До 140-річчя професійного українського театру: у Кропивницькому створили фільм про хореографічне мистецтво (ВІДЕО)

10:57, 27 Серпня, 2022

Департамент освіти і науки Кіровоградської обласної військової адміністрації у рамках просвітницького марафону «50 сторінок Державотворення: Центральної України» презентує відео про розвиток та здобутки хореографії регіону.

“Український танець між Небом і Землею”. Так назвали фільм. Це історія, яка занурить нас у світ театрального та хореографічного мистецтва Кіровоградщини, розкриє одну із тисячі сторінок українського державотворення.

У нинішньому році Кіровоградщина відзначає 140-у річницю створення першого професійного українського театру. Саме на сцені театру корифеїв і народився український сценічний танець.

“Ятрань”, “Пролісок”, “Зоряни”, “Росинка”, “В гостях у казки”, “Світанок”, “Алегро”, “Час Пік”, “Анюта”, “Вікторія”, “Метелиця” і безліч дитячих колективів прославляють Кіровоградщину і українське мистецтво.

Створення українського професійного театру Марком Кропивницьким у жовтні 1882 р. в Єлисаветграді, стало визначною подією для розвитку не тільки театрального, а й танцювального мистецтва в Україні. Уже перша постановка – “Наталка Полтавка” Івана Котляревського – заклала основи для подальшого розвитку української народно-сценічної хореографії.

Кропивницький та його талановиті учні – Марія Заньковецька, Марія Садовська-Барілотті, Микола Садовський, Панас Саксаганський використовували елементи українського народного танцю задля розкриття образів та посилення емоційного впливу на глядачів.  

На рубежі ХІХ – ХХ століть глядач уже не уявляв репертуар українського театру без національного танцю й велика заслуга в цьому Марка Лукича Кропивницького, як режисера і драматурга. Діяльність театру корифеїв сприяла розвитку вітчизняної хореографії від примітивного копіювання фольклорних зразків до становлення окремого різновиду хореографічного мистецтва – народно-сценічного танцю, а також утвердженню танцювального мистецтва в українському театрі.

На цьому шляху були творчі злети і падіння, драматичні ситуації зникнення і народження танцювальних колективів, вдалі знахідки балетмейстерів і робота, як іноді говорять літератори, в «кошик», але незалежно від обставин український танець, народжений у степовому краї, як чистий голуб, летів прямісінько із серця в первісній його чистоті і красі.

Ніби стрімким потоками річки Ятрань, починається розвиток і становлення кіровоградської хореографічної школи.

Хореограф від Бога, патріарх українського танцю Анатолій Михайлович Кривохижа, намагається відшукати витоки народження танцю – танцю між небом і землею. І виріс «Пролісок»… «Пролісок» – явище унікальне і навіть, феноменальне.

Природній феномен полягає в тому, що в степу знайти першу весняну квітку, просто неможливо, може саме в цьому і є успіх нашого «Проліску». Саме таку тендітну назву для колективу, з якого почався розвиток дитячої хореографії Кіровоградщини, могла придумати людина глибоко поетична, людина з тонким смаком і відчуттям прекрасного – Анатолій Єгорович Коротков.

А далі – школа мистецтв і перша в Україні кафедра хореографії, ліцей хореографічного мистецтва і неймовірна кількість талановитих випускників Кривохижі та Короткова.

 

Як писала “Гречка”, відзнакою Кіровоградської області «За заслуги» І ступеня удостоєний народний артист України, член Національної спілки України Анатолій Кривохижа.

 

Останні новини по темі
Теплопостачальні підприємства Кіровоградської області сподіваються на допомогу США
ee984dcf e01e 4eba a33e 6d19a73d2499
301156979 390334949948430 6326706549861907138 n
На Кіровоградщині прихистили понад пів тисячі дітей із Донеччини (ФОТО)
Читайте також

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024