Цьогоріч вибухів вистачає: чому варто відмовитись від фейєрверків у новорічну ніч

16:28, 29 Грудня, 2022
feyerverku vubyhy

Традиційно новорічна ніч спроводжується фейєрверками, бенгальськими вогниками та вибухами петард. Та під час повномасштабної війни ця традиція може стати не лише недоречною, а становити загрозу. Які заборони щодо фейєрверків діють наразі на Кіровоградщині і куди звертатися, якщо хтось з сусідів вирішив підпалити феєрверк – з’ясовувала «Гречка».

Фото з фейсбук-сторінки Олексія Білошицького

Чи заборонені фейєрверки у новорічну ніч на Кіровоградщині?

Заклики про заборону піротехніки у новорічну ніч лунали ще з 2014 року через початок війни. Проте із повномасштабним вторгненням кількість вимушених переселенців, яким довелося рятуватися з-під обстрілів, а також військових зросла в рази. Та й не залишилося жодної області в країні, яка б не зазнала російських обстрілів. Тому у серпні 2022 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт, який забороняє продаж, передачу та використання феєрверків, зокрема салютів і петард, застосування їх до тварин, а також проведення будь-яких заходів із використанням піротехніки та вибухових речовин. У документі однак є певні виключення, які стосуються піротехніки із низьким рівнем небезпеки та шуму. Цей законопроєкт № 7438 станом на 29 грудня ще не ухвалений у другому читанні.

Водночас згідно із законом «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», в Україні вночі з 22:00 до 8:00 забороняються проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.

У деяких регіонах обласні адміністрації оголосили локальні заборони запуску феєрверків: Житомирщина, Вінниччина, Київщина, Закарпаття, Рівненщина, Полтавщина та інші. У Кіровоградській області такої заборони не оголошено, проте голова ОВА Андрій Райкович закликав місцевих жителів відмовитись від піротехніки.

«Друзі, до Нового року залишаються лічені дні. І яким би не було бажання свята, фейєрверки, салюти чи петарди – під забороною! Не час. Достатньо вибухів і від ракетних обстрілів. Переможемо ворога – відсалютуємо!», – написав він.

Проте є розпорядження Кіровоградської ОВА щодо призупинення у військовий час реалізації феєрверків, салютів та іншої піротехнічної продукції.

Крім того, у ніч з 31 грудня на 1 січня на Кіровоградщині діятиме комендантська година.

Яке покарання передбачене за використання та продаж піротехніки

Як зазначив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький, за використання піротехніки та порушення комендантської години передбачена відповідальність за декількома статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Йдеться про наступні статті і санкції за їх порушення для тих, хто виготовляє та використовує піротехніку:

  • порушення порядку провадження господарської діяльності (стаття 164) передбачає штраф від 17  до 34 тисяч гривень з можливою конфіскацією піротехнічної продукції та засобів її виготовлення.
  • за порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів (стаття 195-6) доведеться сплатити від 1020 до 1700 гривень з конфіскацією піротехнічних засобів.
  • порушення правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях (стаття 182) понесе за собою штраф розміром від 85 до 255 гривень а для посадовців чи підприємств від 18 607 до 37 215 гривень.
  • якщо ж дії порушника чи порушниці кваліфікують як хуліганство (це стаття 296 вже Кримінального кодексу), то за це доведеться сплатити штраф від 17 до 34 тисяч гривень або ж отримати арешт до шести місяців, або обмеження волі до п’яти років.

«Давайте будемо більш відповідальними, не тільки через закон, а ще й через повагу до інших. Багато кого ці петарди чи салюти можуть сильно налякати, як мінімум. Не кажучи вже про все інше. Тому реагувати будемо відповідно», – додав Олексій Білошицький.

 Як пояснив «Гречці» речник патрульної поліції Кіровоградщини Дмитро Поперешняк, якщо жителі області стануть свідками порушення комендантської години або заборони на виготовлення, продаж чи використання феєрверків і петард – слід повідомиит про це правоохоронців за телефоном 102.

Як піротехніка шкодить людям і тваринам

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 92 тисячі людей, які були вимушені рятуватися з-під обстрілів з інших регіонів, наразі проживають на території Кіровоградщини – з них 26 тисяч є дітьми.

child looking at the new year s festive decoration 2022 11 11 07 52 19 utc

Звуки вибухів петард і спалахи салютів схожі на звуки «прильотів», які довелося пережити багатьом українцям та українкам – як цивільним, так і військовим. Голосні звуки можуть негативно впливати на людей із посттравматичним стресовим розладом.

Щодо тварин, то як пояснила «Гречці» кінологиня Таміла Шустова, феєрверки і петарди щорічно наносять шкоди як домашнім, так і вуличним – тим паче під час повномасштабної війни.

«Щорічно в новорічну ніч губиться величезна кількість домашніх собак, і більшість з них вже ніколи не повернеться додому. Домашній собака, який від страху викрутився з нашийника, потрапляє у середовище, до якого не пристосований і зазвичай гине, якщо його не знаходять в перші декілька годин», – розповіла вона.

Водночас ті домашні собаки, яких вдалось втримати на повідку, можуть впадати в стрес і відмовлятись від їжі протягом декількох днів. При цьому кожен наступний вибух рівень стресу збільшує, від чого у собаки можуть розвиватись хвороби, а також може з’являтись небажана поведінка.

«Щодо безхатніх і диких тварин, які здебільшого мають звукову фобію, від вибухів і яскравого світла вони починають в паніці тікати куди очі бачать, потрапляючи під колеса автомобілів, або навіть можуть померти від зупинки серця», – додала Таміла Шустова.

Раніше «Гречка» пояснювала, як позбутися новорічного персонажа Діда Мороза, нав’язаного радянською владою.

 

Останні новини по темі

Що пити в новорічну ніч: п‘ять рецептів напоїв швидкого приготування

5fovvk c50px50p c50px50p up d411ea2bbb9e9c149146c45fb4b38eca
briefing of designers 2021 09 24 02 44 10 utc

Кропивницькі дизайнери дізналися про можливості роботи на західних ринках

Читайте також

Качана каша входить до традиційних українських страв, які наші предки могли дозволити собі лише ...

16:28, 10 Грудня, 2023

Найдовша в Європі залізнична вузькоколійка проведе зимовий ретро-тур маршрутом Гайворон-Бершадь ...

13:08, 10 Грудня, 2023

У Новоандріївці, що в Кропивницькому районі, виставили на приватизаційний аукціон будівлю ветклініки ...

12:53, 10 Грудня, 2023