Іван Андрусяк: «Дитяча література також має розмовляти зі своїм читачем про смерть та переживання болю, а не лише розважати. Інша річ – якими словами?..»(ФОТО)

14:00, 08 Грудня, 2012

6 грудня 2012 року в рамках традиційного календаря зустрічей «Українського клубу» відвідувачі Кіровоградської обласної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського дістали можливість познайомитися із письменником із Івано-Франківська Іваном Андрусяком.

Як поет Іван Андрусяк яскраво заявив себе ще у 90-і роки серед учасників літературного угрупування «Нова дегенерація», нинішнім часом основний його доробок  складають здебільшого книжки для дітей – пригодницько-фантастичні повісті («Вісім днів життя Бурундука», «Стефа і її Чакалка: дівчача повістина», «Хто боїться зайчиків»), нариси про дитинство видатних українців («Іван Андрусяк про Дмитра Туптала, Григорія Квітку-Основяненка, Тараса Шевченка…»), кумедні вірші-страшилки, абетка-прозивалка тощо. Світ дитинства, в інтерпретації письменника, не є одгороджений  від дорослих високою брамою казки, як щось цілком осібне, святе і неторкане. Андрусяк переконаний, що з дітьми слід порушувати питання про смерть і біль, сирітство, таємницю народження людського життя, а також політику (вірші «Бабаї», «Чупакабра»), щоправда, дотримуючись тонкощів рецептури інакомовлення, вишукуючи точні та адекватні паралелі із навколишньою соціальною ситуацією. Так, головне страховище в одній з книжок автора мешкає у Міжгір’ї і носить на грудях значок чиновного стану.

Книжка, що користується популярністю серед аудиторії молодшого шкільного та дошкільного віку, не може відбутися без участі талановитого художника. Іван Андрусяк виразив вдячність художникам, що працювали над оформленням багатьох його книжок – Марині Рудській, Ярославові Коломійцю, Світлані Сові та Ганні Осадко, які фактично наділили новими характерними рисами, вдачею найбільш відомих персонажів його прози. Видавництво «Грані-Т», літературним редактором якого є гість заходу, також заснувало серію літератури для незрячих дітей, що виходить на цупкому картоні рельєфним шрифтом Браеля. Всі наклади цієї серії розходяться спеціальними освітніми закладами безкоштовно.

 

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info  Іван Андрусяк: «Дитяча література також має розмовляти зі своїм читачем про смерть та переживання болю, а не лише розважати. Інша річ – якими словами?..»

Поезії письменника (збірка «Неможливості мови») – пейзажні імпресії («Як мудро пахне скошена трава…»), історіософські візії («Церква з очерету»), та вірші-медитації, побудовані у формі сповіді чи молитви («Добрі люди вмирають»), – навіюють порівняння із празькою школою поезії 20-30-х років текучою, мінливою якістю образів, активним звертанням до прийому синестезії та багато вимірністю символів.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info  Іван Андрусяк: «Дитяча література також має розмовляти зі своїм читачем про смерть та переживання болю, а не лише розважати. Інша річ – якими словами?..»

Передноворічний сезон «Український клуб» планує закривати презентаціями нових книг письменників Володимира Шовкошитного (13 грудня ) та Максима Кідрука.

Валентина Головань

Фото: Валерій Лебідь

Останні новини по темі
У кіровоградському музеї будуть вечорниці
У кіровоградському музеї будуть вечорниці
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info Засідання «Перевесла» хотіли заборонити …«через політику»(ФОТО)
Засідання «Перевесла» хотіли заборонити …«через політику»(ФОТО)
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024