Як дбати про здоров’я під час вагітності?
Геморой у вагітних — поширене захворювання. На нього страждають 25-35 відсотків усіх вагітних жінок і 85 відсотків жінок у третьому триместрі вагітності. Іноді він проявляється лише після пологів [1]. Чому так відбувається? І як боротися з гемороєм під час вагітності?
Геморой під час вагітності
У вагітних жінок поява геморою пов’язана з фізіологічними та анатомічними змінами, характерними для вагітності та перинатального періоду. Тиск матки, що збільшується, на яєчники, а також на вени черевної порожнини призводить до того, що ускладнюється відтік крові не тільки з малого тазу, але й з нижніх кінцівок [2].
Варикозне розширення вен прямої кишки також може бути наслідком вродженої схильності. Нерегулярне випорожнення кишечника і часті запори, від яких часто страждають вагітні жінки, також сприяють їх утворенню. На це впливають гормони, які роблять процес травлення і виведення значно повільнішим у жінок в іншому стані. Також не варто забувати про підвищення рівня прогестерону – гормону, який впливає на стан напруження вен, що збільшує можливість їх набрякання. Також має значення підвищення згортання крові, що може викликати тромботичні зміни в судинах мікроциркуляції в межах вузлів, що кровоточать [3].
Геморой під час вагітності. Чи загрожує він дитині?
Геморой не становить безпосередньої загрози ні для майбутньої матері, ні для її дитини. Однак це не означає, що ним можна нехтувати, оскільки він може призвести до ускладнень у вигляді кровотеч і тромбозів, які є небезпечними.
Профілактика важлива під час вагітності. Дотримуючись певних правил, можна значно знизити ризик розвитку анального варикозу. Перш за все, важливо подбати про регулярне випорожнення кишечника. Запори є поширеним явищем серед вагітних жінок (спричинені збільшенням матки), і проблема починається вже в перші місяці вагітності [2]. Як їм запобігти?
Закрепи під час вагітності. Як його уникнути?
- Щоденний раціон молодої мами повинен включати клітковину. Її можна знайти в овочах, фруктах, цільнозернових кашах і крупах.
- Сушені сливи, абрикоси та інжир – хороші перекуси.
- Питна вода (близько 2-3 літрів на день) має важливе значення.
- Уникайте довгого стояння, а також сидіння.
- Під час дефекації намагайтеся якомога менше напружувати м’язи прямої кишки (щоб уникнути надмірного тиску на пряму кишку).
- Дбайте про гігієну інтимної зони.
- Щоденне тренування м’язів Кегеля має багато переваг (покращує кровообіг в анальній ділянці та зміцнює м’язи, які її оточують) [1].
Діагностика геморою не є складною. Зазвичай діагноз ставиться на основі ректального дослідження прямої кишки. Іноді потрібні додаткові обстеження, зокрема аноскопія або ректоскопія [3].
Література
1. Poskus T., Sabonyte-Balsaitiene Z., Jakubauskiene L., Jakubauskas M., Stundiene I., Barkauskaite G., Smigelskaite M., Jasiunas E., Ramasauskaite D., Strupas K., Drasutiene G. Preventing hemorrhoids during pregnancy: a multicenter, randomized clinical trial. BMC Pregnancy Childbirth 2022; 22 (1): 374, doi: 10.1186/s12884-022-04688-x.
2. Rethinking What We Know About Hemorrhoids. Sandler RS, Peery AF. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2019, 17 (1): 8-15.
3. Kouba DJ,et al. Guidelines for the use of local anesthesia in office-based dermatologic surgery. J Am Acad Dermatol. 2016 Jun;74(6):1201-19. doi: 10.1016/j.jaad.2016.01.022.