Як садити перець і баклажани: поради

12:15, 11 Квітня, 2022

«Гречка» продовжує рубрику з порадами й секретами вирощування овочів. Спільно з експерткою з овочівництва цього разу розповідаємо про перець і баклажани. Адже ці культури також мають свої особливості з вирощування та догляду.

Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.

До речі, за даним ініціативи городніх військ «Сади Перемоги», через війну у 2022-му Україна може недоотримати 58% врожаю перцю та 71% врожаю баклажанів. І це, на жаль, одні із найвищих відсотків втрат з переліку врожайності овочів в країні.

Посадка перецю і баклажанів: поради

Краще, щоб на землі під посадку перцю та баклажанів попередній рік росли бобові, люцерна, конюшина. Також гарні попередники – цибуля ріпчаста, огірок, капуста, однорічні трави. Допустимі – морква та буряк.

Термін повернення посівів на цю земельну ділянку – не раніше, ніж через 3-4 роки.

Не бажано висаджувати рослини перцю гіркого поряд з рослинами перцю солодкого. Можливе перезапилення, в результаті чого отримаєте гірки плоди перцю солодкого.

Підготовка землі для посадки баклажанів

Восени ґрунт перекопується або проводять оранку, обробляють мотоблоком. Глибина – до 20 см.

Рано навесні також необхідно розпушити верхній шар ґрунту бороною. Тобто закрити вологу граблями чи мотоблоком. Глибина невелика – 2-4 см.

Перед висаджуванням розсади треба розпушити ґрунт до глибини 14-15 см.

Сорти перцю та баклажанів

Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти перцю:

  • ультраранній «Лада»;
  • ранні «Снігур»;
  • середньоранні «Валюша», «Любаша»;
  • середньопізній «Світозар».

Із сортів баклажана рекомендують:

  • ранньостиглі «Сапфір», «Лідер», «Прем’єр»;
  • середньостиглий «Біла лілія».

Висаджування перцю і баклажанів

Розсаду висаджують у відкритий ґрунт приблизно у третій декаді травня, тобто після 20 числа. Це роблять для того, аби запобігти загрозі весняних заморозків.

Для зручнішого догляду за рослинами та збирання врожаю рядки з рослинами краще розміщувати стрічковим способом. Схема така: у стрічці – два рядочки на відстані 40-50 см, а доріжка між стрічками – 70 см.

Добрива вносять у кожну лунку. Десь 50 гранул добрива нітроамофоска або велику жменю перегною. Обов’язково їх перемішати з ґрунтом і налити води. Після того, як вода всмокталася розсади висаджують так, щоб корінці були розправлені в різні боки, акуратно.

Глибина висаджування перцю і баклажанів, наприклад, відрізняється від висаджування помідорів, тобто глибоко садити не треба.

– Треба сади не глибше, ніж до сім’ядольних листків, щоб вони залишилися над ґрунтом, – пояснює про особливості висаджування розсади Оксана Сергієнко. – Баклажан садять лише до рівня кореневої шийки.

Після приживлення розсади бажано провести мульчування ґрунту, тобто вкривання рослинними рештками.

Як пояснює експертка, це сприяє збереженню вологи в ґрунті, відпадає необхідність його розпушування, суттєво знижує появу бур’янів, плоди не будуть торкатися землі і не загниватимуть.

Догляд за баклажанами і перцем

Проти колорадського жука потрібно провести оприскування ділянки одним із переліку дозволених до використання в Україні пестицидів і агрохімікатів.

Врахуйте, що за 5-10 діб до початку збирання плодів та у проміжках між зборами обприскувати рослини можна лише біопрепаратами з обов’язковим додержанням кратності застосування та термінів вичікування.

Поливати рослини – у лунки, десь до 2 літрів води у кожну. Бажано потім присипати лунки сухим ґрунтом, щоб він не тріскався.

Треба слід регулярно видаляти бур’яни. Розпушувати ґрунт і одночасно підгортати його до рослин.

Підживлюють рослини препаратами, які також можна придбати в торговельній мережі.

Збір врожаю перцю та баклажанів

Плоди збирають регулярно. Обов’язково з плодоніжками. Баклажани можна збирати раз на тиждень.

– Запізнюватися зі збиранням плодів баклажана не можна. Оскільки вони швидко втрачають якість. У них уже оформлюється насіння і вони стають гіркими, – зауважує фахівчиня з овочівництва.

Плоди перцю до речі краще зберігаються у поліетиленових пакетах, у холодильнику вони можуть зберігатися до 30 діб. Баклажани швидко псуються і погано зберігаються. Але зберігати їх треба у прохолодному приміщенні за температури до 10 градусів тепла і відносною вологістю десь 80-90%.

«Гречка» також нагадує інструкцію для чайників, як виростити помідори та секрети вирощування огірків.

Останні новини по темі
Місця ще є – у Кропивницькому запрацювали дитсадки у майже всіх мікрорайонах
ditu 2
dopomogaRe4i
Допоможемо разом – нагальні потреби Гуманітарного центру в Кропивницькому
Читайте також

Сьогодні у суді в Кропивницькому почали розглядати справу про обвинувачення військового у підробці довідки про поранення. Загалом же у судах розглядатимуть три подібних справи, ...

18:04, 12 Квітня, 2024

Гурівська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника-земляка Павла Мальцева....

17:43, 12 Квітня, 2024

Національна енергопостачальна компанія “Укренерго” закликала українців економити електроенергію....

15:45, 12 Квітня, 2024