі
Спортсмени з Кіровоградщини здобули призові місця на чемпіонаті України з легкої атлетики
380161973 320791277218500 1188427775103010340 n
363860880 218738171156796 5126586827114981783 n
“Вовк. Страху нема”: у Кропивницькому презентують фільм про спецпризначенців (ВІДЕО)
Читайте також

У Кропивницькому відбулося перше безоплатне заняття для студентів «Медіашкола». Спікерками стали редакторка та журналістка «Гречки»....

17:47, 22 Лютого, 2024

Місто Кропивницький, як і багато інших міст України, постійно розвивається та пропонує різноманітні можливості для своїх мешканців. Особливо це стосується сфери зайнятості, де к...

17:41, 22 Лютого, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель воїнів-земляків.

17:38, 22 Лютого, 2024