У Кіровограді презентували фотовиставку чеських українців(ФОТО)

15 березня у Кіровоградській бібліотеці ім. Д. Чижевського презентували чергову виставку, яка за декілька днів, що вона вже була відкрита для перегляду до презентації, привабила не одного глядача.
Виставка «Чеської фотографи з українським корінням» вирізняється не лише оригінальними світлинами, а й своєю ексклюзивністю.
«У Кіровоградській області було декілька фотовиставок з Болгарії, Угорщини, але ніколи не було чеської і чехословацької фотографії – це перша і єдина виставка в нас» – говорить Володимир Мощинський, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки фотохудожників України, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки фотохудожників України.
Презентували виставку з використанням сучасних можливостей зв’язку: завдяки Skype -конференції гості бібліотеки могли почути і поспілкуватися з автором світлин Яном Погрібним, який наразі знаходиться у мандрах. Він поділився своїм багажем знань про розвиток фотомистецтва чехії та словатчини і розповів про інших фотографів, роботи яких тепер можна переглянути у Кіровограді.
За словами Яна Погрібного, Чехія охоплює в собі суміш культур – німецької, польської і, звичайно ж, української. Автори представлених на виставці робіт є емігрантами з України або нащадками українських шукачів кращої долі, прояви нашої культури чітко проглядаються на виставлених художніх світлинах. Авторами робіт є немаловідомі за кордоном фотографи Тарас Кущинський, Богдан Голомічек, Петер Жупнік, Радка Ціглерова-Кущинська і, звісно ж, сам Ян Погрібний.
Тарас Кущинський став першовідкривачем фотографії у жанрі оголеної натури та портрету на природі. Більшість його робіт є постановочними, практично завжди фотограф використовує лише денне світло, втім його роботи вважають фотографіями високого класу. Чехи і досі вважають Тараса Кущинського провокативним фотографом вищого пілотажу, якого не вистачає сучасному фотомистецтву.
Богдан Голомічек є чи не найкращим представником когорти фотографів-документалістів. Він знімає оточуюче життя в усіх його проявах, як звичайних людей із сіл та невеликих міст, так і відомих особистостей, таких як Вацлав Гавел – письменник, драматург, перший президент Чехії.
Петер Жупнік у своїх роботах поєднує такі риси як візуалізм та образне мислення. Він відображає дитячий поглядом на світ. Використовуючи просту техніку фотограф вміло поєднує в одній роботі і фото, і рисунок та при цьому ще й закладає ніби подвійне дно – глибокий підтекст.
Радка Ціглерова-Кущинська, донька вже згаданого Тараса Кущинського, є мінімалістом у своїх роботах, оскільки вона фіксує на фото окремі пейзажі, які спостерігає під час подорожей Азією, Африкою та Північною Європою. Її роботи не вирізняються особливими техніками: зазвичай на світлинах цього фотографа можна побачити лише декілька кольорів, здебільшого світлих, та цікаві форми. Авторка також захоплюється фотографуванням архітектури, опікується архівом батька.
Ян Погрібний є експериментатором у своїх роботах. Він не просто дивиться на реальність, а ще й втручається в неї, експериментуючи з кольорами і світлом. Він вважає, що будь-яка фотографія в першу чергу складається зі світла, а вже потім з композиції та деталей. Ян Погрібний у свої роботах активно відновлює і використовує елементи стародавньої культури і сакральних місць Європи, поєднуючи їх із людським тілом в пейзажі.
Виставку світлин чехословацьких фотохудожників можна переглянути у холі І поверху бібліотеки ім. Д. Чижевського до 15 квітня.
Світлана Дубина