Як знайти свого сімейного лікаря за тиждень до Нового року (ФОТО)

17:35, 24 Грудня, 2018

Медреформа «первинки» триває, а в її рамках цього року кожен мав би обрати свого сімейного лікаря, аби в наступному році а) отримувати безкоштовне медобслуговування за 370 гривень на рік в тому числі у вузькопрофільних фахівців; б) встигнути обрати лікаря до вподоби, а не за залишковим принципом; в) обслуговуватися нарешті в лікаря, який знатиме всі ваші (або навіть всієї родини) алергії й хвороби особисто.

  

 

Вибір: з чого почати?

Почати варто звісно з себе, тобто розуміння, який вам потрібен лікар, сімейний, терапевт чи педіатр, з досвідом у 20 років чи, навпаки, з мінімальним досвідом роботи, чоловік чи жінка, ближче до вашого місця роботи чи проживання. Критерії насправді можуть бути різні, однак суть одна – реформою визначені чіткі терміни обрання свого сімейного лікаря, які вже правда дещо коригувалися. Однак все-таки з  1 січня 2019 року за пацієнтів, які уклали декларації з сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оплачуватиме 370 грн на рік з віковими коефіцієнтами, приміром, за ведення дітей та людей поважного віку лікар отримуватиме більше грошей. Натомість для тих, хто не укладе договір із сімейним лікарем держава оплачуватиме лише 120 грн на рік, тобто перевагу на обслуговування автоматично отримуватимуть пацієнти, які вже підписали декларації. А з 1 липня 2019-го року пацієнти з підписаними деклараціями зможуть проходити безкоштовно (оплачуватиме НСЗУ)  54 діагностичних та лікувальних послуги в медзакладах за направленням сімейних лікарів.

– Люди зможуть завжди підписати декларацію, але якщо вона не буде підписана протягом півроку від початку 2019-го і в подальшому, то людина просто буде за власні кошти звертатися до лікаря. Для неї все буде платним, – розповідає начальник управління охорони здоров’я міськради Оксана Макарук.

Записатися до лікаря можна буде і без декларації, однак першочергово обслуговуватимуть пацієнтів з підписаними деклараціями.  

– Людям, які не підпишуть декларації буде дуже некомфортно відвідувати лікарів, – розповідає завідуючий амбулаторією загальної практики сімейної медицини №5 КЗ «ЦПМСД №2» Сергій Баранов і додає. – Є така категорія людей, які кажуть, що «ми не хворіємо – ми не звертаємося», але колись їм доведеться звернутися за довідкою, що вони не хворіли, наприклад, для роботи. Але навіть таку довідку ці  люди не зможуть отримати після середини 2019-го року, тому що вони не будуть клієнтами нашої амбулаторії.

 

З власного досвіду: як все було

Як обрати сімейного лікаря наприкінці року редакція «Гречки» вирішила випробувати на собі.

Можна сказати, що вибір журналіста співпав з експериментом для матеріалу. Тобто з одного боку потрібно було укласти декларацію з лікарем, а з іншого описати процес для читачів.

16

Серед критеріїв обрання лікаря першочергово була одна – рекомендація колеги. У цьому випадку сімейний лікар амбулаторії №5, що на Балашівці (вул. Руслана Слободенюка, 136, каб. №19) Сергій Баранов. Ще одним критерієм «+» стало те, що з лікарем можна зв’язуватися не лише через телефон, а й, приміром, через соціальні мережі. Як з’ясувалося навіть подати заявку на оформлення декларації можна було, наприклад, через електронну пошту. Однак для чистоти експерименту варто було побачити, як все відбувається насправді.

18

15

А насправді ще в реєстратурі здивовано запитали, чому так «пізно» прийшли до лікаря. «Пізно» (?) це було 14:00. Однак попередньо журналіст вранці телефонувала лікарю, який сказав, що можна приїздити до 17:00 включно. Як з’ясувалося  обраний лікар є також завідуючим амбулаторією (0,75 ставки), тому в нього менша кількість пацієнтів – 1350 (станом на 20 грудня лікарю залишилося набрати 130 декларацій), так і менше часу на їх прийом – наразі три години в день. Крім того, варто враховувати, що постійно до кабінету будуть заходити інші працівники амбулаторії для підписання документів, консультацій тощо. Так було і з журналістом.

Крім того, якщо черги загалом не було, то довелося все-таки почекати хвилин 30. Спочатку, коли вийде пацієнт, а потім – працівники амбулаторії, які попросилися пропустити їх «ненадовго».  «Ненадовго» зайняло близько 10 хвилин.

До речі, поєднання посади лікаря із посадою завідуючого дехто може у такому випадку віднести до критерію «-».

12

Однак, коли чекаєте на візит можете про це подумати, а можете оглянути інтер’єр амбулаторії та її стан. Відзначимо, що в цьому закладі він – неновий. Однак у цьому випадку інтер’єр не був пріоритетним критерієм вибору. До речі, в амбулаторії також працює WI-FI, що може полегшити, приміром, чекання в черзі.

