Як оформити українську пенсію з-за кордону: перелік необхідних документів

У травні 2023 року набрати чинності зміни до порядку призначення пенсії українцям, які враховують те, що багато громадян наразі перебувають за кордоном через напад Росії на Україну.
Пояснюємо, як поновити чи оформити призначення пенсії українцям, які перебувають на території іншої країни.
Як пояснила заступниця начальника головного управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області Олена Романченко, подати пакет документів для призначення чи поновлення пенсії під час воєнного стану українці з-за кордону можуть поштою. Надіслати їх можна у будь-який територіальний орган ПФУ – незалежно від місця реєстрації громадянина чи громадянки.
«Додані до заяви про призначення чи поновлення пенсії копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом, або консульською установою України, або нотаріально», – йдеться у поясненні.
Які документи необхідні для призначення української пенсії
Насамперед потрібно написати заяву про призначення чи перерахунок пенсії. Разом з цією заявою слід надіслати до ПФУ:
- копії документів, які підтверджують отримання тимчасового захисту в іншій країні або статус біженця, а також реєстрацію місця проживання за кордоном (з перекладом).
- оригінал документа, який посвідчує факт, що людина є живою (з перекладом).
- копії документів, які визначають право на отримання пенсії. Перелік необхідних документів в залежності від виду виплат можна знайти в урядовій постанові №22-1 (пункти 2.1 – 2.4, 2.6 і 2.9).
Як поновити пенсію з-за кордону
Якщо громадянам України, які під час воєнного стану перебувають на території іншої держави, потрібно поновити пенсію, то до заяви про призначення чи перерахунок виплат слід додати такі документи:
- копія документів про статус біженця чи тимчасовий захист на території іншої країни (з перекладом).
- копія паспорта громадянина України.
- оригінал документа який підтверджує, що людина є живою (з перекладом).
При цьому днем звернення до ПФУ вважається та дата, яка зазначена на поштовому штемпелі з місця відправлення заяви.