17 тисяч чорних квітів та еволюція: інсталяції, які дивують світ(ФОТО)

VI Великий скульптурний салон у Мистецькому арсеналі розпочався із зустрічі з не менш великим архітектором сучасності – Цадоком Бен-Девідом. Три його інсталяції цьогоріч представлені тут. Вони доповнюють роботи більш як сорока українських скульпторів. Саме відображення українського мистецтва та знайомство зі світовим – мета салону.
Під час відкриття Цадок Бен-Девід розповів про півсотні робіт, які створював чверть століття.
– Під час навчання в Лондоні я працював переважно з абстрактними скульптурами, що були трендом того часу, – говорить Цадок. – Пізніше почав роздумувати над тим, як використати цей досвід, як застосувати мову сучасної скульптури. Протягом семи років експериментів використовував найрізноманітніші матеріали, працював із природними об’єктами, створюючи з них мистецькі. Якось на одній із центральних вулиць Лондона я звернув увагу на те, що дерева висаджують у горщики, а не в землю. Це стало для мене метафорою контрасту міста і природи, логіки і почуттів. Одна з моїх перших робіт – бетонні стовпи із закованими рослинами: це про пригнічення людини культурою, прес культури, яка змушує бути в рамках логіки. Ця робота стала першою на шляху до фігуративного мистецтва.
У багатьох працях Бен-Девіда присутні рослини і тварини, які автор олюднює, метафоризує. Згодом почав зображати і саму людину. Вона присутня і в одній з представлених у Мистецькому арсеналі інсталяцій – «Evolution and Theory» («Еволюція і теорія», 1999). Її сюжети й образи – із книг XIX століття. За словами Цадока, для нього цей період – перехрестя науки, час багатьох відкриттів, теорії Дарвіна зокрема. Вона про природу, але природу невидиму – процеси фізики, які відбуваються непомітно для людського ока. Фігури з еволюції Дарвіна відсилають нас до минулого, зображення винаходів – до майбутнього, поєднуючи все в одному.
Інша не менш вражаюча експозиція – «Blackfield» («Чорне поле», 2008-2012). Це інсталяція із 17 тисяч квітів, що символізує циклічність життя та смерті. Вона має чорний та кольоровий боки: залежно від того, під яким кутом зору її споглядати, змінюється і саме забарвлення.
– Коли бачиш поле чорних квітів, це викликає смуток. Але з іншого боку вони яскраві. Адже речі неоднозначні, – коментує скульптор. – Усього для інсталяції створено 22 тисячі квітів. Сімнадцять тисяч із них експонуються тут. Іще п’ять – у Сан-Франциско. І я приголомшений їхнім успіхом. Над ними працював упродовж трьох років із десятьма асистентами. Вони з різних країн – і це відобразилося на кольорах: дівчина з Японії використовувала стримані тони, асистент з Індії – яскраві.
Деякі квіти із «Blackfield» Цадок збільшив у кілька разів. Вони представлені у третій інсталяції – «Blackflowers» (2010 – 2012). У ній, як і в багатьох інших, автор зокрема звертає увагу на втрату зв’язку людини із природою.
Довідка: Цадок Бен-Девід – відомий ізраїльсько-британський скульптор. У 1988 році він представляв Ізраїль на Венеційській бієнале, а у 2008 році його було обрано офіційним скульптором Олімпійських ігор у Пекіні. Цадок Бен-Девід — лауреат численних нагород і премій, серед яких – Перший приз 14-ї Міжнародної бієнале в Португалії (2007) та премія Музею Тель-Авіва за досягнення в скульптурі (2005). 2010 року інсталяція Бен-Девіда «Human Nature» («Людська природа») в Музеї Тель-Авіва зібрала безпрецедентну кількість відвідувачів та побила рекорд відвідуваності за всю історію музею. Його роботи знаходяться в поважних державних і приватних зібраннях Європи, Східної Азії, Сполучених Штатів Америки, Ізраїлю й Австралії.
Більше робіт можна побачити на персональному сайті митця.
Великий скульптурний салон триватиме до 29 вересня 2012 року у Києві. Час роботи виставки: з 11.00 до 20.00. Деталі на сайті.
Наталя Романюк Фото – із сайту скульптора