10 цікавих фактів про Антарктиду: розповідають кропивницькі полярники
Нещодавно двоє кропивничан, які були в складі 28 української експедиції в Антарктиду повернулись додому. Про те, яким був шлях на борту українського криголама “Ноосфера”, про жителів Антарктиди, яких видно щодня, але заборонено торкатись, екскурсії на станції “Академік Вернадський” та інші цікавинки вони розповіли “Гречці”.
Нагадаємо, минулого року конкурсна комісія Національного антарктичного наукового центру відібрала 14 учасників, серед яких були двоє кропивничан: метеоролог від Авіаційної метеорологічної цивільної станції “Кропивницький” Дмитро Кричун й системний адміністратор Сергій Салло.
“Академік Вернадський” — найдавніша станція в Антарктиді
Серед 90 станцій, які є в Антарктиді, українська полярна станція до 1996 року належала британцям. Вони у 1947 році побудували метеообсерваторію, так званий будиночок “Ворді Хаус”.
Нині він має велике історичне значення, є зразком ранньої британської наукової бази, а також резервним місцем для полярників. Ця база F знаходиться на сусідньому півострові від основної станції.
Коли станцію офіційно передавали Україні в 1996 році, дві будівлі передали як один комплекс. Тоді його придбали за один фунт стерлінгів, та перейменували на честь українського вченого та академіка Володимира Вернадського.
Хатинка “Ворді” повноцінно функціонувала до 1954 року. Нині тут музей.
“Це своєрідна туристична мекка, яка приваблює туристів станцією-музеєм. Туристам цікаво подивитись китів, пінгвінів, тюленів та побачити знаменитий “Ворді Хаус”, щоб зрозуміти, як полярники жили раніше”, – говорить системний адміністратор Сергій Салло, який проводив туристам екскурсії.
Це приваблює багатьох туристів своєю історією та географічним розташуванням.
На станції немає жодного замка
В Антарктиді і на станції “Академік Вернадський” зокрема, відсутні замки.
Адже згідно з офіційними мандатами про Антарктиду, туристам дозволяється потрапити на станцію, зважаючи на те, що це відкритий континент. Щоправда, перш ніж зупинитись, необхідно узгодити і отримати підтвердження від начальників станції.
Проте є один-єдиний виняток. Це маленький замочок від бару, в якому зберігається алкоголь.
Екскурсії — часте явище
Кропивничанин Сергій Салло розповів про те, що до станції “Академік Вернадський” часто приїздять туристи на лайнерах та яхтах.
Для того, щоб оглянути станцію та подивитись, як живуть і ведуть побут полярники, побачити на власні очі колонії пінгвінів та тюленів, туристи купують квитки на лайнер або яхту приблизно за 15-20 тисяч доларів за квиток на одну людину.
Під час літнього сезону в Антарктиді, який триває з грудня по березень, полярники проводять екскурсії для туристів.
“В середньому в туристичний сезон в тиждень ми нараховували 2-3 туристичні лайнери по 200-300 пасажирів та яхти, в якому 5-15 чоловік. Лайнери не заходять на станцію, а тільки пропливають повз. Ми відкриті і проводимо екскурсії для туристів яхт”, – говорить системний адміністратор.
Вона пише цікаві історії для вас.
Полярники проводять оглядові екскурсії для туристів, показують, як працюють науковці в лабораторіях, бібліотеки, будиночок “Ворді Хаус” та славнозвісний бар. Проте бувають сноубордисти-фрірайдери, які приїздять покататись на бордах.
“До прикладу, один із брендів сноубордистського спорядження сплатив французам поїздку для того, щоб вони потестили борди, відзняли фото та відеоконтент. Гір там вистачає і є де покататись”, – говорить Сергій.
Чим пінгвіни схожі на українців
В Антарктиді існує своєрідна легенда про пінгвінів.
“Невеличкий пінгвін Аделі проходив повз гнізда з яйцями антарктичного пінгвіна Генту. Аделі — вид пінгвінів, маленький зростом, але дуже хоробрих. І в цей момент гігантський буревісник з розмахом крил в два метри хотів схопити яйця Генту, бо він ними харчується. Адель хоробро відбив від чужого гнізда зловісного ворожого птаха, не зважаючи на суттєву різницю в розмірах порівняно з птахом”, – розповів Сергій Салло.
Туристи на це відповідали, що Аделі brave like Ukraine. І полярники з цим погодились.
Інколи в розмовах з туристами Сергій говорив про те, що в Україні триває війна. Туристи, дивлячись на трьох екскурсоводів, які майже два метри ростом дивувались, що українці такі високі, на що полярники відповідали “Це ви ще наших захисників не бачили! Ось чому Україну ніхто не здолає”, – жартував кропивничанин.
Бар Фарадей
Бар Фарадей — не єдиний, але найпопулярніший і топовий бар в Антарктиді. Це симпатичне історичне місце з цікавим дизайном в стилі лофт, куди заходять і спілкуються туристи. В ньому є більярд, дартс та, власне, бар, де можуть пригостити коктейлем.
“Звісно, по бажанню, ми можемо на прохання гостей пригостити коктейлем або просто провести екскурсію. Люди тусуються, роздивляються бар, фотографуються. За цей час я дуже добре, до речі, “прокачав” свою англійську. Часто відвідувачі нам в якості презенту лишали пляшку чогось міцного”, – каже Сергій Салло.
