Акторські амплуа Олександра Осмьоркіна
В художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна до Міжнародного дня театру презентовано виставку “Театр в творчості О.О.Осмьоркіна” із циклу тематичних художніх і фото-документальних виставок із музейного зібрання, присвячених 120-річчю з дня народження художника.
Основу експозиції складають унікальні оригінальні фотознімки Олександра Осмьоркіна в театральних костюмах з родинного фотоальбому, передані до музею у свій час його вдовою Надією Георгіївною Осмьоркіною та рідкісні копії фото-документальних матеріалів з Російського Державного Архіву Літератури та Мистецтв (Москва), які висвітлюють театральну діяльність О.О.Осмьоркіна – ескізи костюмів та декорацій до вистав, афіші та запрошення на прем”єри в провідних театрах Москви та Ленінграду.
Особливу увагу привертає фотознімок Олександра Осмьоркіна в ролі Гамлета в аматорській виставі під час навчання в Єлисаветградському земському реальному училищі кінця 1900-х років. І це невипадково, стати актором, присвятити себе сцені було дитячою мрією Олександра Осмьоркіна, адже в будинку його дядька, відомого єлисаветградського архітектора Якова Васильовича Паученка, завжди панувала атмосфера творчості, досить часто розігрувалися театральні постановки та влаштовувалися музичні вечори. “Юношей, живя еще в провинциальном городе, Осмеркин приобщился к театру. Но несмотря на прекрасные внешние данные, актером он не стал. Художник возобладал в нем, хотя Мельпомена и в дальнейшем пыталась завлечь его на подмостки…” – пише в своїх спогадах учениця О.О.Осмьоркіна, відомий російський театральний художник Софія Юнович.
Ця юнацька захопленість театром згодом реалізувалася в активній роботі О.О.Осмьоркіна над оформленням вистав – “Лєда” за п”єсою А.Каменського в Театрі культов “Ізіда” (1918р.) та “Фуенте Овехуна” Лопе де Вега у Вільному театрі (1919-1920рр.) в Москві, ювілейної Пушкінської вистави у Великому драматичному театрі в Ленінграді (1937р.), до речі, саме на її прем”єрі Олександр Осмьоркін познайомився з відомою поетесою Анною Ахматовою, дружба з якою продовжувалася довгі роки, “Гаряче серце” до 120-річчя з дня народження О.Островського в Казанському великому драматичному театрі (1943р.). Працював О.О.Осмьоркін і над виставою “Євгеній Онєгін” в постановці О.Я.Таірова в Камерному театрі в Москві в 1936р., було виконано чимало ескізів театральних костюмів та декорацій, але вистава не відбулася, в зв”язку з арештом режисера та закриттям театру. Про ці та інші події в житті відомого художника Олександра Осмьоркіна ви можете дізнатися, завітавши до музею.
Чапран Ангеліна