Тренінги, консультації та створення Ради ВПО: як у Кропивницькому працюють над інтеграцією переселенців у громаду

16:55, 07 Червня, 2023

 З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Кропивницькому зросла до 26 тисяч, а область за цей період прийняла понад 80 тисяч переселенців. Хтось залишається довше, хтось повертається додому за першої нагоди, комусь вже немає куди повертатися. Тож, як і в інших областях, однією з найактуальніших проблем для ВПО є пошук житла. Чи вдається його вирішувати та як може допомогти Рада ВПО – в інтерв’ю Антона Антонова, регіонального координатора програми “Єднання заради дії”* у Кіровоградській області.

 

Як ви можете оцінити ситуацію із житлом для ВПО у Кропивницькому та на території області загалом?

– Реальна можливість для розміщення ВПО на Кіровоградщині – близько 5 тисяч осіб. Попри це, наш регіон прихистив десятки тисяч. Не дивно, що питання житла для цих людей є найгострішим. Особливо складно з орендою. На жаль, часто власники квартир завищують ціни, а можливості перекривати такі витрати в переселенців немає. Це чи не найбільше турбує ВПО.

Як вважаєте, яким чином можна допомогти ВПО розв’язати житлове питання?

– Варто приділити належну увагу проблемі та почати напрацьовувати реальні рішення. Ще у 2018-2019 роках міська рада навіть обдумувала виділити земельні ділянки під забудову, адже в нашій громаді живуть переселенці ще з 2014-го. Але, на жаль, ідея будівництва так і не вийшла за межі обговорення. Зараз це питання постало ще гостріше. Рада ВПО, яку ми плануємо створити у Кропивницькому, допоможе переселенцям комплексно працювати з такими викликами. Наприклад, вони будуть залучені до питань, які розглядатимуться на рівні міської ради, і зможуть впливати на прийняття рішень. Органи влади в тісній співпраці з ВПО захищатимуть їхні права та допомагатимуть інтегруватися в громаду.

Розкажіть більше про Раду ВПО. Що це за орган? Навіщо його створювати і які питання він вирішуватиме?

– Наразі питаннями ВПО в області профільно опікується Департамент соціальної політики. Ми розуміємо, що окрім ВПО, Департамент працює й з іншими категоріями населення. Водночас в області десятки тисяч ВПО мають нагальні щоденні питання, які потребують оперативної реакції. А органу, який би переймався винятково проблемами переселенців, немає. Тож програма “Єднання заради дії” дає можливість створити в нашому місті спеціальний консультативно-дорадчий орган, який зможе комплексно дбати про ВПО. Плануємо, що це буде своєрідний комунікаційний майданчик для переселенців і представників місцевого самоврядування, який дасть можливість не лише обговорювати, але й долати проблеми. Рада ВПО формуватиме свої завдання, відштовхуючись від тих питань, з якими до неї будуть звертатися переселенці. Також вона зможе надавати рекомендації міській раді, готувати певні програми чи проєкти рішень з актуальних питань.

Яким ви бачите склад Ради ВПО у Кропивницькому?

– Передбачається, що вона буде доволі великою – щонайменше 50 осіб. До її складу увійдуть переселенці та представники профільних громадських організацій. Наразі в нас вже є сформована ініціативна група з десяти людей, які точно увійдуть до ради. Частина з них, до речі, вже пройшла навчання в межах програми “Єднання заради дії”.

Яку ще допомогу ВПО надає програма “Єднання заради дії”?

– Внутрішньо переміщені особи отримують безкоштовні консультації від нашого юриста. Він допомагає їм із реєстрацією, відновленням втрачених документів, оформленням виплат, написанням заяв і звернень до органів влади. Щоб отримати правову допомогу від програми “Єднання заради дії”, потрібно заповнити анкету, вказавши свої контакти й суть звернення. Після цього з вами зв’яжуться.

Також для надання консультацій наші фахівці регулярно виїжджають у місця компактного проживання переселенців. У Кропивницькому їх наразі 12, планується відкриття ще одного.

