Відпустки під час війни та додаткові гарантії – про права військових

Військова служба є державною службою особливого характеру, що передбачає ряд певних прав і гарантій. Пояснюємо правові засади щодо відпусток під час воєнного стану і гарантії після звільнення зі служби.
Гарантії стосуються військових, а також добровольців територіальної оборони, адже і на них поширюються гарантії закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Так, якщо до служби людина працювала, то за нею зберігається посада і середній заробіток, а також відпускні. Водночас для безробітних на час служби виплати по безробіттю припиняються, адже нараховується власне зарплата за службу. Час військової служби зараховується громадянам до страхового стажу, стажу роботи, а також до стажу держслужби.
Після звільнення з військової служби для збереження місця роботи та посади працівник має вийти на роботу наступного після звільнення дня. Дати призову і звільнення зазначаються у військовому квитку.
Відпустки під час воєнного стану
Під час воєнного стану можуть надаватися деякі види відпусток для військовослужбовців. Насамперед це за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Такі відпустки не перевищують 10 днів без врахування часу на дорогу в межах України. При цьому грошове забезпечення на час відпочинку зберігається.
Військовослужбовиці мають право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Також передбачається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Окремо відпустки надаються на термін, визначений у медичних висновках. Це у зв’язку із хворобою військової людини або для реабілітації після тяжкого поранення, а також при потребі домашнього догляду за дитиною (максимум до її шестиріччя).
Інші види відпусток на час мобілізації та воєнного стану припиняються.
Додаткові гарантії для військовослужбовців
Люди, які проходять військову службу, мають ряд гарантій, серед яких медико-психологічна реабілітація, виплати на оздоровлення, одноразова виплата у разі часткової втрати працездатності пільги щодо проїзду та подальше пільгове пенсійне забезпечення тощо.
Водночас службовці в ЗСУ та ТрО мають і ряд окремих трудових гарантій:
- переважне право на залишення на роботі в разі скорочення на підприємстві;
- право на повну щорічну відпустку повної у перший рік роботи на підприємстві;
- 14 календарних днів на рік додаткової відпустки, зі збереженням заробітної плати для учасників бойових дій);
- додаткові гарантії щодо працевлаштування осіб до 35 років, які влаштовуються на роботу вперше.
При цьому використовувати чергову щорічну відпустку у зручний для них час можуть люди з інвалідністю, дружини та чоловіки військовослужбовців, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Учасники бойових дій мають право на безоплатну не тільки первинну правову допомогу у вигляді консультацій, а й на вторинну – тобто на фахову допомогу в складанні позовних заяв та на представництво їхніх інтересів у суді. Дізнайтеся більше про надання безоплатної правової допомоги можна за посиланням https://linktr.ee/legalaid.gov.ua.