Без паніки: як вижити локальному бізнесу в умовах війни?

15:49, 29 Березня, 2022

Сьогодні великий та малий бізнес у шоковому стані через повномасштабне вторгнення росіїї в Україну. Та під час воєнного стану кожен має працювати на своєму фронті, зокрема і економічному. Тому команда ТОП 20 зібрала поради, як вийти з нинішньої ситуації з мінімальними втратами.

Які є варіанти розвитку подій для підприємців?

Війна – це криза. А будь-яка криза є переломним моментом, після якого відкриваються нові можливості. Тому, якби зараз не було важко, потрібно максимально тверезо і критично оцінювати ситуацію.

Варіант 1. Наразі ви втратили клієнтів та дохід, але маєте подушку захисту на декілька місяців

Тоді можна «поставити все на паузу» до кращих часів. Або не витрачати час і пропрацювати проблеми, на які завжди закривали очі. Наприклад, замініть застаріле лого – так ви дасте роботу дизайнеру-фрилансеру. «Пауза» – теж варіант норми. Коли ситуація дозволяє, варто зібрати сили і вичекати, ніж у паніці приймати неправильні рішення «аби було».

Варіант 2. Гроші закінчувались ще до війни, їх потрібно було дістати на вчора

Максимально адаптуйте нішу під потреби нинішнього ринку, не гайте час. Швидкість реакції в кризу стає вирішальною.

Наприклад, розпродайте зі знижками старий товар, щоб заробити на закупку актуальнішого. Приватний дитячий садок зачинили? Надсилайте ідеї для ігор батькам, що 24/7 самі з своїми дітьми. Не працює салон краси? Певний час приймайте клієнтів і клієнток вдома. Навіть майстриня без оформленого ФОП, яка в’язала іграшки і залишилась без роботи, може переключитись на в’язання дитячих капчиків у патріотичному стилі, тощо.

Взагалі тема патріотизму буде на хвилі, однак ми радимо не зловживати нею. Фальш і хайп ради хайпу швидко зчитуються. Можна провести опитування у соцмережах і поцікавитись, що актуально саме для ваших клієнтів.

Варіант 3. Ви працювали на західний ринок

З ймовірністю у 90% ситуація кардинально не зміниться. І це прекрасно.

Так, частина покупців змушені виїхати за кордон. Так, частина спонтанних покупок на певний час піде. Але крім людей, які у шоці/депресії/апатії або дуже скрутному економічному становищі – завжди залишається інша половина аудиторії. Тих, хто переоцінив свої цінності і більше не хоче відкладати на завтра. Може саме їм зараз потрібна ваша послуга фотографа або організація дня народження? Будь ласка, не давіть людям на «болі», зараз їх достатньо. Бачити у дні війни стандартний заклик «Ти голодний? Іди скоріше до нас» – це факап.

За даними Cases media 86% покупців готові до знайомства з новими брендами. Не втрачайте цей шанс. Як свідчить опитування Європейської бізнес асоціації, лише 17% компаній працюють у повному обсязі, а кожна третя не працює..

Які можливості війна відкриває для бізнесу?

Закордонний ринок. І це стосується не лише сфери IT. Навіть невеличкий, але якісний бренд одягу радісно можуть зустріти у Європі. Бо Україна – це круто, Україна – це бренд. Так, вихід у Європу вимагає підготовки, але зараз його перспективи не такі туманні, як це було ще місяць тому.

Частина ринку росії відійшла на задній план. А це означає, що таргетована реклама стала доступнішою. Інфопростір або пустий, або зайнятий війною: навіть розважальний контент пов’язаний з мемами про невдачі російських загарбників. Доки інші компанії мовчать, є шанс заявити про себе контентом (спойлер, не на воєнну тематику).

Псевдоспеціалісти та компанії-одноденки не витримавши кризи пішли з ринку і звільнили місце.

