Чим небезпечне вживання антибіотиків без призначення лікаря

16:00, 19 Листопада, 2021

Неконтрольоване вживання антибіотиків призведе до того, що ліки не зможуть протидіяти при бактеріальних інфекціях. І в українців шанси такого майбутнього великі. Пояснюємо чому.

У чому небезпека?

Антибіотикорезистентність – це стійкість бактерій до одного або кількох антибіотиків. А неконтрольоване вживання антибіотиків може призвести до появи супербактерії, з якою антибіотики вже не впораються.

Національний фахівець ВООЗ з профілактики інфекцій та інфекційного контролю в Україні Аркадій Водяник каже, що сьогодні вже говорять про антимікробну резистентність.  

–   За оцінками експертів щороку близько 700 тисяч пацієнтів помирає від інфекцій, які спричинені стійкими організмами, – каже Аркадій Водяник.  – А якщо темпи зростання резистентності не будуть сповільнені, то за розрахунковими даними, у 2050 році щорічна смертність від антимікробної резистентності буде щонайменше 10 мільйонів випадків щороку.

За підрахунками ВООЗ, приблизно 65 тисяч українців щороку можуть померти через нераціональне споживання антибіотиків.

Серед ризиків антимікробної резистентності також є здорожчання та збільшення тривалості лікування. А розвиток панрезистентсності, тобто нечутливості до жодного з препаратів, призведе до неможливості лікувати інфекційні захворювання, а також поставить під ризик проведення операцій.

Крім того, фармацевтичні компанії не готові фінансово вкладатися в розробку нових антибіотиків кожні 2-3 роки, коли виникає резистентність.

Коли приймати антибіотики?

Запам’ятайте основне правило – антибіотики має призначати лише лікар.

Нераціональне використання антибіотиків при лікуванні вірусних інфекцій, наприклад, грипу або ковіду, пришвидшує розвиток резистентності серед мікроорганізмів.

– Статистика говорить, що приблизно 15% хворих на ковід потребують антибактеріальної терапії, – каже професор, завідувач кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Микола Хайтович. – Бо на 3-4 день відбувається приєднання бактеріальної інфекції.  А реально застосовують 75%.

За даними різних досліджень не лише в Україні, а й за кордоном, від 30% до 60% призначень антибіотиків на первинній ланці є недоцільними і яких можна було б уникнути.

До речі, чи вгадав лікар з призначенням антибіотика, тобто чи подіяв медикамент, можна вже дізнатися за 48-72 години його прийому.

А 10-річні спостереження в різних країнах зі зменшення використання антибіотиків широкого спектра показали зменшення резистентності до певних мікроорганізмів.

Нагадаємо, що з 1 квітня 2022 року антибіотики українцям виписуватимуть лікарі за електронним рецептом і купити їх самостійно в аптеці буде неможливо.

Як розмовляти з лікарем про прийом антибіотиків?

Як пацієнт ви завжди можете сказати своєму лікарю, що не хотіли б приймати антибіотики без потреби. Однак, у разі призначення антибіотиків, маєте чітко дотримуватися дозування та тривалість прийому.

Світова тенденція при призначенні антибіотиків – поспостерігати за пацієнтом. Якщо вірусна інфекція, то за кілька днів вона піде на спад, якщо бактеріальна – то буде погіршення стану.

До речі, резистентість до антибіотиків можна перевірити в лабораторіях. Так звана антибіотикограма, визначення  чутливості на антибіотики. Однак чи потрібно проходити таке дослідження також має визначати лікар. Як і призначати, або не призначати пробіотики при прийомі антибіотиків. 

Мийте руки!

Як би це банально не звучало, але у ланцюжку профілактики розповсюдження мікроорганізмів з резистентністю є дотримання особистої гігієни, регулярне і ретельне миття рук.

Також українцям радять вакцинуватися від різних інфекційних хвороб.

А ще радять безпечно готувати їжу, в якій можуть бути мікроорганізми. Це і правильна термічна обробка продуктів, зокрема, м’яса, миття овочів, фруктів, а також обробка дощок та поверхонь при готуванні різних продуктів.

– Це дозволить зберегти антибіотики до наступних поколінь і не повернутися людству в доантибіотикову еру, – зауважив керівник відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я Роман Колесник.  

Підготувала Валерія Жовтун за даними пресбрифінгу  «Антибіотики: чому ми споживаємо їх неправильно?» в Центрі громадського здоров’я України.

 

Останні новини по темі
7 освітніх проєктів «Великого будівництва» на Кіровоградщині
258713510 438224431146802 6816120054448853899 n
1 2
Гранатомет та тротилові шашки: що поліцейські вилучили в жителів області (ФОТО)
Читайте також

В громадах Кіровоградщини родинам полеглих воїнів передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно....

17:06, 21 Квітня, 2024

Роман Червінський, якого обвинувачують у перевищенні повноважень і якого мали відпустити з-під варти 19 квітня, вже другу добу не виходить на зв’язок. Про його місцезнаходження ...

17:01, 21 Квітня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:37, 21 Квітня, 2024