Війни за землю у Кіровоградській районній раді
Конфлікти у Кіровоградській районні раді розпочалися ще навесні, коли у травні 2013 hjre на сесію райради була винесена Програма підтримки і розвитку газети Кіровоградської районної ради та адміністрації «Зоря» на 2013-2015 роки. Як стверджують деякі тамтешні депутати, таким чином фактично виділялись кошти під президентські та місцеві вибори. Цікаво, що в одному з документів зазначена і обґрунтована сума у 280 тисяч гривень, а в іншому – 774 тисячі. Депутати опозиційних фракцій у даній відмінності побачили ймовірність махінацій і … прийняли програму. Правда зазначили меншу суму – у 280 тисяч грн.
Після цього, стверджують депутати, у райраді почалося переслідування тих, хто підняли це та інші «незручні» питання. Зрозуміло, що «пропісочили» активістів і в газеті.
Наступна конфліктна ситуація виникла 16 серпня на 22 сесії районної ради. На неї було винесене питання «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на території Високобайрацької, Оситнязької, Грузьківської, Овсяниківської, Іванівської, Бережинської, Обознівської, та Аджамської сільських рад Кіровоградського району Кіровоградської області».
Прийняття такого питання передбачає затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок наданих в оренду. Достеменно не відомо, чи проводився по цих ділянках аукціон. Окрім того, цим рішенням зокрема мали затвердити в тому числі і вартість 1 га землі наданої в оренду. При середній вартості 1 га в 22 тис. гривень багато ділянок мали вартість одного гектара землі в 4 тис. грн., 6 тис. грн. і т.п. . Відразу і виникло запитання: звідки взялася ця сума, якщо в середньому по району земля коштує в рази дорожче!?
Далі – більше. На звернення депутатів від «Фронту Змін, «Батьківщини» і «ЄЦ» О. Гуйвана, В. Короленко, Л. Бартош, О.Шаповалова, та інших, про те, хто саме бере в оренду ці землі, хто на цих землях господарює на даний момент, чи не є вони землями загального користування «пасовищами місцевих громад» і чи знають про ці рішення у сільських радах, голова райдержадміністрації А. Маліцький відповіді не надав.
Справа в тому, що в районі вже були випадки, коли землю, видану людям для ведення особистого господарства та землі загального користування «пасовища», надавали іншим господарям. Адже виготовлення документації на землю процедура тривала і на кадастровій карті така земля зазначається, наприклад, як землі запасу. Маючи дану інформацію можна оформлювати «нічийні» ділянки на потрібних людей. Повну інформацію зазвичай мають у сільських радах. Але їхньою думкою цього разу, схоже, ніхто не цікавився.
Перший заступник голови РДА, яка курує земельні питання А. Гаращенко на ці закиди зазначила, що «хто оформив документи, той має землю, а хто не оформив, є проблеми».
Таким чином невідомим людям мали надати земельні ділянки, які , ймовірно, обробляють на сьогодні інші громадяни. І надати за заниженою вартістю. Після бурхливої дискусії у якій брав участь ледь не весь депутатський корпус, питання про оцінку земель таки не прийняли. За дане рішення проголосували всього 13 депутатів з 43 присутніх на сесії.
Голова РДА на усі запитання відповідав десь так: «Бюджету району потрібні кошти, а якщо не приймемо рішення –їх не буде». А на сторінках газети «Зоря» ще й дорікнув: «Через таке необдумане рішення депутатів-опозиціонерів вперше в районі під загрозою опинилося питання про виплату винагороди вчителям і медикам».
Депутат райради О. Гуйван вважає такі закиди необґрунтованими. Так, вчителі та медичні працівники фінансуються з районного бюджету, а земельний податок іде в бюджет сільських рад. Землі, які надаються в оренду до цього оброблялись і податки до сільських рад надходили. Але головне не це, такими діями керівництво РДА забирає недооформленні земельні ділянки в тих же вчителів, медиків та інших працівників соціальної сфери, відбираються пасовища і селяни не мають можливості утримувати худобу, яка в багатьох випадках є єдиним джерелом виживання в сільській місцевості.
Таким чином керівництво Кіровоградської райдержадміністрації та райради відстоює інтереси не жителів району а свої особисті інтереси. На наступну сесію ці питання будуть винесені повторно, хтось втратить земельну ділянку, а хтось і пасовище, далі буде…….