Як і де оформити абонемент на послуги різдвяних радощів?(ФОТО)

09:00, 14 Січня, 2013

Колектив Кіровоградської обласної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського ризикнув зробити серйозну заявку на конкуренцію комерційним агенціям, що спеціалізуються на проведенні свят та урочистостей, професійним аніматорам, а також ворожбитам, відбувши свій перший «Щедрий вечір».  

 

11 січня з пізнього вечора до самої ночі двері поважної устави залишалися відкритими не лише для сумлінних спудеїв, а й всіх охочих помацати цю невловиму казку Нового Року, що її обіцяють рекламні акції розпродажів та листівки із зображенням  ошатно сервірованих на тлі ялинки столів або саней з Дідом Морозом.

Як ми вже розповідали раніше, з метою популяризації народної традиції святкування новорічних свят, а також знайомства кіровоградців із широким вибором інформаційних послуг, що їх надає бібліотека, окрім можливості користуватися книжковими фондами, підготовлено дванадцять заходів (майстер-класи танців та кулінарії, екскурсії, тематичні виставки-інсталяції, презентації робіт майстрів хенд-мейду, ігри, сеанси ворожіння на кавовій гущі, концерти естрадної пародії та камерної музики, літературні читання та інсценізації). Статечним городянам і молоді чи не вперше випало ще й незле показитися у самому непридатному для цього місці, адже супроводжувати їх взялася ватага веселих маланкарів та щедрувальників, а також бібліотечних привидів… Ми ж вирішили розповісти про ті цікавинки, які можна побачити й після відзначення свята «Щедрого вечора у бібліотеці імені Дмитра Чижевського».

У відділі мистецтв відкрилася виставка під назвою «Парад подушок», організатором якої є завідувач кафедрою образотворчого мистецтва та дизайну Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка  Лариса Гарбузенко. Об’єкт публічного огляду та вивчення – подушка, – насправді відігравала важливу функцію у побутовій та ритуальній культурі українців. За подушками робили висновки про статки родини, особливо жінки чи дівчини. Розміри, матеріали та характер оздоблення цієї речі мала поінформувати потенційних женихів про хазяйновитість, естетичні смаки, а також міцне здоров’я її власниці. Що більша подушка –  то краща з жінки робітниця. Отже, звичайно добре було мати багато подушок з одного чи обох боків ліжка, – пухких, ретельно підбитих, із сторчма нашорошеними вушками, – та ще на гарній постелі із простирадлами, мереживними підзорниками…

biblio4

Проте у звичайній сільській хаті подушка не була вживаною у звичайному розумінні. Спали зазвичай на лавицях або печах, накрившись кожухом, підклавши собі під вухо кулак. Лише кілька разів у житті – перші місяці від народження, відбування обрядів хрещення та постриження, весільного розплітання коси, звичаю входин у новозбудовану оселю та під час поховальної церемонії, – її брали до рук.  Обстановка житла заможного селянина чи городянина вже передбачала велику кількість подушок: великих, на всю ширину спини, – для спання, –  і маленьких – для відпочинку, аби за нагоди підкласти під бік.

biblio3В експозиції виставки знаходяться подушки бабусь і мам організаторки, її знайомих та студенток, колись пошиті «у придане відданець», а також сучасні декоративні диванні подушки, голкарні, предмети постільної білизни та декору.

Відділ рідкісних і ціннісних документів підготував виставку-інсталяцію «Різдвяна казка», про зміст якої нам розповіла провідний бібліотекар Ольга Собчук. Структурно всі дібрані для загального знайомства та огляду матеріали поділяються на дві групи: старовинні та рідкісні подарункові видання, в яких відбиваються традиції святкування різдвяних свят (наприклад, канадське видання колядника, складеного із записів пісень і обрядів українців першої хвилі трудової еміграції на Захід; різдвяні оповідання Михайла Старицького, Моріса Метерлінка, Антона Чехова та Чарльза Діккенса) та дитяча література, в якій розкривається тема Різдва (передусім твори Чарльза Діккенса, що заснував цей напрям письменницької практики – літерами для дітей, а також оповідання Михайла Коцюбинського, Панаса Мирного, Олени Пчілки, Федора Достоєвського (до речі, його твори сюжетні перегуки із відомими казками Андерсена) та ін. Особливий інтерес також привертають роботи видатних художників-ілюстраторів сучасності та минулого, наприклад прекрасне оформлення «Сніжної королеви» (вид-во «А-ба-ба-га-ла-ма-га»), виконане художником Володимиром Єрком, що його якось відзначив Паоло Коельо.

biblio6

Валентина Головань
Фото автора

Останні новини по темі
Сергій Міщенко: “Від цієї влади Юлія Володимирівна амністії не потребує”
bask111
Людмила Коваленко: «Цей матч не «Динамо» виграло, а ми програли»(ВІДЕО)
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024