Психолог проаналізувала дебати кандидатів на посаду мера Кіровограда

09:18, 13 Листопада, 2015

Вчора, в ефірі кіровоградського телебачення відбулись фінальні дебати між кандидатами на посаду місьуого голови – Андрієм Райковичем та Артемом Стрижаковим.
Оскільки змістовно вони не відрізнялись виразністю, а зводились до переказування програм, журналістам там аналізувати практично нічого. Інша справа психологу.

 

Склала психологічний портрет кандидатів, оцінила їх стосунки, ораторську майстерність і підловила на брехні політиків кандидат психологічних наук Емілія Гуцало у своєму Фейсбуці.

Подаємо текст без змін:

Як я і передбачала у своїх додебатних постах – журналістам особливо коментувати немає чого, оскільки змістовно нового у виступах обох кандидатів не прозвучало нічого. Усе ж менше для акул пера роботи на тему, яка набридла.

По-друге, спостерігалася прогнозована узгодженість «каверзних» запитань й заучених «спонтанних» відповідей учасників, які в акурат були роздруковані на «бомажечках» й складені на Пюпітрах. Пюпітр – це таке тендітне створіннячко, на яке ні спертися, ні сховатися, ні зачепити ненароком руками, яке тримає у полоні усі твої думки й зрадливо притягує очі до листочків з буковками.

Вперше бачила, яким неприродно сухим, неемоційним, нудним був Кобець. Іноді здавалося, що йому кортить щось уточнити, «підковирнути», але жорстко наступив на горло пісні, потупивши очі на дірочки власної Флейти (мовчи, стерво).

Бідна флейта Дмитра! Скільки йому довелося вислухати про оте: «глобальне покращення, глибоке поглиблення, негайне започаткування, інтерактивне нанесення» (це я цитую себе із передбачень «Крику…»). Так модератору це за посадою потрібно. А глядачам? За що така жирна несмачна крапка? Чи ще не наїлися?

Тепер про мої нотатки щодо «дєятелів» Штабів кандидатів. Чи кусали вони нігті? Мабуть – ні. Вони були горді своїми спічрайтерськими здібностями. Але не врахували здатності кандидатів чітко переказувати написане. Оскільки тексти, як правило, не відповідали ні стилю, ні темпераменту, на емоційній насиченості станів виступаючих. Особливо це було помітно наприкінці програми. Звернення до виборців в обох фіналістів прозвучали не переконливо, без зорового контакту із «уявними» глядачами, із прихованим розчаруванням, що написано багато й зарозуміло. Очікуваного акорду не сталося. Шановні штабісти, тексти потрібно писати, враховуючи, що вони будуть промовлятися вживу, а не подаватися у письмовому вигляді! Такі важливі моменти були провалені.

Як виглядали фіналісти? Найбільш чопорним здавався Стрижаков. Якщо він наголошує
постійно про свою молодість, а одягається як 60-річний – є проблемка! Галстук – повний провал! Райкович – без галстука. Підкреслив демократичність й робочій характер дебатів. Подав сигнал нашій підсвідомості: уся основна робота попереду, ви мене ще встигнете побачити у всій красі. Мені це сподобалося.

Щодо невербальних виявів – Стрижаков значно менше жестикулював руками, частіше складав долоні «домиком», скеровуючи гострий кут у бік опонента. Жест проповідника, який хоче переконати іншого у власній правоті. Непогано.

Райкович був у жестах більш комфортним. Активною була правиця, саме у цій руці він концентрував енергію впливу. Характерний рух – складання пальців у «щепотку» – розшифровується як скрупульозність, педантичність, доведення думки до абсолюту. Ліва рука висіла собі вільно, ні про що не думаючи. Оце так регуляція!

Про поставу. Райкович мало рухався у просторі. Вріс у підлогу як дерево. Інколи здавалося, що його тулуб затягнутий у корсет. Лише один раз він різко відступив назад від форпосту – Пюпітра. Це був необережний рух! Бо такі розумниці, як я прочитали цей крок як знак нещирості (м’яко кажучи, а на якій хвилині й про що там говорилося – секрет). У цілому, партизан!
Стрижаков теж подавав невербальні сигнали брехні: був момент, коли він нервово потягнув галстука від шиї. Ой, який промовистий жест.
Шановні кандидати, якщо у вашій команді був психолог, то він – непрофесіонал. Бо я тренувала переможців легко й назавжди від проявів брехні (самореклама на всяк випадок).

Стрижаков – на початку значно нервував, погляд був геть розфокусований. Мені аж захотілося підтримати хлопця. Але все «устаканилось». Відмітила, що кандидат намагався свідомо контролювати руки. Але крім рук є ноги, п’яти! Ой – зрадники, не слухалися! Постійно «переминався» з однієї ноги на іншу, як «матрос на лодочке». На 45-й хвилині опанував себе повністю, поставив ноги на ширину плечей – відчув під ногами землю. Готовий до бою. Але й тут був цікавий момент. Майже у кінці програми, Райкович ставить запитання Стрижакову. Й пішла яскрава реакція – посмішка, щастя у очах і кілька ледь помітних підстрибувань. Я не повірила своїм очам! Що це означає? Радість! Стрижаков чекав саме цього запитання від опонента і воно (о, щастя !) прозвучало.
«Криса» у штабі Райковича? Чи все ж таки домовленості за кілька хвилин до дебатів обох конкурентів? Колеги по нещастю, все ж таки! Розберіться, друзі!

Комунікативні навички обох фіналістів – досить слабкі. Вербальні навички майже відсутні, технологіями переконання не володіють. Стрижаков, схоже, не володіє українською.
Був і ще один серйозний недолік. Професійний штабіст мав би попередити дебатуючи про недопустимість надмірного використання займенника «Я».
І у Стрижакова, і у Райковича понаднормативне його використання. Це свідчить про крайній егоцентризм!

Останні новини по темі
Кіровоградщина: жителі Протопопівки зібрали допомогу для військових (ФОТО)
Кіровоградщина може стати Центральноукраїнською областю (ВІДЕО)
Читайте також

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 10 до 15 червня відзнаки вручили їхнім родинам....

16:54, 15 Червня, 2024

У п’ятницю, 14 червня, у Кропивницькому відбувся конфлікт між керівницею Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості (ЦДБХТТ) та  мамою 8-річ...

16:23, 15 Червня, 2024

Російські спецслужби для дестабілізації ситуації в Україні заохочують підлітків за гроші палити автомобілі військовослужбовців ЗСУ. Кількох юнаків, яких завербувала росія, затри...

15:44, 15 Червня, 2024