Варто зазначити, що в барі є давня рукописна коктейльна книга. А також цікавим фактом є те, що символічна платня за станцію, один фунт стерлінгів досі вмурований в стільницю бару Фарадей.
Окрім того, в барі можна придбати сувенірну продукцію (магніти, наклейки, різні сувеніри з брендом станції “Академік Вернадський”). Всі виручені за сувеніри гроші передали на збір для “Бойових пінгвінів” НАНЦу (полярники, науковці які були в попередніх експедиціях і досліджували сувору Антарктиду, а зараз несуть службу в лавах ЗСУ).
Антарктида — місце здійснення мрій
Станція Вернадського — не просто місце, оточене льодовиками, пінгвінами та іншими морськими жителями. Деякі туристи, які приїздять, стверджують, що давно мріяли побувати на цьому континенті.
За словами полярників, здебільшого серед туристів можна побачити старших людей, кому за 60. Це туристи з Канади, Америки, Британії, Німеччини, Чилі та інших країн.
“Вони на пенсії вирішили “почілити” та здійснити свою давню мрію, побувавши як туристи в Антарктиді. А одного разу я зустрівся з помічником капітана, який заговорив українською, виявилось, що він з Одеси. Також був свідком здійснення мрії ще одного українця, захисника, який втратив на війні ногу. Азовцю вдалося реалізувати мрію всього свого життя завдяки волонтерському проєкту“, – говорить Сергій Салло.
Starlink замість швабри на Антарктиді
Системний адміністратор Сергій Салло взяв з собою на станцію закуплений за власний кошт Starlink. Він знав від свого попередника про те, що інтернет там дуже повільний і вирішив покращити цю ситуацію.
Він працював настільки повільно, що можливостей вистачало тільки на те, щоб відкрити браузер, переглянути документи і відправити дані. В Сергія були деякі проблеми з налаштуванням і мережею. Тому він перебудував систему та інфраструктуру наново за пів року перебування на станції.
“Раніше науковці, за допомогою неймовірного девайса – швабри чистили антену від снігу для того, щоб з’явився інтернет. Наразі встановлений роутер з антеною розміщені так, що там немає перешкоди зі снігу. Тому чудо-девайс використовують і надалі за прямим призначенням”, – говорить Сергій.
Онлайн екскурсії та стріми на станції
Також завдяки більш потужному інтернету вдалося організовувати декілька онлайн-екскурсій, під час яких Сергій Салло розказував про антарктичну станцію, роботу науковців, відповідав на запитання учасників та показував пінгвінів під час стрімів.
“Класно, коли діти читають про Антарктиду та полярну станцію з книжок, але багато емоцій в учнів насправді виникає тоді, коли бачать пінгвіняшок онлайн в гарній якості, бачать, які вони, як рухаються. Знаю про випадок, коли був стрім між станцією і президентом України. Тоді Зеленський попросив показати пінгвінів, але технічної можливості не було. Зараз є”, – підкреслив він.
Також Сергій Салло проводив стріми для своїх колег-айтівців, під час яких розказував про роботу на станції. Приєднатися до стріму можна було за донат, під час онлайну він продав дві брендові шапки та два своїх шеврони за 2000 доларів.
Таким чином на відстані у 15000 кілометрів від дому полярник збирав гроші для підтримки української армії. Знайомим кропивницьким волонтерам він тоді допоміг у терміновому зборі на обладнання бойовій бригаді.
Онлайн-екскурсії для учнівства проводили й інші полярники. До прикладу, метеоролог Дмитро Кричун зауважує, що завдяки таким стрімам є можливість більше розказувати про Антарктиду та популяризувати українську полярну станцію.
“Ми робили своєрідний урок для учнів кропивницького ліцею та київської гімназії. Дітям було цікаво і пізнавально поглибити свої знання про Антарктиду. Була можливість поставити питання, уточнити. Діти були з молодшої та старшої школи. Всі полярники завжди відкриті для спілкування. До прикладу, мій колега провів близько 300 таких екскурсій”, – зазначив кропивничанин.
Пінгвінів торкатись не можна
На Антарктиді контактувати й тим більше торкатись пінгвінів, як і решту жителів півострова заборонено.
Виключно науковцям в рамках своєї програми можна контактувати, решта – мають максимально обходити пінгвінів, тюленів та інших тварин.
До полярників постійно прилітав птах і вони мали змогу просто за ним спостерігати. Полярники назвали його Юхим. Пінгвінам прізвиська не давали, оскільки розрізняти їх дуже складно, а рухались вони завжди колоніями.
Прапор Кропивницького на станції «Академік Вернадський»
Кропивничани брали з собою в Антарктиду крім власних речей прапор Кропивницького, подарований їм керівником Кіровоградської ОВА.
Як пояснив Дмитро Кричун, повернувшись вирішили передати прапор місцевим волонтерам. Таким чином прапор допоможе зібрати гроші на безпілотники та засоби РЕБ.
“Це перший стяг, який в нас буде в якості лота і перший лот, який побував на такій далекій відстані від України. З такого континенту лотів ще не було”, – зазначила волонтерка Аліна Маркіна.
На аукціоні окрім стяга, будуть виставлені також монета з Антарктиди, дерев’яний виріб з символом спецоперацій від захисника, який під час ротацій виготовляє сувеніри у своїй майстерні.
Доєднатись до аукціону можна буде згодом, коли волонтери анонсують про це на своїй сторінці.
Фото: Сергій Салло, Дмитро Кричун
Вона пише цікаві історії для вас.