Інвестиційний провал? Чому на місці «АРЗ» так і не з’явився новий спорткомплекс

10:43, 23 Вересня, 2021
stadion

 

Компанія “Ятрань” мала збудувати в місті новий спортивний комплекс. Під це їй не лише продали стадіон “АРЗ”, а й передали понад 6 гектарів землі поблизу лісопаркового масиву. Так що сталось і чому місто може і не дочекатись обіцяної багато років тому спортивної арени?

 

Перспективний старт

Одинадцять років тому Кіровоградська обласна рада підтримала рішення, яке в перспективі сприяло б появі у Кропивницькому нового спортивного комплексу. І не де-небудь, а на території стадіону “АРЗ”, поблизу зеленої зони Лісопаркова. Будувати його планував Андрій Райкович. Тоді – успішний підприємець, а зараз – міський голова Кропивницького.
Звісно, будувати спорткомплекс Райкович мав не особисто, а через свою компанію “М’ясокомбінат “Ятрань” – один з флагманів місцевого підприємництва. На той момент вона мала статус Відкритого акціонерного товариства, зараз – це Товариство з додатковою відповідальністю.

Умовний початок цієї історії можна датувати 2007-м роком, коли підприємство виявило бажання викупити стадіон “АРЗ” та спробувало вирішити це питання через сесію обласної ради. Перша спроба, однак, завершилось провалом. Тоді ще позаполітичний Андрій Райкович очолював наглядову раду м’ясокомбінату. В інтерв’ю виданню “Україна Центр” він розповів – відмова депутатів стала для нього несподіванкою, адже в сесійній залі на той момент засідали, окрім іншого, і його колеги-підприємці та й попередні домовленості ніхто не відміняв. Саме ж голосування “завалили” депутати від БЮТ, які, за словами Райковича, пояснили це сумнівами щодо можливого будівництва котеджів замість спорткомплексу.

“Ятрань” на цьому не зупинилась. Пішла іншим шляхом – підготувала інвестиційний проект “Реконструкція з розширення стадіону “АРЗ” під спортивний комплекс “Ятрань”. Ідея припала керівництву регіону до душі. Причому настільки, що її було включено до “Програми розвитку Кіровоградської області на 2011-2015 роки”, затвердженої рішенням облради на початку 2010 року. У подальшому вона трансформувалось у дітище тодішнього голови ОДА Сергія Ларіна – програму “Центральний регіон – 2015”.

Друга спроба виявилась успішною. Вже 18 серпня 2010 року Кіровоградська облрада прийняла те саме рішення про приватизацію стадіону “АРЗ”. Відповідний документ надавав згоду на викуп майнового комплексу (без землі), однак були й свої умови.

“Ятрань” мала забезпечити подальше збереження профілю об`єкта приватизації протягом 25 років, а також реалізувати інвестиційний проект протягом 7 років 10 місяців з дати укладання договору купівлі-продажу.

Далі за справу взялось Регіональне відділення Фонду державного майна України у Кіровоградській області. Спочатку прийняло рішення про приватизацію цілісного майнового комплексу стадіону “АРЗ”, а потім затвердило остаточні умови, які мало виконати ВАТ “Ятрань”.

Окрім вже згаданого збереження профілю об’єкта, передбачалось створення на місці північної трибуни спортивного комплексу багатоцільового призначення розміром 24 на 132 метра, здійснення реконструкції бігових доріжок і створення легкоатлетичного ядра за міжнародними правилами змагань з легкої атлетики.

Станом на сьогодні подібне ядро функціонує на базі стадіону “Зірка”, однак десять років тому місто про таке могло лише мріяти.

Насамкінець “Ятрань” зобов’язали забезпечити вільний доступ городян до об`єктів стадіону для проведення спортивно-масових та фізкультурно-оздоровчих заходів.

У підсумку 19 грудня 2011 року регіональне відділення Фонду держмайна та “Ятрань” підписали договір купівлі-продажу (сума викупу – невідома). Фірма отримала майно стадіону, громада області запевнення – в інвестиційний проект вкладуть не менше 7 мільйонів гривень і завершать не пізніше середини жовтня 2019 року.

Цілий рік нічого цікавого навколо об’єкта не відбувається, аж от у грудні 2012-го року “М`ясокомбінат “Ятрань” Андрія Райковича підписує з ТОВ “Фізкультурний комплекс “Ятрань” все того ж Райковича договір, відповідно до якого “фізкультурники” стали правонаступниками усіх прав і обов`язків м’ясокомбінату щодо стадіону “АРЗ”.

Того ж року виконком та тоді ще Кіровоградська міська рада також згадують про стадіон. Будівництво об’єкту включають до “Програми інвестиційної діяльності м. Кіровограда на 2012 рік” та оптимістично планують строки реалізації – 2013-2014 роки. Усі завмирають в очікуванні.

Земля на заваді

Минають роки і от, в 2019-му регіональний фонд Держмайна проводить фінальну перевірку реалізації обіцяного проекту. Очікування – готовий спорткомплекс. Реальність – відсутність будь-яких видимих будівельних робіт.

Виявилось, що рівень інвестиційних вкладень станом на кінець 2019-го року становив лише 28% від запланованої суми в 7 з гаком мільйонів гривень. А про те, що на “АРЗ” мав з’явитись новенький спорткоплекс, не нагадувало взагалі нічого.
Звісно Фонд держмайна для початку вирішив почути позицію “Ятрані” і от що отримав у відповідь на свій лист-звернення. За версією “фізкультурників”, фірма не могла розпочати виконання інвестиційного проекту, оскільки не отримала у користування земельну ділянку під стадіоном (приватизували лише майновий комплекс).

Хронологічно спроби отримати землю виглядали так. У середині грудня 2011-го фізкультурний комплекс “Ятрань” звернувся до Кіровоградської міської ради з заявою – попросив дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під стадіоном в оренду на 25 років. Через два роки, наприкінці 2013-го, рада дала добро. Ще майже рік – на розробку і погодження документів. І у 2014-му міськрада передала ділянку під “АРЗ” в оренду. Площу, до слова, визначили в розмірі 6,4 га.

Здавалось би – справу вирішено. Однак з’являється “рояль в кущах” – земля на праві постійного користування перебувала в “Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву – 2”. І, щоб все вийшло, її потрібно “забрати” до власності міста.

Цього довелось чекати ще чотири роки. Не активізувало “фізкультурників” та депутатів навіть обрання Андрія Райковича міським головою. Лише в середині 2018-го питання потрапило до сесійної зали, де одразу було позитивно проголосовано.
У липні 2018 договір оренди 6,4 га стадіонної землі між міськрадою і ТОВ “Фізкультурний комплекс “Ятрань” нарешті підписують. А вже за півроку Райкович публічно заявляє, що готовий повернути “АРЗ” в комунальну власність аби побудувати там професійний 50-метровий басейн для плавання. Ініціативу буцімто підтримав тодішній президент Петро Порошенко, однак далі заяв справа не пішла.

І от в той час, коли представники фонду Держмайна в 2019-му році почали цікавитись, де ж власне побудований спорткомплекс, підприємство перестраховується і звертається до Кіровоградської обласної ради з проханням внести зміни до того самого рішення про приватизацію дев’ятирічної давності. І облрада погодилась. У березні 2020-го з’являється відповідне рішення, яким рядок, що стосувався строків реалізації інвестиційної програми з побудови спортивного комплексу, просто прибирають з давнішнього тексту.

Судовий епілог

Регіональне відділення Фонду Держмайна не погодилось з таким перебігом подій та подало позов до господарського суду. Просили розірвати договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу стадіону “АРЗ” та повернути його у власність територіальної громади області. Червневе рішення госпсуду, однак, виявилось на користь “Ятрані”. Наразі ж справа розглядається в Центральному апеляційному господарському суді. Чергове засідання призначено на 25 жовтня.

Ми спробували почути позицію по цій справі від керівниці ТОВ “Фізкультурний комплекс “Ятрань” Олени Гавриш, однак отримали порцію здивування: чому вона має щось коментувати?

Сам же Андрій Райкович декілька днів не відповідав на дзвінки, а потім і зовсім відключив телефон. Як повідомила пресслужба міськради, очільник обласного центру поїхав у двотижневу відпустку. Редакція готова додати його позицію в разі отримання.

А поки триває судова тяганина – будівництво спорткомплексу знову зависає в повітрі. А поки громада розмірковує, чи побачить колись переродження “АРЗ”, місто шукає інвесторів для реалізації низки нових проектів. 

Павло Лісниченко

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

 

Останні новини по темі

«Приватизована» Набережна: хто і як отримав землю у центральній прибережній зоні Кропивницького

242908325 1550071995346939 8843945752126138868 n
Depositphotos 87233882 s 2019

Чи врятують четверо малюків батька від депортації: що треба знати про роботу в Польщі

Читайте також

Світловодська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель земляка, захисника Романа ...

18:56, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому сьогодні, 2 грудня, на площі перед будівлею міськради вшосте відбувся мітинг ...

18:47, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому 1 грудня у Молодіжному центрі “Кома” відбулося святкування Дня Андрія Первозванного. ...

17:56, 2 Грудня, 2023