Складаємо план дій

◊Узгодьте всі юридичні та бухгалтерські моменти, які змінились унаслідок воєнного стану. 15 березня депутати Верховної Ради прийняли законопроект № 7137-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм  на період дії воєнного стану». Тому ряд підприємств зможуть продовжувати роботу завдяки послабленому оподаткуванню.

◊Не забудьте спочатку щиро поцікавитись чи клієнт у безпеці. А далі починайте співпрацю, відновлюйте контакти, зверніть увагу на аудиторію конкурентів, які залягли на дно.

◊Якщо працюєте – заявіть про це. Оновіть інформацію про себе на всіх можливих платформи: соцмережі, Google Business Profile, LinkedIn, і, звісно, ТОП 20.

◊Зараз набагато простіше зібрати дійсно хорошу команду. Залучайте до роботи переселенців. Серед них можна знайти прекрасних фахівців.

◊Держава розширює програму евакуації підприємств із зони бойових дій в інші регіони України. Шукайте нові способи постачання виробництва за рахунок місцевого ринку. Тим самим допоможете їм. Подумайте про запаси (перші зв’яжіться з постачальниками сировини), колаборації з іншими нішами і – чому б ні – конкурентами.

◊Будьте в тренді. Зараз актуальні меми і жарти про війну. Придумайте оригінальний мем – здоровий гумор та креатив є безкоштовною суперсилою.

◊Зараз найкращий час, щоб показувати внутрішній бік свого бізнесу. Подолання труднощів, з якими всі зіштовхнулись, зблизить вас з клієнтами.

Якщо співпрацювали з країнами-агресорами росією та білоруссю – порвіть ці зв’язки.

Чого робити не варто?

Грати із заниженням ціни та приголомшливими акціямих. Якщо ціна продукту після повномасштабного вторгнення Росії впала втричі, то це викличе сумніви в якості. Винятком може бути розпродаж залишків, про що краще чесно сказати клієнтам. Також змінити ціну для переселенців з інших регіонів, для захисників тощо.

Не варто на кожному кроці кричати «все для ЗСУ!» і хайпувати на темі війни. Добрі справи не варто замовчувати. Віддаєте 10, 20, 50% для потреб наших захисників? Чудово. Але не робіть про це 15 сторіс на день. Замовчування і нейтральна позиція деяких брендів теж виглядає, м’яко кажучи, дивно.

При підготовці реклами та контенту врахуйте, що зараз люди перевантажені великими масивами інформації. Не досконалий естетично, але цінний за змістом контент буде сприйматись позитивніше, ніж детальний опис.

Як втримати команду?

◊Будьте максимально чесними та відкритими. Є план дій – озвучте його. Немає? Не мовчіть. Люди мають розуміти перспективи. Якщо ви змушені звільнити працівника – не годуйте його обіцянками. Пам’ятайте, що кожен у вашому колективі є і це внутрішнім клієнтом.

◊Потурбуйтесь про систему комунікації всередині команди, цікавтесь справами робітників. Продумайте, яка система мотивації зараз спрацює найкраще. Не переладайте кризовий менеджмент на рядових співробітників.

◊Об’єм роботи зменшився, тому варто реорганізувати роботу. Зараз один спеціаліст можна поєднувати декілька функцій.

Віримо у наш локальний бізнес. Віримо, що ця криза принесе нові перспективи. Все буде Україна!

Поліна ХЛИПКАВКА

Реклама

Останні новини по темі
Городні війська: українців закликають вирощувати овочі
fermer
photo5339552210981338640
Продовольчий фронт: як розпочався сезон посівної і городів 2022
Читайте також

Новомиргородська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про смерть земляка, захисника Володимира Захарчука....

17:14, 20 Лютого, 2024

На Кіровоградщині оголосили вирок місцевому мешканцю, якого визнали винним у підробці медичної довідки і спробі ухилитися від мобілізації....

16:27, 20 Лютого, 2024

Сервісні центри МВС Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей об’єднали в один структурний підрозділ. Відсьогодні, 20 лютого, їх реорганізують в рамках оптимізаці...

15:06, 20 Лютого, 2024