Обслуговують російською мовою: куди поскаржитися на правопорушення

Якщо вас обслуговують російською мовою, ви згідно із законодавством України, маєте право подати скаргу на порушників.
Про те, як діяти, якщо виявили порушення мовного закону у сфері послуг, під час освітнього процесу чи в державних установах пояснюють активісти руху “Простір свободи”.
Штраф за порушення закону про мову
Захист української мови на державному рівні гарантує ухвалений 2019 року Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та ухвалений у 2022 році Закон “Про мову”.
“Закон про мову гарантує кожному право на отримання інформації і послуг українською мовою в усіх публічних сферах. Але будь-який закон працює лише тоді, коли люди активно контролюють його виконання. Це може робити кожен”, – зазначили активісти руху “Простір свободи”.
Якщо закон про мову порушили вперше, штраф складає від 3400 до 8500 гривень, а за повторне порушення протягом року – від 8500 до 11900 гривень.
Зіткнулися з порушенням у сфері послуг? Що робити
За словами активістів “Простору свободи”, дотримання закону про мову у сфері послуг стосується не лише магазинів чи кав’ярень, а й цінників, меню, каталогів, написів на товарах, усного обслуговування та будь-яких інших публічних оголошень.
Якщо виявили порушеня, можна скористатися наступним алгоритмом дій:
- Зверніться до працівника закладу, який порушує закон або може вплинути на виправлення порушення. Ввічливо, але наполегливо попросіть виконувати закон. Якщо порушення виправлено (одразу чи в короткий строк, який Ви окреслите) – подякуйте. Якщо порушення триває – переходьте до наступного пункту.
- Зверніться до менеджера, власника, адміністратора закладу з проханням усунути порушення закону. Попередьте, що в іншому випадку задієте до захисту своїх прав державу. Якщо порушення триває – переходьте до наступного пункту.
- Якщо заклад є представництвом більшої компанії чи належить до мережі – зателефонуйте чи напишіть у центральний офіс / на гарячу лінію компанії. Попередьте, що якщо порушення триватиме, Ви вважатимете це відповідальністю всієї компанії і подасте скаргу в державні органи. Якщо і це не допоможе (або якщо здійснити крок 3 неможливо) – переходьте до наступного пункту.
- Надішліть офіційну скаргу Уповноваженому з захисту державної мови. До скарги потрібно додати файли або лінки з доказами.
Не є порушеннями закону:
- індивідуальне обслуговування клієнта іншою мовою з ініціативи клієнта;
- спілкування персоналу будь-якою мовою між собою;
- дублювання інформації іншими мовами (наприклад, є меню українською мовою, але є й російською чи англійською).
Мова освітнього процесу – українська
Не лише закон про мову але й закони «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про вищу освіту» визначають, що будь-який елемент освітнього процесу для Вас, Вашої дитини чи будь-яких вихованців, учнів, студентів ведеться не українською мовою.
У випадку порушення цього права:
- Зверніться до учителя, вихователя, викладача, який порушує закон з проханням припинити порушення і вести освітній процес українською мовою. Якщо це не дасть результату або якщо порушення відбувається на рівні керівництва закладу – переходьте до наступного пункту.
- Напишіть одноосібну чи колективну скаргу на ім’я керівника закладу освіти. Якщо це школа, додатково зверніть увагу, що за законом «Про повну загальну середню освіту» (ч.4 ст. 38) директор несе персональну відповідальність за організацію освітнього процесу українською мовою. Якщо і це не допоможе – переходьте до наступного пункту.
- Напишіть одноосібну чи колективну скаргу в місцеві органи освіти. Також письмово, через електронну форму чи телефоном зверніться до Державної служби якості освіти.
- Якщо раптом і після цього порушення триватимуть – переходьте до наступного пункту, надішліть офіційну скаргу Уповноваженому з захисту державної мови.
Порушують мовний закон в Державних та комунальних установах
Якщо Ви зафіксували порушення закону про мову в органах державної влади чи місцевого самоврядування, а також у державному або комунальному підприємстві, установі чи організації:
- Зверніться до порушників з вимогою дотримуватися закону.
- Якщо попередній пункт не допоміг, напишіть офіційну письмову чи електронну скаргу керівнику відповідного органу влади, підприємства чи установи.
- Пишіть Уповноваженому з захисту державної мови.
Якщо порушують мовний закон на публічних заходах:
- З’ясуйте назву і організаторів заходу, зафіксуйте докази порушення.
- Напишіть електронні або письмові скарги організатору заходу, голові міста, села чи селища, на території якого проводиться захід, а також Уповноваженому з захисту державної мови.
- Якщо обставини дозволяють, спробуйте домогтися на місці припинення порушення.
Нагадаємо, 30 травня “Гречка” писала, що у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї», яка тривала упродовж місяця, виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою.