Життя після об’єднання: куди рухається Дмитрівська ОТГ

14:22, 03 Вересня, 2019

Дмитрівка – село, що розташувалось між Кропивницьким і Знам’янкою має майже 300-річну історію. А от історія Дмитрівської ОТГ ще зовсім невелика. Які ж громада має досягнення і плани?


Завжди разом

Молода Дмитрівська ОТГ як часто і молода українська господиня до приїзду гостей чепуриться і готується, аби вразити. Особливо, коли похвалитись дійсно є чим, а на гостину з’їжджаються журналісти і колеги із сусідніх територіальних громад.

dmy99

Видно, що нас тут дуже чекали. Усі працівники сільради у футболках із написом «Дмитрівська ОТГ».
– Цю футболку мені колись подарувала ветеранська організація. На ній напис «Дмитрівка» і місцевий герб та заклик «Будьмо разом». Це підкреслює, що ми були самі. А у Людмили Михайлівни карта ОТГ, де вже є Цибулево, Макариха і напис «Назавжди разом», – пояснює сільська голова Наталя Стиркуль.

dmy3

У всіх кабінетах сільради завершено ремонт, встановлено відеоспостереження.

– Щоб нам хабарів не давали, – каже сільська голова.
– А що, дають? – уточнює хтось.
– Уже ні. Камери ж всюди, – жартує жінка.

Навіть ззовні приміщення виглядає дуже сучасно: засклені пластикові двері, пандус і велопарковка, а також світлодіодні ліхтарики на фасаді, які вмикаються ввечері.

dmy6

 

Зараз тут готуються відкривати ЦНАП. Кошти на це отримають завдяки міжнародним донорам. Коли подавались на участь в проекті, до приміщення були прописані вимоги від розмірів кімнати, до ширини дверей і кольору стін.

Дорога до об’єднання

ОТГ, у якій об’єднались Дмитрівська, Макарівська і Цибулівська сільради трохи більше року. Сільська голова зізнається – об’єднуватись не хотіли.

Дмитрівка здавна і так була селом багатим. Завдяки вдалому розташуванню ще в давнину активно вели торгівлю. Тут розташовувались винні погреби, кузні, а при місцевій семінарії працював аматорський театр.

dmy7

 

– Їхали торгувати із Одеси, Миколаєва, Черкас. Їхали не «Мерседесами», а возами. Весь центр був у торгівлі. Торгували в Дмитрівці вином, були винні погреби. Коли ми кинулися шукаючи ділянки для встановлення торгових об’єктів, одне місце у нас обвалилось. Коли підняли історію – зрозуміли, що там був винний погріб, – каже пані Наталя.

На території села були три великі сільгосппідприємства: два колективних господарства і держпідприємство з вирощування шовкопрядів.

Зараз основний ресурс громади – земля, яку здають в оренду.

– Приїхали до нас із Асоціації міст України і давай мене вмовляти. І такі у нас дебати були, що ледь до кулачних боїв не доходило, – зі сміхом згадує сільська голова. – Я не була прихильницею децентралізації. Бо у складі нашої сільради вже було шість населених пунктів, де ще в 70-х були свої сільради, а потім пережили укрупнення. Мала безсонні ночі, роздуми. Боялась, щоб не завести свою громаду не туди, куди треба.

Цього року ОТГ отримала понад три мільйони гривень субвенції на розвиток інфраструктури від уряду. На ці кошти планують розпочати реконструкцію парку, будівництво волейбольного майданчика і тенісного поля. Вже придбали трактор-екскаватор для комунального підприємства. До покупки підійшли обдумано, перш за все порадившись із місцевими фермерами. Тепер планують розробити тарифи та надавати платні послуги фермерам і населенню.

Школа, якій позаздрить місто

Заклади соціальної сфери – перше чим хвалиться село.

Поблизу будинку культури невелика бібліотека.

– Чудово працюють. І книжки хороші, – хвалиться читач зі стосиком детективів.

dmy9

dmy8

 

Оглянувши стенди, бачимо багато новинок від топових видавництв. Класика, переклади зарубіжних авторів і сучасних українських письменників. Поки книги, що бачимо – це надходження розподілені центральною бібліотечною системою, але вже цього року, сподівається бібліотекарка, додатково закуплять книги і за кошт бюджету ОТГ.

За кількасот метрів – опорна школа. На фасаді великий банер із Шевченком. На вході – велопарковка і пандус.

dmy91

 

Пластикові вікна, широкі коридори, свіжоремонтовані класи, гарний спортзал, роздягальні із душовими кімнатами. Є три комп’ютерних класи, п’ять мультимедійних дошок.

69656950 2093438984296259 4351284363179065344 n

На задньому дворі футбольне поле зі штучним покриттям. Його зробили кілька років тому в рамках обласного проєкту. Директорка каже, дали гарантію на 50 років.

dmy92

dmy93

Далеко не кожна школа в обласному центрі може похвалитись такою інфраструктурою.
Заклад повністю укомплектований вчителями. Для безпеки дітей у школі 18 точок відеоспостереження. По всій території безкоштовний вайфай.

– Буває, що на уроках літератури, їм треба взяти телефон і пошукати-почитати біографію письменника, – каже директорка закладу Олена Павленко.

Кажуть, є одна проблема: учні отримують такі високі знання, що після 9 класу з легкістю поступають до престижної гімназії обласного підпорядкування, а не залишаються в рідній школі.

Зараз на території школи у приміщенні, де раніше був склад, створили молодіжний простір, аби молодь могла спілкуватись і працювати над власними ідеями. Для того, щоб на чай і печиво могли заробляти самостійно сюди купили спеціальний апарат для друку на футболках і чашках.

– Треба буде рекламну продукцію сільраді замовити, або комусь ще – можна це буде у них зробити, – пояснює сільська голова.

Не менший порядок і незмінно безліч припаркованих велосипедів у школі-філії, і у місцевих садочках, де безпосередня малеча просто з пісочниці зустрічає вигуком «Слава Україні».

dmy94

dmy97

Крафтові сири, етнофестиваль і кольорові зупинки

Коли вже хвалитись родзинками, то перш за все згадують про підприємство із виробництва крафтових сирів «Сирний рай». Юридично зареєструвавшись минулого року місцева родина почала виробляти сири із козячого і коров’ячого молока, йогурти та десерти, які користуються попитом і в Кропивницькому, і в Знам’янці, і по всій країні.

sr1

В асортименті не лише світова класика: піккоріно, шевр, бельпер, а й авторські сири – кавовий, з пажитником, чорний з томатами.

sr

– Їм вже не вистачає сировини на той об’єм продукції, на який отримують замовлення, тому пропонуємо їм створити молочний кооператив. Але зараз вони в роздумах, – каже Наталя Вовченко, начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій ОТГ.

Пишаються і тим, що на базі зеленої садиби «Гайдамацька Січ» у Цибулевому традиційно у серпні проходить етнофестиваль «Чута-Фест». Зараз ОТГ вже отримала рекомендації від польських експертів та планує розвивати туризм.

А головне пишаються своїми людьми, які готові щось робити для власної громади. Так по селам стали кольоровими і яскравими зупинки, які мешканці розмалювали на свій смак. Наприклад, спільно за пензлі взялись мешканці Плоского, хоч ще напередодні втілення ідеї не вірили, що їм вдасться об’єднатись і знайти спільну мову.

dmy991

dmy992

Зараз втілюють в життя проєкт «Спорт доступний всім»: встановили спортивний майданчик, який позиціонують ще й як комунікаційну платформу для громадян.

Зараз готуються затверджувати стратегію ОТГ, яку вже розглянули на громадських слуханнях.

dmy993

 

Пів царства за лікаря й інвесторів
– А стоматологічний кабінет у нас кращий, – вигукує один із представників сусідньої ОТГ колезі, оглядаючи дмитрівську амбулаторію.

– Та тихіше, що ж ви так голосно. Зате гляньте на фізкабінет. У нас такого нема, а я вам давно кажу, що треба, – відповідає та.

Хороша амбулаторія тут є вже давно. Днями мають отримати і службове авто для лікаря – брендований «Рено Дастер». А от лікар лише один – 69-річний завідувач амбулаторії Вісаріон Скирта.

dmy98

Каже чесно, хоче на пенсію, але тоді просто заклад залишиться без лікаря, а амбулаторія перетвориться на ФАП.

Зараз із ним заключило декларації 2800 пацієнтів і навантаження зросло.

Для молодого лікаря в селі готові створити всі умови: надати службове авто, придбати хату, яка через роки роботи може стати власністю медика, дати 30 тисяч гривень підйомних, допомагати зі сплатою комуналки. Навіть розглядають можливість якихось відшкодувань за проїзд, якщо лікар не захоче переїхати в село, а, наприклад, їздитиме на роботу сюди зі Знам’янки, Олександрії чи Кропивницького.

З таким же запалом чекають і на інвесторів. Зокрема, покладають надії на сонячну електростанцію та хотіли б, щоб на їх території відновив роботу цегляний завод, бо ж місце вигідне – тут є поклади глини. Вже і зацікавлені знаходились, але всіх лякає економічна нестабільність в державі.

Розташована тут навчально-тренувальна база Льотної академії. Дуже сподіваються, що вона розвиватиметься і тут будуть створені додаткові робочі місця.

Мріють в громаді про переробний кооператив, на базі якого розташується млин, макаронна лінія і хлібопекарня. Ще є ідея зі створення екопосуду на базі підприємства, тому зараз вивчають ринок обладнання.

Коли питаєш, з якими проблемами найчастіше стикаються, каже з людськими.

– Скільки не роби, скільки не годи, а воно як з вредною свекрухою. Всім не вгодиш. Не знаємо як, але не так. Але це меншість. Я пишаюсь своєю громадою. Бо це дійсно порядні, перспективні і комунікабельні люди, – каже пані Наталя.

dmy95

Анастасія Дзюбак

Фото авторки, із сторінки “Сирного раю” в Фейсбуці та надані Світланою Дубиною

Останні новини по темі
У Цибулевому відкрили пам’ятну дошку Чорноліському отаману (ФОТО)
33
information technology
Кіровоградщина витратить 17 мільйонів для покращення швидкості інтернету
Читайте також

Перші планшетні комп’ютери з’явилися на ринку на початку 2000-х років. Тоді новинка зробила справжній фурор. І хоча в наш час цей вид техніки вже не сприймається як щось екзотич...

09:43, 28 Травня, 2024

В громадській організації “Будуємо Україну Разом” триває набір територіальних громад для проведення БУРчиків у Чернігівській, Сумській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Полта...

09:33, 28 Травня, 2024

У Приютівській громаді повідомили про загибель Владислава Піткевича у боях проти російських окупантів....

20:27, 27 Травня, 2024