Світлій пам’яті Григорія Гнатюка

19:51, 18 Грудня, 2012

15 грудня в Кіровоградському обласному художньому музеї відкрилася виставка художніх творів, присвячена світлій пам’яті члена Національної спілки художників України, заслуженого художника України, лауреата обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна  Григорія Михайловича Гнатюка.

Григорій Гнатюк народився 18 липня 1951 року у селі Небелівка Новоархангельського району Кіровоградської області. У 1975 році закінчив Харківське художнє училище (живописно-педагогічне відділення, викладач В.Лєнчін). З 1975 по 1979рр. Гнатюк працював у художньо-виробничих майстернях міста Чіти (Бурятська АРСР, Росія), а після повернення  на батьківщину, протягом 1980-1987 років, у Кіровоградських художньо-виробничих  майстернях Художнього фонду УРСР. У 1987 році Григорій Михайлович стає членом Спілки художників УРСР.

З 1982 року художник приймає активну участь у всеукраїнських, всесоюзних та міжнародних художніх виставках. Його твори  були представлені, зокрема, на таких міжнародних виставках, як –  «Сучасний радянський живопис» (Японія, 1987),   «І Міжнародне бієнале «Імпреза-89» (1989), «Сучасне українське мистецтво в Канаді» (1990) та «Хутір» (1995).

Персональні виставки Григорія Гнатюка з успіхом пройшли свого часу у Кіровограді (1986, 1987), Києві (1989, 1990), Австрії (1998). Картини художника  уже декілька років поспіль експонуються в Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського.

З 1994 року і до своєї трагічної загибелі Григорій Михайлович жив і працював у рідному селі, поставивши свій талант на благо служіння незалежній Україні. І Україна гідно відзначила свого вірного сина. У 2006 році Гнатюк стає лауреатом обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у номінації «Новітні спрямування», а у 2009 році отримує почесне звання «Заслужений художник України».

Приємно усвідомлювати той факт, що художник ще за життя отримав визнання, як у себе на батьківщині, так і далеко за її межами. На сьогодні роботи Григорія Гнатюка знаходяться у Галереї сучасного та східноєвропейського мистецтва «Червоний квадрат» (Лондон, Великобританія), дирекції виставок Міністерства культури Російської Федерації, дирекції виставок Міністерства культури України, Кіровоградському обласному художньому музеї, Кіровоградському міському художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна, приватних колекціях Мартіна Мюллера (Цюріх, Швейцарія), США, Канади, Німеччини, Австрії та інших.

Щодо виставки, відкритої у Кіровоградському обласному художньому музеї, присвяченої пам’яті Григорія Михайловича, то її важливою складовою є чотири картини: «Подвір’я» (1984), «Перед святом» (1985), «Соління помідорів» (1986) та   «У затишному куточку» (1986) із фондового зібрання обласного художнього музею.

Значну частину виставки склали твори Гнатюка, надані обласному художньому музею для тимчасового експонування небайдужими представниками громадськості, творчої еліти та закладами культури нашого міста (зокрема – обласною універсальною науковою бібліотекою імені Дмитра Чижевського та художньо-меморіальним музеєм Олександра Осмьоркіна. Дякуючи цьому відвідувачі музею зможуть побачити такі роботи художника як «Біля дзеркала» (1982), «Три сестри» (1980-ті роки), «Роздуми» (1980-ті роки), «На річці» (1980-ті роки), «Натюрморт» (1982), «Осінній натюрморт» (1982), «Порив вітру» (1982), «Створення світу» (1980-ті роки), «Ранок» (1986) та інші.

Проявом активної громадянської позиції та поваги до пам’яті свого товариша можна вважати  вчинок художника Віктора Осипенка, який самотужки привіз на виставку з м. Помічної Добровеличківського району величезну картину Григорія Гнатюка «Осінь» (1980-ті роки),  що стала справжньою окрасою експозиції.

На виставці також представлені і деякі меморіальні речі художника,  їх перевезення з с. Небелівка Новоархангельського району стало можливим завдяки  сприянню Департаменту культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації та адміністрації Кіровоградського академічного обласного українського музично – драматичного театру імені М.Л. Кропивницького.

Шанувальникам образотворчого мистецтва взагалі та творчості Григорія Гнатюка зокрема добре відомо, що своє неповторне творче «Я» він проявив і у таких картинах як «Збір картоплі» (1981), «Домашні клопоти» (1986), «Зникаючі блюзи» (1996), «Біля криниці» (2000), «Очікування» (2002) та інших.

На думку фахівців-мистецтвознавців твори художника вирізняються глибоким філософським змістом та дивовижним поєднанням української народної традиції з характерною манерою західноєвропейського постімпресіонізму.

Головними героями (вірніше – героїнями) багатьох його картин ставали прості селянські жінки, які звалили на свої плечі важкий тягар господарської праці, та й взагалі – чисельні проблеми сьогодення. І в цьому також сувора правда нашого часу, який деякі науковці (історики, психологи, філософи тощо)  навіть називають «поверненням до матріархату».

Так склалося, що більшість своїх робіт митець створив у рідній Небелівці, яка стала для нього невичерпним джерелом натхнення. Мабуть тому його роботи так реалістично відображають стан сучасного села, що занепадає, але продовжує чіплятися за життя. Причому село на картинах Гнатюка відображено в досить унікальному варіанті. З одного боку – воно дуже реалістичне, навіть, певною мірою – патріархальне, не зачеплене так званою «цивілізацією», яка штовхає людство у духовну прірву. А з іншого боку воно ніби існує за межами певного простору і часу, ілюструючи те вічне, що інколи залишається непоміченим нами в жахливому ритмі сьогодення. І в цьому – прояв філософської мудрості Майстра який зумів піднятися над повсякденною метушнею і закликає до цього своїми картинами нас усіх.

Олег Юрченко

Останні новини по темі
У Кіровограді небажаних свідків вбивають?
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua У Кіровограді небажаних свідків вбивають?
Подаруй дитині здійснення мрії!(АКЦІЯ ФОНДУ “АНТИСНІД”)
Читайте також

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 13 до 17 травня відзнаки вручили їхнім родинам....

13:49, 18 Травня, 2024

Зелений борщ – це один з символів весни – такий смачний та приємно кисленький. Але його смаки також можуть бути різноманітними. Сьогодні пропонуємо вам ознайомитися із трь...

13:07, 18 Травня, 2024

Кропивницькі волонтери відкрили збір на дрони для штурмової групи 3 окремої штурмової бригади ЗСУ. Ціль – закупити три безпілотники....

10:51, 18 Травня, 2024