Російський слід в бізнесі Кіровоградщини. Фінальна частина

10:00, 29 Вересня, 2022

 На початку повномасштабного вторгнення здавалося, що весь російський бізнес в Україні або одразу згорнеться і втече, або ж держава його миттєво арештує та конфіскує. Через 7 місяців ця думка вже здається наївною. Ми продовжуємо шукати, а головне – знаходити – російський слід в бізнесі Кіровоградщини.

 

Як і в попередніх двох частинах матеріалу, нам вдалося ідентифікувати українські підприємства і тих росіян, які паралельно отримують прибутки в себе на батьківщині. Це означає сплату податків і, як наслідок, фінансування війни на українських землях.

Як ми вже наголошували у двох попередніх матеріалах на дану тематику – наявність серед власників росіян це ще не злочин, однак, в умовах війни, маркер для правоохоронців, що на діяльність такого підприємства варто звернути увагу.

Україно-російська фірма з україно-російськими засновниками

Українському бізнесу на старті свого розвитку завжди хотілося асоціюватися з іноземними інвесторами чи компаніями, адже “іноземність” підсвідомо вважалася позитивним фактором. Офіційне ж визнання цього факту і в назві, і в організаційно-правовій формі, підкреслювало особливість і “статусність” новоствореної компанії.

Мабуть саме так міркували засновники кропивницького ТОВ “Україно-російське підприємство з іноземними інвестиціями “Союз-преміум”. От тільки зараз словосполучення “україно-російське” викликає не просто стійке несприйняття, а й чимало питань до бездіяльності власників та керівництва.

Російського співвласника “Союз-преміуму” ідентифікувати було дуже просто, ним виявилося Закрите акціонерне товариство “Союз” з реєстрацією в Москві. Ще кілька років ому підприємство працювало і отримувало дохід, який хоча й не перекривав витрат, та все ж зберігав “Союз” на плаву. Але нині фірму визнано банкрутом і її справами займається ліквідатор.

“Україно-російське підприємство з іноземними інвестиціями “Союз-преміум” не стало відомим. Компанія зареєстрована по вулиці Академіка Тамма, 29 (колишня Героїв Сталінграда), разом зі ще кількома десятками фірм. Наразі тут розташований меблевий магазин.

Компанія має і двох українських співвласників – це Костянтин Гладких і Сергій Льовін, який також є і директором “Союз-преміуму”. Вказаний контактний номер фірми – (099)1155955 – не обслуговується, а Гладких, телефон якого нам вдалось дістати, на телефонні дзвінки так і не відповів.

Цікаво також, що Льовін раніше очолював ТОВ зі схожою назвою – “Кіровоград-союз”. Останнє прописане разом з “Союз-преміумом”, а адреса її власника – Миколи Ліпко – співпадає з адресою, яку вказав згаданий вище Гладких. На зображенні з Google-карт 2015-го року помітно, що в приміщенні по вулиці Академіка Тамма, 29 дійсно розміщувалось кілька підприємств зі словом “союз” в назві.

21

“Аква” з присмаком росії

Ще одне кропивницьке підприємство з російським корінням – ПП “Ом Аква”. В 2011 році фірму зареєструвала Наталія Мельник, яка на той момент була зареєстрована у селі Великі Єрчики Київської області. Після початку повномасштабної війни – 26-го квітня 2022 року – власником фірми, за інформацією з аналітичного порталу YouControl, несподівано стала московська компанія “Новасервіс”, яка займається розробкою комп’ютерного забезпечення, а бенефіціаром – москвич Андрєй Бєзпалько, якому ця компанія і належить.

“Ом Аква”, основним видом діяльності якої є надання інших допоміжних комерційних послуг, прописана на вул. Велика Перспективна, 31/36 – в самісінькому центрі міста, навпроти головної площі Кропивницького.

12

Ми спробували з’ясувати – чому, а головне як саме росіянам під час війни вдалося зайти в український бізнес. Але за контактним номером телефону фірми нам відповіла не керівниця ПП “Ом Аква” Наталя Баралей, а колишня власниця та директорка Наталя Мельник (принаймні, так жінка представилась), яка заявила, що з підприємством наразі не співпрацює та про його долю нічого не знає.

Іронічно, але і Баралей, з якою нам також вдалося зв’язатися, не має інформації про нинішню діяльність підприємства. Ба більше, жінка заявила, що вже кілька років не є керівником підприємства, оскільки те було продане. Чому дані про неї досі не змінені в реєстрі Баралей не знає, однак запевнила, що звернеться до своїх юристів які виправлять неточність даних.

Олександрійсько-бєлгородський проєкт

Ще один представник російського бізнесу на теренах Кіровоградщини – ТОВ “Олександрія-промбізнескомплект”. Цікаво, що компанія, яка спеціалізується на оптовій торгівлі проміжними сільськогосподарськими товарами, ніколи не змінювала власників. За даними все того ж порталу YouControl, єдиною засновницею юридичної особи вказана Смолянінова Свєтлана Алєксандровна з пропискою у російському Бєлгороді. Вона ж є власницею вельми активного російського бізнесу – ТОВ “Белмедіздєліє”, зареєстрованого у все тому ж Бєлгороді. За даними з російських відкритих реєстрів, за 2021 рік фірма отримала дохід у розмірі 156,8 мільйонів рублів, а чистий прибуток компанії склав 1,5 мільйона рублів.