14

17

Одразу після знайомства лікар підтверджує про те, що є чимало способів зв’язатися з ним (для журналіста це «+») та відзначає: «По телефону не лікую, не призначаю препарати, єдине можу щось порекомендувати попити, не антибіотик, наприклад, якщо ввечері ви не змогли потрапити на прийом, а вам потрібно протриматися до ранку».

Варто врахувати також, що місце розташування амбулаторії і місце проживання журналіста в різних мікрорайонах, тому, якщо захочеться викликати сімейного лікаря додому, то враховуючи, що  в лікаря немає автомобіля, доведеться заплатити за таксі для лікаря.  Загалом переважно доведеться приїздити самостійно до будь-якого лікаря на прийом, тому варто і це прорахувати при виборі.

Після обговорення різних питань, які вас можуть цікавити укладається і сама декларація, що займає всього кілька хвилин. Переважно це внесення різних персональних даних.

До речі, усю інформацію про себе і медичні дані під час підписання декларації не доведеться розповідати. Медичний перелік усіх захворювань має бути внесений до електронної картки на першому прийомі вже в 2019-му році. Коли саме цей прийом відбудеться – лікар має сам зателефонувати і призначити дату і час.

На будь-який інший прийом до лікаря можна буде реєструватися попередньо, обираючи дату та час. Це гарантія беззаперечного потрапляння до лікаря. Є ще варіант «живої черги», тоді це може займати правда більше часу.

– У нас наразі на одного пацієнта є 30 хвилин. Я приймаю швидше, тому виходжу з кабінету і з «живої черги» беру людей, але не так, як вони записалися, а беру за захворюваннями. Наприклад, якщо в людини висока температура і йому терміново треба надати допомогу, то він буде першим, ніж, наприклад, ви, якщо вам потрібна буде якась довідка, – каже Сергій Баранов.

До речі, обрати свого сімейного лікаря в Кропивницькому  можна, наприклад, з онлайн-переліку ТУТ, де є короткі відомості та контакти лікарів.

 

Чи вистачить сімейних лікарів на всіх?

Наразі в Кіровоградській області, за словами директора департаменту охорони здоров’я Кіровоградської облдержадміністрації Олега Рибальченка, підписали декларації з сімейними лікарями 58% населення області.

– Є 539 лікарів, зареєстрованих в системі, а також 940 тисяч населення в області. Відповідно цієї кількості лікарів загалом вистачає, щоб покрити потребу: 1800 пацієнтів – на лікаря терапевта, 2000 – на сімейного лікаря і 900 – на педіатра, – розповів Олег Рибальченко.

Станом на 21 грудня, за інформацією  управління охорони здоров’я міськради, у Кропивницькому підписали декларації з лікарями первинної ланки 147 587 тисяч мешканців міста, тобто 63,2% від закріпленого населення.

– Тобто резерв лікарів є і є ще з ким підписувати декларації, – каже начальник управління охорони здоров’я міськради Оксана Макарук.

Натомість завідувач амбулаторією загально практики сімейної медицини №5 КЗ «ЦПМСД №2» Кропивницького Сергій Баранов розповідає, що лікарів в результаті може і не вистачити на всіх:

«Після того, які всі лікарі міста підпишуть максимум декларації у нас у місті залишиться досить велика кількість пацієнтів зовсім без сімейних лікарів. На території нашого обслуговування – Ковалівка, Нова і Стара Балашівка, райцентр офіційно зареєстрованих 19660 людей. Але ще є люди, які проживають на території міста, але не прописані. Приміром, у нашій амбулаторії це близько 2000-3000 громадян, які обслуговуються у нас, але не прописані в місті. Наразі в нашій амбулаторії є 9 лікарів, які підписують декларації. І серед них – один терапевт, який підпише 2000 декларацій, інші по 1800 і я – 1350. Якщо перемножити на кількість населення, то в нас – декілька тисяч  громадян, які зовсім залишаться без лікаря».

Хоча, за інформацією Міністерства охорони здоров’я, у 2019-му році сімейні лікарі, терапевти та педіатри зможуть укладати декларації з більшим числом пацієнтів, ніж рекомендована кількість, але не більше 10%. У такому випадку обслуговування цих пацієнтів буде оплачено за тарифом 370 грн/рік на людину, без застосування вікових коефіцієнтів. Однак чи набирати понад норму пацієнтів лікар вирішуватиме самостійно.

Валерія Жовтун. Фото автора

 

Останні новини по темі
Дороги Кіровоградщини розчистили від снігу (ФОТО)
5
48407915 992117424321056 2950631176458469376 n
Школяр з Олександрівки здобув перемогу у всеукраїнському ІТ-конкурсі (ФОТО)
Читайте також

Сьогодні, 26 лютого, у Кропивницькому повідомили про смерть місцевого 32-річного блогера Юрія Ворожка. На момент смерті він був на тренуванні в одному із спорткомплексів міста....

18:07, 26 Лютого, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель воїнів-земляків на фронті.

16:57, 26 Лютого, 2024

Сьогодні, 26 лютого, на Кіровоградщині була оголошена повітряна тривога, водночас у сусідніх областях її не оголосили. Як виявилося, це через ворожий безпілотник, який виявили н...

16:46, 26 Лютого, 2024