Окрім цього, в рамках програми “Єднання заради дії” практично кожні два тижні ми проводимо різноманітні тренінги для переселенців. Наприклад, роз’яснюємо обмеження щодо виїзду за кордон під час воєнного стану, розповідаємо, що робити при втраті документів. Наразі готуємо ще один тренінг, присвячений Стамбульській конвенції.

З якими питаннями ВПО найчастіше звертаються до вашого юриста?

– Більшість звернень стосуються зруйнованого житла або житла в місцях тимчасової реєстрації. Багато питань пов’язані зі спадщиною, яку складно оформити чи отримати. Найважче допомогти людям, чия власність в окупації. Ми можемо лише реєструвати звернення у найближчих до тих місць, підконтрольних Україні, відділках поліції чи інших установах. Щоб потім мати підстави рухатися далі. Наш юрист розглядає всі питання в індивідуальному порядку та намагається допомогти максимально.

Які можете порекомендувати інформаційні матеріали для переселенців, у яких ВПО зможуть знайти для себе найповнішу інформацію з різних питань?

– Програма “Єднання заради дії” розробила посібник, який складається з 12 розділів і поєднує в собі відповіді на всі найпоширеніші питання, з якими можуть зіткнутися переселенці: пошук житла, реєстрація ВПО, отримання освіти, працевлаштування, гуманітарна та соціальна допомога. Ці методичні матеріали регулярно оновлюються, відповідно до змін в законодавстві чи в інших документах, які регулюють ці питання. Наш посібник є як в друкованому вигляді, так і в електронній формі. Його примірники ми надали для соціальних департаментів міської ради й обласної держадміністрації. Всі вони відзначили, що матеріал справді глибокий, ним активно користуються спеціалісти та діляться з іншими. Також ми розмістили наші методичні матеріали у гуртожитках на спеціальних інформаційних стендах. Вони змістовні та корисні як для ВПО, так і для тих, хто з ними працює.

Зараз багато говорять про інтеграцію переселенців. Чи працюєте ви в рамках програми “Єднання заради дії” в цьому напрямку?

– Зараз ми намагаємося зосередитися на питаннях інтеграції в громади, зокрема, дітей ВПО. Залучаємо їх до різних заходів. На жаль, не всі громади чи громадські організації надають інтеграції достатньо уваги. Є, наприклад, тренінги чи вебінари на різні теми, курси української мови тощо, а ми зараз розробляємо комплексні рішення – як, коли та з ким працювати заради інтеграції у нове середовище саме дітей ВПО.

Нещодавно у Кропивницькому відбувся регіональний форум, присвячений інтеграції переселенців. Які його результати?

– Головна мета форуму – сприяти створенню Ради ВПО при Кропивницькій територіальній громаді. У результаті учасники події підписали резолюцію, в якій підтримали цю ініціативу. Це був масштабний захід, в якому чи не вперше у Кропивницькому взяла участь така велика кількість охочих: переселенці, представники місцевого самоврядування та багатьох громадських організацій.

На форумі не лише обговорювали актуальні теми, пов’язані з інтеграцією ВПО в громаду та плани на найближчий рік, а й обмінювалися досвідом. Наприклад, у соціальному підприємництві та релокації бізнесу. Дехто з учасників дізнався про діяльність гуманітарних штабів або гуртків для дітей. Тож перша зустріч у такому форматі була корисною і змістовною для всіх. Один з наступних наших кроків – створення Ради ВПО при Кропивницькій територіальній громаді для захисту прав та інтересів переселенців.

Отримати безкоштовну юридичну допомогу та ознайомитися з корисними матеріалами для ВПО можна на сайті програми “Єднання заради дії”.

*Єднання заради дії — це дворічна програма, яка має на меті об’єднання ВПО, членів приймаючих громад, представників органів державної влади та представників ЗМІ, щоб вирішувати конфлікти на місцевому рівні, інтегрувати ВПО, створювати інклюзивне, демократичне та згуртоване суспільство.

Ця стаття стала можливою в рамках програми “Єднання заради дії”, що впроваджується IREX разом з Благодійним Фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.

Реклама
#

 

Останні новини по темі
Дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників на фронті
vijskovuj copy copy
351104561 660648422671287 7715102105150228581 n copy
Вимагав щомісяця 20 тисяч хабаря: на Кіровоградщині затримали поліцейського
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024