Крім того, підприємство є активним учасником російських державних закупівель, на яких вже встигло отримати замовлень на 80 мільйонів рублів. Найбільші замовлення на поставку своєї продукції фірма отримувала від Дитячої міської поліклініки №140 Департамента охорони здоров’я міста Москви, Обласної стоматологічної поліклініки Сахалінської області, Тамбовської обласної клінічної лікарні імені В.Д. Бабенко, Центральної міської лікарні №7 міста Єкатеринбурга.

Українська “Олександрія-промбізнескомплект” зареєстрована по вулиці 6-го грудня, 59, у приміщенні колишнього продовольчого магазину.

31

Вказаний при реєстрації контактний номер телефону – (05235)45662 – вже традиційно для підприємств з російськими засновниками виявився неактивним. Нам вдалось знайти номер мобільного телефону директора підприємства Вадима Смолянінова, однак на дзвінок він також не відповів.

З Чукотки до Світловодська

Огляд ми хочемо завершити одразу кількома підприємствами, об’єднаними одним власником-росіянином. Йдеться про ТОВ “Олімпік”, ТОВ “Тепличний комбінат” і ТОВ “Ревівський” співвласником яких є Віталій Ковалєнко з Чукотського автономного округу.

За даними YouСontrol, “Тепличний комбінат” спеціалізується на вирощуванні овочів, “Олімпік” – на вантажних перевезеннях, а “Ревівський” – на роздрібній торгівлі в основному продовольчими товарами.

Власником комбінату, окрім самого Ковалєнка, є ЗАТ “Світловодськбудтранс”, 80% акцій якого належить вже згаданому “Олімпіку”. В останньому компанію росіянину складають також світловодські підприємці Олександр Стороженко і Володимир Чирочка. “Ревівський” же належить Ковалєнку і Стороженку. Чирочка паралельно володіє також ПП “Ареал-ЧВ” та “Ареал-ЧВВ”.

Діяльність росіянина Ковалєнка виглядає успішною також і на батьківщині – нині він є співвласником трьох діючих російських підприємств:

  • ТОВ “Онікс” – займається геолого-розвідувальними роботами, вивченням надр та подібною діяльністю. Минулий рік закінчила зі збитками в 56 тисяч рублів;
  • ТОВ “Гірська компанія Халцедон” – працює в аналогічній з попередньою фірмою сфері, однак дещо більш успішно. Чистий прибуток за 2021 рік – 10 тисяч рублів;
  • ТОВ “Артель старателів “Полярна” – показує найкращі фінансові результати серед цієї трійки – 47,9 мільйонів рублів чистого прибутку за минулий календарний рік. Спеціалізується фірма на видобуванні руд і пісків дорогоцінних металів, а саме золота, срібла і металів платинових груп. Має фірма і трохи бюджетних замовлень, отриманих на російських держзакупівлях – загалом 4 контракти на 2,83 мільйона рублів.

Ще дві фірми, де Ковалєнко мав свою частку, були ліквідовані в уже доволі давніх 2010-му та 2012-му роках.
Ми подзвонили за номерами українських фірм чукотського підприємця. “Тепличний комбінат” та його +380523623771, а також “Ревівський” з його +380523621969 беземоційними голосом повідомили – “неправильно набраний номер”.

У підсумку додзвонитись вдалось лише за одним номером – контактним мобільним ТОВ “Олімпік”. Слухавку взяв вже згаданий Володимир Чирочка, який вказаний як керівник фірми. Чоловік спочатку повідомив, що підприємство наразі не працює, а коли почув, що спілкується з журналістами висловив небажання продовжувати розмову та обговорювати співпрацю з громадянином росії Віталієм Ковалєнком.

Оскільки з частиною підприємств нам так і не вдалось зв’язатися, редакція готова буде опублікувати роз’яснення та коментарі представників вищезгаданих фірм як тільки вони будуть надіслані на електронну адресу видання.

Павло Лісниченко

Автор цієї статті є учасником програми Interlink Academy Fellowship, що фінансується урядом Німеччини

 

Останні новини по темі
Між повітряними тривогами: у Кропивницькому “Kozak System” відіграли концерт (ФОТО)
36becdd7 6c93 4f3b b6ce 296417f07acf
309226836 471880764981900 3080055838099362437 n
Півтори тисячі кущів спіреї висадять в одному з парків Кропивницького (ФОТО)
Читайте також

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024

У Кропивницькому за три дні невідомі підпалили п’ять контейнерів для сміття. Проти порушників відкрили кримінальне провадження....

17:18, 16 Квітня, 2024

Російська пропагандистська «машина» запустила нову інформаційно-психологічну операцію (ІПсО), ціль якої – розколоти українське суспільство на «ухилянтів» та «оборонців», зірвати...

15:24, 16 Квітня, 2024