Повірка лічильника газу: коли і як?

16:56, 27 Травня, 2021

Періодичну повірку лічильника газу проводять, щоб встановити чи придатний він до роботи й надалі.  Міжповірочний інтервал – 2 або 8 років в залежності від типу лічильника і виробника. Цей інтервал можна знайти у паспорті вашого приладу. Про порядок проведення повірки лічильника газу роз’яснюють фахівці системи безоплатної правової допомоги.

Як мають повідомити про повірку лічильника?

Виконавець не пізніше ніж за місяць до повірки лічильника інформує про це споживача. Йдеться про повідомлення рекомендованим листом з підтвердженням отримання повідомлення споживачем. Звернення газової компанії має бути подане не пізніше 10 робочих днів до запланованої дати повірки.

Що робити споживачу?

Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до лічильника.

Якщо з якихось причин споживач не може забезпечити доступ у квартиру, то він не пізніше ніж за 10 календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця. Також має надіслати рекомендований лист з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації.

Інший строк доступу до лічильника споживач та виконавець узгоджують  листами.

Побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов’язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред’явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).

На кому відповідальність за своєчасність повірки?

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) ЗВТ (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об’єм спожитого природного газу по об’єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

Чиїм коштом має відбуватись повірка та ремонт лічильників газу?

Відповідно до законодавства періодична повірка, обслуговування та ремонт лічильників газу здійснюються коштом суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Це стосується навіть тих лічильників, що є власністю фізичних осіб або спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку.

Як відбувається нарахування на період повірки?

На період зняття лічильника газу для проведення періодичної повірки Оператор ГРМ встановлює лічильники газу з обмінного фонду.

При цьому:

 • якщо знятий лічильник газу належав Оператору ГРМ: встановлений на його місце лічильник газу з обмінного фонду стає розрахунковим, що оформлюється відповідним актом, та надалі розрахунки зі споживачем здійснюються згідно з його показаннями;
 • якщо на період зняття лічильника газу на періодичну повірку неможливо встановити інший, розрахунки зі споживачем здійснюються залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менш як шість місяців.

Якими можуть бути результати повірки?

Якщо лічильник пройшов повірку:

 • лічильник у власності газової компанії – газовики зобов’язані протягом двох місяців з дати зняття лічильника власним коштом забезпечити встановлення розрахункового лічильника газу на місце знятого лічильника газу;
 • лічильник у власності споживача – газовики зобов’язані протягом двох місяців з дати зняття лічильника власним коштом забезпечити встановлення розрахункового лічильника газу на місце знятого лічильника газу.

Лічильник визнали непридатним: що робити?

Дуже часто після повірки представники повідомляють про те, що лічильник не пройшов повірку і наголошують на тому, що споживач має сам придбати новий лічильник або оплатити його вартість.

У такій ситуації згідно з  Постановою Кабміну рекомендовано операторам газорозподільних систем забезпечити встановлення індивідуальних лічильників природного газу за заявами побутових споживачів. Це означає, що споживач може написати заяву про встановлення індивідуального лічильника газу за кошти суб’єкта господарювання.

Звертаємо увагу і на Постанову НКРЕКП: «У разі прийняття Оператором ГРМ рішення про недоцільність проведення ремонту лічильника газу Оператор ГРМ зобов’язаний протягом 15 робочих днів після результатів проведення періодичної повірки (але не пізніше двомісячного строку після зняття лічильника газу на періодичну повірку) безплатно встановити власний розрахунковий лічильник газу (аналогічного типорозміру) для подальших комерційних розрахунків і в цей самий строк повернути побутовому споживачу його лічильник газу та письмово повідомити споживача про результати проведення періодичної повірки й прийняте рішення щодо недоцільності ремонту лічильника газу. У такому разі побутовий споживач не може відмовитись від встановлення лічильника газу Оператора ГРМ».

Якими мають бути дії газовиків, якщо лічильник не пройшов повірку?

Якщо лічильник газу, який був у власності побутового споживача, визнаний непридатним:

 • газорозподільна компанія приймає рішення про доцільність його ремонту – встановлює відремонтований протягом двох місяців з дня зняття;
 • газорозподільна компанія приймає рішення про недоцільність ремонту:
 • повертає споживачу його власний лічильник;
 • письмово повідомляє споживача про результати повірки й прийняте рішення про недоцільність ремонту;
 • безплатно встановлює новий (власний розрахунковий лічильник газу) – 15 робочих днів, але не пізніше двох місяців з дати зняття лічильника.

Після повірки лічильника і виявлення несправностей представника виконавця мають прийняти рішення про необхідність/можливість ремонту лічильника. Сплачувати за ремонт має підприємство. Якщо визнано, що ремонт проводити недоцільно, то про це мають повідомити споживача. У такому випадку газовики мають безплатно встановити власний розрахунковий прилад для подальших комерційних розрахунків і повернути споживачу його прилад (якщо він належав споживачу). Терміни таких дій – 15 робочих днів після результатів повірки, але не пізніше двох місяців після зняття лічильника на повірку. У такому разі побутовий споживач не може відмовитись від встановлення лічильника газу Оператора ГРМ.

Якими мають бути дії споживача?

Якщо вас не повідомили про недоцільність ремонту лічильника, а вимагають встановити за власний кошт новий:

 • зафіксуйте, хто саме (попросіть посвідчення, це варто робити при будь-яких діях працівників у вашому житлі або спитайте прізвище оператора);
 • напишіть письмове звернення до газорозподільної компанії  та повідомте про те, що з вас вимагають гроші;
 • посилаючись на Закон «Про метрологію та метрологічну діяльність» попросіть забезпечити виконання ремонту вашого газового лічильника коштом суб’єкта господарювання, а отже – газопостачальної компанії або встановити індивідуальний лічильник;
 • звернення передайте або особисто, отримавши дату і номер вхідного документа, або рекомендованим листом поштою.

Як з компенсацією?

Частина 1 статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» містить норму, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється коштом:

 • суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території;
 • відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів;
 • інших джерел, не заборонених законодавством.

Якщо вам пропонують встановити лічильник власним коштом, знайте, фізичні особи (населення) можуть (А НЕ МАЮТЬ) самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.

Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу – фізичних осіб (населення) мають встановлюватись Кабміном.

 

Останні новини по темі
Вихованець кропивницького футболу не зіграє за збірну України на Євро-2020
191918804 324535472515699 1708217237226916999 n
Неподалік Кропивницького стартував капітальний ремонт мосту на дорозі М-12
Читайте також

В Кіровоградській області розпочалися конкурси на посади інспекторів «Служби освітньої безпеки». Анкети прийматимуть із 17 до 30 червня 2024 року включно....

11:08, 18 Червня, 2024

Щоденник — один із різновидів поліграфічної продукції, який має формат книги та призначений для ведення щоденних записів. Він представляє собою стильний аксесуар ділової людини ...

10:17, 18 Червня, 2024

Вибір риболовних приманок – одна з найважливіших умов для успішної ловлі. Саме наживка здатна привернути увагу риби та спонукати її до клювання. Якщо з нею буде щось не так – га...

09:23, 18 Червня, 2024