Символ незламності в часи війни, або Де знайти Бородянського півника?

20:05, 09 Травня, 2022

Бородянським півником називають декоративний виріб Васильківського майолікового заводу, який вцілів на шафці після обстрілу в Бородянці. Він разом з шафкою стали символом стійкості українців в умовах війни проти російських загарбників. «Гречка» дізналася, чи виготовлятимуть нових майолікових півників у Василькові та скільки коштує новий символ незламності.

Звідки взявся новітній символ незламності?

Фото шафки у звільненій від російських окупантів Бородянці на Київщині стало новим символом незламності українського духу перед рашистською навалою. Попри те, що частину багатоповерхівки росіяни зруйнували вщент, шафка із начинням залишилася на диво вцілілою. На цій шафці попри обстріли і бомбардування вцілів і глечик у формі півника, вироблений на Васильківському майоліковому заводі.

pivnuk shafka

З часом знайшли і власницю шафки. Нею виявилася Надія Сватко. Вона дозволила демонтувати шафку разом з начинням і керамічним півником: все це передали до Національного музею Революції Гідності.

Саме таких півників подарували президенту України Володимиру Зеленському та прем’єру Великої Британії Борису Джонсону під час зустрічі у Києві 9 квітня.

pivnuk prezudent

Як виявилося, авторами таких півників є Валерій та Надія Протор’єви, а сам виріб виготовляли на заводі у місті Васильків Київської області у період від початку 1960 до 1980-х років. Майоліка – це  різновид кераміки, що виготовляється з випаленої глини з використанням розписної глазурі. Власне у Василькові завод виготовляв близько 60 зразків художніх керамічних виробів: тарілки, миски, макітри, глечики тощо.

pivnuk protor

Валерій та Надія Протор’єви

У 2002 році завод було визнано банкрутом, а вже у 2005 на його базі створили приватне підприємство «Васильківська майоліка», яке продовжує традиції українського народного майолікового посуду. Проте вже у 2019 році виробництво призупинили з економічних причин.

Тому таких керамічних півників можна знайти у багатьох українських домівках. І фігурки, які раніше ховали на горищах, стали популярними – а отже, і вартісними.

З горища – на аукціони: скільки коштує Васильківський півник

Як розповіли «Гречці» у департаменті культури Васильківської громади, нараз місцева влада веде перемовини із власниками підприємства «Васильківська майоліка» про відкриття лінії виробництва.

«В нас є достатньо майстрів, які працюють з глиною у цій техніці, є попит на продукцію. Проте відкриття виробництва потребує і фінансових вкладень. Наразі є першочергові витрати, тому виробництво таких півників та подібних виробів плануємо вже після перемоги України», – зазначила працівниця департаменту.

Роботи заводу є експонатами Музею Васильківської майоліки у Василькові, Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у столиці та інших. Крім того, є вироби і вдома у українців – серед них і ті самі півники.

Поки підприємство у Василькові не працює, то кількість таких виробів є обмеженою. Завдяки символізму статуетки попит зріс, то і ціна виробів зросла. Так, в мережі можна знайти оголошення про продаж васильківської майоліки. В той час як глечики, тарілки та керамічні звірятка коштують по декілька сотень гривень, ціна саме на такого півника з того ж заводу складає тисячі гривень.

pivnuk cina

Вироби з горища, які стали всесвітньо відомими, продають як і для власних потреб, так і у рамках благодійних акцій. Наприклад, Житомирській народний музей «Ремісничий двір» виручив за таку фігурку півника 16 тисяч гривень, які передали на закупівлю автівки для фронту. Та і сам Борис Джонсон виставив на аукціоні Christie’s того самого півника, якого отримав у подарунок у Києві. Кошти обіцяє передати Україні.

Стійкий півник надихає продовжувати боротьбу 

Васильківський півник підтримує українців, надихає продовжувати боротьбу. Тож окрім ілюстрацій і мемів, з’являються і скульптури, присвячені цьому символу незламності в умовах новітньої війни.

Йдеться про скульптуру на Рівненщині, у місті Березневе.

pivnuk skulpt

Її створив майстер з Харкова Олександр Сердюк, якому самому довелося рятуватися від російських обстрілів у цьому місті.

«Використали найдоступніші матеріали – цемент і пісок, місцеві підприємці нам усе закупили. Півник з Бородянки, на мій погляд, символ української величі та самобутності. Тож за нами перемога», – цитує скульптора «Рівне1».

Окрім планів відродити підприємство, у Василькові хочуть увічнити новітній символ незламності українців і у формі пам’ятного знаку. Місцевий департамент культури громади наразі проводить конкурс на кращий проєкт пам’ятного знаку, присвяченого керамічному майоліковому півнику. Обіцяють, що після перемоги скульптуру, виготовлену за кращим проєктом, встановлять у місті. Тож якщо маєте ідеї, то свій проєкт монументально-декоративної скульптури із зазначенням орієнтовної вартості реалізації слід надіслати на пошту ukultura2018@ukr.net.

Ірина Требунських

 

Останні новини по темі
Футболіст із Новоукраїнки виставив на аукціон медаль чемпіона світу (ФОТО)
A08454D3 09AF 427B 89BA E28AAA21BEC8
vijskovuj
Ще трьох земляків Кіровоградщина втратила на війні
Читайте також

Сьогодні, 22 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:19, 22 Липня, 2024

У  Кропивницькому протягом восьми днів, з  24 липня до 31 липня, частково обмежать рух транспорту по вулиці Київській....

16:56, 22 Липня, 2024

У Мінрегіоні, у рамках впровадження нової схеми теплопостачання, підтримали будівництво комбінованої ТЕЦ у Кропивницькому....

16:53, 22 Липня, 2024