Срібний перстень – автентична українська прикраса

10:19, 05 Серпня, 2022

Люди завжди прагнули носити прикраси – не лише заради естетики, але й як оберіг. Вбрання різних епох мало декоративні елементи, навіть у часи палеоліту виготовляли браслети й намиста, використовуючи кістки, мушлі та зуби тварин. Магічними властивостями наші пращури наділяли прикраси багато століть, намагаючись приборкати сили природи. Потім почало виникати розуміння прекрасного – коштовності одягали переважно для естетики, а потім – демонстрації високого статусу.

Важливу роль в українській культурі відіграє срібний перстень. Тут можна побачити сучасні зразки цієї прикраси. Стародавні ж екземпляри можна і сьогодні побачити в музеях, але мало хто знає, яка глибока історія стоїть за маленькою прикрасою.

Велика історія маленького персня

Найдавніші музейні експонати цієї прикраси в Україні датовані приблизно IV ст до н.е. Придніпровські слов’яни створювали мідні, бронзові або срібні персні, пізніше – з позолотою. Також використовувалася різнокольорова емаль. Чітко окреслені орнаменти на коштовностях – основна риса тих часів. А ось скіфський період характеризується використанням переважно золота. 

Період розвитку Київської Русі ознаменувався розвитком різних ремесел, особливо ювелірного. Крім золотих і срібних перснів майстри виготовляли:

  • підвіски;
  • браслети;
  • намиста;
  • діадеми;
  • ланцюжки;
  • скроневі кільця.

З’явились нові візерунки та техніки. Були популярними орнаменти, також зображали птахів, тварин та рослини. Вже тоді майстри почали працювати за індивідуальними замовленнями. Серед улюблених кольорів тих часів – бірюзовий та фіолетовий. Вже тоді вироби відзначалися лаконічністю і вишуканістю. 

Золоті і срібні персні після XV століття 

В цей період частіше застосовуються дорогоцінні камені – золоті та срібні персні прикрашали сапфірами, смарагдами та рубінами. Потім почали з’являтися алмази. Ювелірна майстерність набирала обертів, техніки ускладнювалися – дається взнаки досів європейських майстрів. Почали застосовувати ритування, карбування, філігрань. Золоті і срібні персні виготовляли як для жінок, так і для чоловіків. Також створювали велику кількість обручок. Персні і кільця були невід’ємною частиною чудових ансамблів прикрас. 

Елегантні срібні персні виготовляли за часів Сигізмунда ІІ Августа. Потім майстри відкрили для себе перли і корали. Прикраси стали вираженням соціального статусу та достатку. Але їх намагалися носити усі верстви населення. Дорогоцінності часто вносити в заставу. Не втрачають золоті та срібні персні актуальності і сьогодні. Ювелірна справа в Україні досягла високого рівня – кожен знайде собі прикрасу до душі.

 

Реклама

Останні новини по темі
Жителям Кіровоградщини пропонують безкоштовно навчитися фрілансу
3a2abb224496196c5126c5ee0d67331f
40221 1200x800 2
У Кропивницькому сьогодні два мікрорайони будуть без води
Читайте також

На Кіровоградщині судитимуть 61-річного мешканця Олександрії, якого підозрюють у “зливанні” ворогу даних про переміщення військової техніки....

10:56, 28 Травня, 2024

Перші планшетні комп’ютери з’явилися на ринку на початку 2000-х років. Тоді новинка зробила справжній фурор. І хоча в наш час цей вид техніки вже не сприймається як щось екзотич...

09:43, 28 Травня, 2024