Міжнародний день книгодарування: історія та традиції свята в найромантичніший день року

13:23, 08 Лютого, 2025
ПАРТНЕРСЬКА ПУБЛІКАЦІЯ

Для більшості людей 14 лютого асоціюється із Днем Святого Валентина, що також відомий як День закоханих. Традицією свята стало дарування так званих «валентинок» й інших подарунків, що є символами любові та турботи. Проте в багатьох країнах цей день відзначають не лише закохані — віднедавна 14 лютого також стало Міжнародним днем книгодарування.

У цій акторській колонці Вікторія Лисенко розповідає, хто та навіщо започаткував це свято, кому слід дарувати книжки та як цю подію відзначають в Україні.

День книгодарування: історія свята

Міжнародний день книгодарування з’явився не так давно — 13 років тому. Уперше свято відзначили у 2012 році з ініціативи американської букблогерки Емі Бродмур. На той час Емі, шкільна бібліотекарка, уже два роки вела свій книжковий блог Delightful Children’s Books, у якому ділилася відгуками та новинами зі світу дитячої літератури. У цьому їй допомагали її маленькі діти, разом із якими Емі читала та обговорювала дитячі книжки.

Ідея створити подію для обміну книг насправді спала на думку її молодшому сину. Одного разу він поцікавився, чому існує так багато різних свят, коли люди дарують одне одному подарунки, але жодного — для книг. Після такого зауваження Емі та її син вирішили виправити цю «несправедливість» і започаткували нове свято.

Вибір дати був невипадковим, адже саме 14 лютого у всьому світі відзначають День Святого Валентина, або День усіх закоханих. На думку Емі Бродмур, ця дата найкраще відповідала Дню книгодарування як свята для тих, хто «закоханий» у книжки та хоче ділитися цією любов’ю з іншими.

Про свою ідею букблогерка написала на платформі Delightful Children’s Books та на сторінках у соціальних мережах. Дуже швидко за хештегом #BookGivingDay почало з’являтися все більше дописів, і так про нове свято дізналися в різних куточках світу. У поширенні інформації про ініціативу також допомогли Зої Тофт, букблогерка та авторка платформи Playing by the book, і Емма Перрі, авторка блогу My Book Corner. А незадовго до самого Дня книгодарування німецька ілюстраторка Вівіан Шварц створила його перший офіційний логотип.

У 2013 році Емі Бродмур востаннє провела День книгодарування як організаторка свята та лідерка нової спільноти «закоханих у книги». Свої повноваження вона передала британській колезі Еммі Перрі, яка з 2014 року очолює організацію заходів до Міжнародного дня книгодарування. Завдяки спільній роботі з Кетрін Фрісс зі Story Snug їй вдалося вивести свято на глобальний рівень: сьогодні його відзначають у понад пів сотні країнах.

Цікаво, що спочатку День книгодарування мав іншу мету — заохочувати дорослих дарувати книжки дітям, популяризуючи так читання серед найменших. Однак згодом робити книжкові подарунки 14 лютого почали усім, і це свято переросло в день закоханих у книжки.

Як святкують День книгодарування

Головна ідея свята полягає в тому, щоб подарувати комусь книжку. Це можуть бути рідні або друзі, незнайомці на вулиці чи у книгарні, волонтерські організації та бібліотеки, книги яких використовує багато читачів.

До святкування також долучаються різні компанії та спільноти. Емма Перрі, головна організаторка заходів на День книгодарування, пригадує, що ще у перший рік його відзначення, коли про подію знало не так багато людей, співробітники великого видавничого дому Scholastic відвідали дитячу лікарню в Мельбурні та особисто подарували дитячі книжки для хворих пацієнтів.

У Великій Британії з’явився рух «Книжкові феї», представники якого залишали безоплатні книги в громадських місцях — на лавках у сквериках чи на столиках у кафе, щоб їх могли забрати ті, у кого не було можливості придбати нову книжку. Незабаром рух «Книжкових фей» поширився і в інших країнах. Наприклад, у Нігерії, де «феї» просто підходили до незнайомців та дарували книжки.

Також у цей день прийнято дарувати книги місцевим бібліотекам або благодійним організаціям. У 2019 році в Індії провели кампанію Donate-a-Book, завдяки якій вдалося зібрати 2500 книжок для людей із віддалених регіонів.

В Україні це свято відзначається з 2018 року. Його започаткував генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов, побачивши традицію дарування книжок за кордоном. Зазвичай у цей день книгарні та видавництва пропонують своїм клієнтам знижки на книги, тоді як читачі дарують їх одне одному або залишають прочитане в бібліотеках. 

Цікаві факти День дарування книг

  • «Свято» має власні сторінки у соціальних мережах, зокрема в інстаграмі та фейсбуці.
  • Офіційні постери до Міжнародного дня книгодарування створюють ілюстратори дитячих видань із різних куточків світу.
  • У багатьох країнах книжки дарують не лише 14 лютого, а й на інші події. Наприклад, в Ісландії існує свято Jalabokaflod (Йолебокафльод): щороку на Святвечір люди дарують одне одному нові книги. Традиція бере початок із часів Другої світової, коли книги були чи не єдиною річчю, на яку не існувало дефіциту.
  • У Каталонії також прийнято дарувати книги і троянди на День Святого Георгія (23 квітня), що збігається у даті з днем народження відомого іспанського письменника Мігеля де Сервантеса та Днем книги.
  • 14 лютого, крім Дня всіх закоханих і Дня книгодарування, також відзначають День комп’ютерника та день заснування Youtube.
  • У 2024 році «книжкові феї» з’явилися біля книгарень у Києві та Харкові: ними виявилися представники видавництва «Ранок» і мережі книгарень «КнигоЛенд», які дарували перехожим безоплатні книжки.
Останні новини по темі
Читайте також

Кам’янецька громада, що на Кіровоградщині, повідомила про смерть захисника Олексія Панченка.

17:49, 22 Березня, 2025

Сьогодні, 22 березня, під час проведення 21-го ретро-туру Гайворонська залізниця, що на Кіровоградщині, встановила національний рекорд як «Найдовша діюча вузькоколійна залізниця...

17:12, 22 Березня, 2025

Полеглому захиснику із Новомиргородської громади, що на Кіровоградщині, Вадиму Хищенку просять надати звання Героя України....

14:28, 22 Березня, 2025