Городній сезон стартує: чим може хворіти розсада та як цьому запобігти

11:47, 03 Березня, 2024

Сезон городніх робіт починається ще з кінця зими-початку весни, коли насіння овочів висівають на розсаду. Фахівці управління Держпродспоживслужби Кіровоградської області роз’яснили, що треба знати аби розсада була здоровою.

Вирощування розсади дає змогу раніше виростити овочі, порівняно з тим, якщо насіння посадити одразу на городі. Але розсада схильна до різних захворювань. Найважливіше вчасно розпізнати перші симптоми і запобігти подальшого поширення хвороб та загибелі рослини.

Чим може захворіти розсада?

Чорна ніжка

Це найпоширеніша хвороба. Небезпечна вона для капусти, перцю та баклажана. Рідше зустрічається на огірках, кабачках, гарбузах, томатах.

Найнебезпечніша чорна ніжка для розсади, яка вирощується в загальних ємностях, наприклад, в ящиках. Розсада в горщиках, касетах і таблетках менш вразлива. Чорна ніжка здебільшого спричинена патогенними грибами, що мешкають в ґрунті. Зрідка причиною хвороби є бактерії.

Стебло хворої рослини темніє, на ньому формується характерна перетяжка. В подальшому у розсади з більш товстим стеблом можуть бути темні довгасті плями трохи вище ґрунту. Розвивається хвороба дуже швидко. Інфекція переходить на кореневу шийку і коріння, дрібні корені починають гнити. У подальшому їх коренева система розвивається слабко, рослини легко висмикуються з ґрунту.

Зовні першою ознакою захворювання, зазвичай, є масове, осередкове вилягання розсади, зона якого дуже швидко розширюється.

Коренева гниль

Коринева гниль – це грибкове захворювання, яке вражає кореневу систему розсади.

Листки розсади стають жовтуватими і блідими, на кореневій шийці утворюється темно-коричневий наліт, стебло починає темніти і загнивати. Найчастіше вражає томати та деякі квіткові культури.

хвороба розсади, коренева гниль

В’яленння розсади

Однією з поширених причин в’янення розсади, є патогенні ґрунтові гриби. Це захворювання найчастіше вражає томати та деякі квіткові культури.

Першими ознаками захворювання є легке в’янення верхівки рослини або окремих листів, пожовтіння листя, легкий рожевий наліт на кореневій шийці.

Захворювання може розвивавається дуже швидко, в результаті чого практично всі рослини за короткий час в’януть і засихають.

Іноді мое бути повільніше і затяжне. Тоді хворі рослини відстають у рості, листя частково (часто з одного боку) в’януть і обпадають.

Поширення хвороби зазвичай залежить від умов середовища і патогена. Наприклад, фузаріозне в’янення більш інтенсивно розвивається при температурі повітря 25-28°С, для вертицилезного в’янення найбільш сприятливими є температура повітря 16-20°С, особливо в поєднанні з підвищеною вологістю. Більш інтенсивний перебіг захворювання відзначають при надлишку азотних добрив.

Фітофтороз

Фітофторозом найчастіше хворіє розсада томатів. Також може проявлятися на розсаді баклажанів, перців, рідше огірків. Ближче до краю і кінчика листя покривається темними плямами, які чорніють і призводять до висихання рослин.

хвороба розсади, фітофтороз

Як запобігти хворобам розсади?

Найважливіше в запобіганні хвороб розсади – це використання якісного субстрату та обробленого насіння. Як варіант – використання стерильних субстратів на основі кокосового волокна або самостійна стерилізація (прожарювання, пропарювання) ґрунту. Для дезінфекції великих обсягів ґрунту в розсадниках використовують формальдегід, свіжогашене вапно.

Бажано, за 3-5 днів до висіву розсади обробити ґрунт фунгіцидами біологічного походження, які зареєстровані в Державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

У профілактичних цілях рекомендують:

 • поливати розсаду раз в 10-14 днів хімічними препаратами такими як Превікур Енерджі 840 SL (Магнікур Ендерджі 840 SL – для роздрібного продажу населенню);
 • своєчасно пересаджувати рослини в ємності більшого об’єму;
 • видаляти всі підозрілі, слабкі та відстаючі рослини.

Варто звернути увагу на насіння – на розсаду використовують протруєне насіння або дезінфікують його одним із загальноприйнятих способів.

Важливою умовою профілактики хвороб є:

 • підтримка оптимальних температури і вологості в приміщенні, де вирощується розсада;
 • обов’язково повинен бути дренаж ємностей для вирощування, субстрат, здатний пропускати надлишкову воду;
 • потрібно періодично провітрювати приміщення;
 • поливати рослини тільки теплою водою. Полив водою з температурою нижче температури ґрунту – категорично неприпустимий.

Температура ґрунту не повинна бути нижче температури повітря в приміщенні. Для цього потрібно:

 • обов’язково зробити теплу «підкладку» на підвіконні;
 • організувати підігрів ґрунту в теплицях і парниках.

Саме різка зміна температури і вологості ґрунту – короткий і прямий шлях до кореневих гнилей.

Відмінний варіант профілактики кореневих хвороб – застосування біопрепаратів, таких як Байкал. Розкладаючи рослинні залишки, вони не тільки підвищують родючість ґрунту, але і витісняють, пригнічують збудників кореневих гнилей. Створення сприятливої для рослин мікрофлори значно підвищує їх стійкість.

Врятувати хворі рослини буває досить складно. При появі перших рослин з характерними ознаками захворювання необхідно:

 • прогріти і підсушити ґрунт в розсаднику;
 • видалити уражені рослини;
 • розсадити здорову розсаду по окремих ємностях;
 • пролити всю розсаду розчином фунгіциду типу Превікур (Магнікур), а осередки захворювання – додатково 0,5 % розчином мідного купоросу;
 • через 10-14 днів обробку потрібно повторити.

У боротьбі з фітофторозом використовують системні фунгіциди, такі як Ридоміл Голд, Квадріс. Для обробки готують розчини відповідно до інструкції, який розпилюють на листя, стебла і верхній шар ґрунту. Препарати швидко проникають в тканини рослин і забезпечують тривалий захист. Ознаки наявності захворювання можуть зникнути після першої обробки.

“Дотримання основних профілактичних і лікувальних заходів обов’язково допоможе виростити міцну і здорову розсаду, що є головною запорукою гарного врожаю“, – підкреслили у Держпродспоживслужбі.

Раніше “Гречка” розповідала як виростити помідори і огірки.

Останні новини по темі
Суди Кіровоградщини закупили поштових марок на понад 8 мільйонів
На щиті: громада з Кіровоградщини попрощається із загиблим воїном
Читайте також

В громадах Кіровоградщини родинам полеглих воїнів передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно....

17:06, 21 Квітня, 2024

Роман Червінський, якого обвинувачують у перевищенні повноважень і якого мали відпустити з-під варти 19 квітня, вже другу добу не виходить на зв’язок. Про його місцезнаходження ...

17:01, 21 Квітня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:37, 21 Квітня, 2024