Прем’єр-«камікадзе» йде з посади… Аби згодом повернутись?

11:58, 11 Квітня, 2016

У вівторок до Верховної Ради надійде заява Арсенія Яценюка про відставку. Про це глава Кабміну оголосив учора о 16 годині в спеціальному телезверненні до «дорогих співвітчизників».

«Зробивши все для стабільності і спадкоємності курсу, заявляю про рішення передати обов’язки та відповідальність керівника уряду, – твердим голосом промовив Арсеній Петрович. – Обидва останніх уряду – унікальні: вони – провісники нової України. Дякую тим колегам, які діяли чесно і безкорисливо».

Прем’єр вкотре повторив: політична криза в державі створена штучно. «Бажання змінити одну людину засліпило політиків і паралізувало їх волю до реальних змін, – констатував політик. – Процес зміни уряду перетворився на бездумний біг на місці. Дестабілізація виконавчої влади під час війни – неприпустима! Тим часом така перспектива неминуча, якщо після відставки не буде негайно обрано новий уряд України».

Як повідомила прес-служба Білого дому, вчора вранці віце-президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден провів телефонну розмову з Арсенієм Яценюком, який оголосив про свій намір піти з поста прем’єр-міністра.
У Білому домі відзначають, що політики дійшли згоди щодо важливості створення нового Кабміну і наміру впроваджувати необхідні реформи, зокрема рекомендовані МВФ і Євросоюзом.Байден вітав досягнення Кабміну за останні два роки, зокрема, кроки, спрямовані на проведення необхідних економічних реформ, підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і роботу з підвищення енергетичної незалежності.

Президент Петро Порошенко, який не так давно літав до США погоджувати з Сильними Світу Цього заміну прем’єр-міністра, в телевізійному інтерв’ю трьом великим каналам анонсував на найближчий вівторок оголошення спікером Верховної Ради Володимиром Гройсманом складу переформатованої правлячої коаліції. У ній повинно бути не менше 226 депутатів.

Фракція «Народний фронт» (однойменну партію очолюють Арсеній Яценюк і секретар Радбезу Олександр Турчинов – авт.), як очікується, підтримає створення нової коаліції разом з «Блоком Петра Порошенка». В основу діяльності нової коаліції буде покладено чинну коаліційну угоду, покращену і доповнену.

Від імені нової коаліції має бути зроблене подання Президентові України щодо кандидатури нового прем’єр-міністра. Фракція «Блок Петра Порошенка» планує висунути кандидатуру згаданого вище Володимира Гройсмана.

«Думаю, за нового прем’єра проголосує близько 250 депутатів, тому що це гарантія їх олігархічної безпеки, – зазначив керівник фракції «Самопоміч» Олег Березюк. – Зараз це, мабуть, перший момент в історії України, коли олігархи юридично беруть відповідальність за те, що відбувається. Ніхто з олігархів не відсторонений. Хтось має більше, хтось менше, можливо, змінилися форми їх внутрішнього розрахунку. І в цій компанії є свої заборони і противаги».

У разі затвердження Володимира Гройсмана та нового складу Кабінету міністрів Україна отримає новий уряд.
«… Потім, – іронізує депутат з «Народного фронту» Антон Геращенко, – новий прем’єр Володимир Гройсман буде оголошений опозицією ворогом українського народу за неодноразові й необґрунтовані підвищення тарифів на енергоносії, за призначення на хлібні посади “не тих” директорів державних підприємств. Зовсім скоро він відчує себе в тій же шкурі, в якій до нього був Арсеній Яценюк».

В інтерв’ю одному з телеканалів Геращенко додав: після відставки Яценюка деякі члени його Кабміну збережуть свої посади. “За тими домовленостями, які укладалися з “Блоком Петра Порошенка”, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і міністр юстиції Павло Петренко, котрі почали цілий ряд важливих для країни реформ, залишаться на своїх постах. Для цього буде проведено голосування за новий склад Кабінету міністрів, який повинен буде запропонувати Володимир Гройсман”, – сказав Антон Геращенко.

“Заява Арсенія Яценюка – наслідок провалу влади, про який ще в лютому заявив парламент, визнавши роботу уряду незадовільною. Спроба перетасувати колоду тієї ж коаліції, тільки з меншою кількістю фракцій, нічого не дасть. Потрібне повне перезавантаження”, – сказано в поширеній в неділю ввечері заяві проросійського «Опозиційного блоку».

У партії вважають: відставка прем’єра – це визнання провалу всієї коаліції п’яти фракцій. “Спроба зліпити з осколків старої коаліції нову, як це зараз планує влада, не має сенсу. Зміна табличок нічого не дасть. У влади все так же немає програми. У командах немає професіоналів, – є тільки ділки від політики, які займаються розподілом влади і бюджетних потоків”.

«Опозиційний блок» вимагає розпуску парламенту. «Лише перевибори дадуть шанс створити уряд професіоналів, який виведе Україну з кризи», – вважають його лідери.
Як припускає депутат Ради з «пропрезидентської» фракції Сергій Лещенко, між Президентом Петром Порошенком, прем’єром Арсенієм Яценюком і мільярдерами Ринатом Ахметовим та Ігорем Коломойським укладені певні домовленості, що стосуються бізнес-інтересів.

«Був «договірняк» у форматі «Коломойський-Президент-Яценюк», «договірняк» у форматі «Ахметов-Президент-Яценюк» за участю Ігоря Кононенка («сірого кардинала» фракції «Блок Петра Порошенка» – авт.) і дуже цікаві процеси відбуваються останнім часом, що Коломойський отримує реструктуризацію своїх зобов’язань по «Приватбанку», можливо буде знайдено якийсь компроміс, який його влаштує за зобов’язаннями по «Укрнафті», – розповів депутат.

Подібними зобов’язаннями з вуст Порошенка і Кононенка заручилася і найбагатша людина в Україні Рінат Ахметов. «Я думаю, що по Ахметову буде знайдений компроміс по його підприємствам в енергетичній сфері, зокрема, наскільки я знаю, вже підвищено вартість вугілля для ПЕС, відповідно вона лягає в собівартість тарифу для ПЕС. В результаті тариф складе десь близько 1,1 грн за кВ/год і це в 2,5 рази вище, ніж для «Енергоатому», тобто Ахметов збереже собі надприбутки», – сказав вельми обізнаний народний депутат.
Ренат Ахметов має намір заодно викупити державні частки в шести енергетичних компаніях.

«Готується схема по викупу Ахметовим державних часток в підприємствах, де у нього контрольний пакет, тобто це енергогенеруючі і енергорозподільчі компанії – «Дніпроенерго», «Західенерго», «Київенерго», «Крименерго» та інші, плюс на Донбасі у нього теж є генерація. Зараз повинна бути приватизація і такий план, замість того, щоб виставити на загальні торги – буде перетворено з публічних акціонерних товариств в приватні закриті акціонерні товариства і право викупу матимуть ті, хто вже є акціонерами як на теперішній час по так званій незалежній оцінці, яку проведе ФДМ, де з недавніх пір працює помічник Кононенка заступником. Тобто, я думаю, що ми будемо бачити в енергетичній сфері великий театр, де будуть спільно діяти Кононенко і Ахметов», – сказав Лещенко.

Коментар експерта Віктор Балога, позафракційний депутат Верховної Ради України:
Зі сказаного Яценюком можу погодитися тільки в одному: бажання змінити одну людину і справді взяло верх над необхідністю міняти країну.

Однак відставка нинішнього прем’єра не означає, що нас чекають реформи, боротьба з корупцією, зростання економіки і приплив інвестицій. Це лише означає, що два клани поділили між собою країну і це найгірший варіант виходу з кризи, – з усіх можливих на сьогоднішній день.
Тому, які б крокодилячі сльози не лив Яценюк, його відставка – не більше ніж міжсобойчик на двох. І якщо комусь від цього краще, то тільки окремим представникам клану Порошенка.

Олег БАЗАК

Останні новини по темі
Читайте також

У ніч на понеділок, 24 березня, росіяни атакували декілька областей України ударними безпілотниками, зокрема і Кіровоградщину. В області — без постраждалих....

09:16, 24 Березня, 2025

У Світловодській громаді рідним полеглого Олексія Запорожця передали орден «За мужність» III ступеня, присвоєний захиснику посмертно....

16:59, 23 Березня, 2025

Якщо шукаєте ідею для сніданку або святкового десерту — спробуйте приготувати шоколадні млинці з вишнями і сиром за рецептом від кропивницької фудблогерки Анастасії Цвіток....

15:47, 23 Березня, 2025