Вікна в школах: як місцевий депутат будує бізнес на бюджетних замовленнях

11:27, 22 Листопада, 2021
page 1

 

Фірми місцевого депутата з “Батьківщини” отримують бюджетні замовлення на поставку пластикових вікон освітнім закладам в різних регіонах країни. Уже півтора роки вони ходять на торги в парі, попри законодавчу заборону

 

Саркіс Абрамян – депутат селищної ради в Кіровоградській області. І водночас керівник родинного кооперативу по виробництву товарів народного споживання “Казка”. Кооператив Абрамянів давно реалізує власну продукцію – пластикові вікна та супутні товари.

Працює фірма як з приватними, так і з бюджетними замовниками. Зокрема з 2016-го року “Казка” підписала бюджетних договорів на суму 6,5 млн грн. І все б нічого, але півтора роки тому на тендери, в яких брала участь “Казка”, почало приходити інше підприємство Саркіса Абрамяна – МПП “Постой”.

За цей час фірми спільно “сходили” на 19 публічних закупівель в Кіровоградській, Одеській, Черкаській, Миколаївській, Полтавській, Херсонській, Дніпропетровській та Вінницькій областях. Успішними для них виявились третина тендерів. Наразі 5 контрактів на суму 450 тис грн вже підписано. Ще одні торги поки офіційно не завершені, однак в системі Prozorro вже опубліковано повідомлення про намір підписати договір на 256 тис грн з кооперативном “Казка”.

Чому так не можна?

Законодавство забороняє ходити на бюджетні тендери пов’язаним фірмам. Подалися на закупівлю “в парі” – це підстава для відмови в участі. Так каже Закон “Про публічні закупівлі”. А Закон “Про захист економічної конкуренції” визначає спільний похід на торги як “антиконкурентні узгоджені дії”.

“Якщо Антимонопольний комітет доводить факт пов’язаності, то на цих учасників очікує штраф у розмірі до десяти відсотків виручки за попередній рік, – пояснює Анастасія Ференц, юристка, координаторка регіонального напряму проєкту Dozorro «TI Ukraine». – Окрім того, після накладення такого штрафу порушники не зможуть брати участь у торгах протягом наступних трьох років. Тобто наслідки можуть бути вельми серйозними”.

Тендери за участі “Казки” і “Постой” – повне потрапляння в законодавчі обмеження. Керівник “Казки” – Саркіс Абрамян, власники – його батько і дядьки. В “Постой” Саркіс Абрамян – власник і підписант.
Обмеження на участь у закупівлях пов’язаних фірм – не просто формальність. Тендерні перемоги в таких випадках шкодять не лише конкретній закупівлі, а всій системі державних тендерів і конкуренції на них.

Заступник генерального директора ДП «Прозорро» Наталія Шимко пояснює: “Обмеження участі в закупівлях пов’язаних осіб є міжнародним стандартом. У осіб, що мають ознаки пов’язаності, набагато більше можливостей вчиняти дії, що сприяють спотворенню конкуренції: домовлятись про певний рівень цін, узгоджувати свої дії під час участі в аукціоні, відмовлятись від перемоги на користь іншого учасника, що надав більшу ціну тощо. Навіть, якщо такі учасники і не стають переможцями закупівлі, нечесна поведінка підриває довіру бізнесу до публічних закупівель, що врешті-решт призводить до зниження рівня конкуренції в торгах і, відповідно, до зменшення їх ефективності”.

Узгодивши стратегію, пов’язані учасники можуть робити ставки мінімально нижчими від суперника. Таким чином, для прикладу, кооператив “Казка” отримав замовлення Олександрівської селищної ради. Фінальна ставка переможця торгів на цьому тендері виявилась лише на гривню меншою від конкурентів.

Що не помітили освітяни?

Звісно, головною ознакою пов’язаності цих фірм залишається персона Саркіса Абрмяна. Однак були й інші сигнали, на які варто звернути увагу.

Так, назви поданих на торги документів у фірм виявились ідентичними. Наприклад, файли щодо відповідності кваліфікаційним вимогам замовника у обох іменуються «ВОКМС300 КвЧаст». Номер телефону, який фірми вказали як контактний в “шапках” довідок, один на двох – (05932)4-15-94.

У тендерних пропозиціях учасників можна також знайти декларації та сертифікати про відповідність виробів і висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, видані кооперативу «Казка», однак подані одразу обома учасниками. І навіть дефекти друку, плями та нерівності на сканованих документах обох учасників торгів – ідентичні.

Казковий депутат

Сам Саркіс Абрамян, до якого ми зателефонували, як до керівника «Казки», не приховує – чудово знає свого закупівельного «конкурентна» фірму «Постой». Порушень в діях фірм, які вдвох приходять на торги, депутат-підприємець не вбачає: «Конкуренція і є конкуренція. Всі конкурують. Хто може, той виграє і робить. У мене претензій ні до кого нема».

Це, звісно, далеко не перший випадок змов на торгах Кіровоградщини. На цей час АМКУ притягнув до відповідальності за спотворення результатів торгів півтора десятка фірм та ФОПів, зареєстрованих в регіоні. Чимало справ щодо змов так і залишається не розслідуваними.

Одне зі свіжих рішень, прийнятих щодо змовників родом з Кіровоградщини, датоване квітнем 2021 року. Тоді адмінколегія тервідділення АМКУ визнала протиправною змову ПП “Артмаркет” і ТОВ “Євроальнс ЛТД” на 11 торгах з постачання вугілля. Фірми, яких пов’язувало користування одним вугільним складом і технікою, визнали винними в антиконкурентних узгоджених діях та оштрафували на 748 тис і 451 тис грн відповідно.

Дещо раніше, у грудні 2019-го, адмінколегія іншого тервідділення АМКУ за вчиненні аналогічних дій на тендерах з продажу продовольчих товарів спіймала кропивницькі ТОВ “Укропроддонсервіс” і “Сервісторгпром”. За це фірми мали сплатити по 748 тис грн кожна і на 3 роки забути про торги за бюджетні кошти.

Отже, те, що депутат-підприємець Саркіс Абрамян називає конкуренцією, насправді зветься антиконкурентними діями. Головна загроза від них – недовіра підприємців. Менше віри у чесні торги – менше учасників на тендерах. Менше учасників – нижча конкуренція і вища ціна.

На цьому наголошує й експерт з питань публічних закупівель, виконавчий директор “Центру громадського моніторингу та досліджень” Юрій Кузько: “Змови – це однозначно погано. Причому, не залежно від того, з якою метою підприємці виходять на торги у змові: чи для максимізації прибутку чи просто щоб торги не були відмінені через відсутність двох учасників. У будь-якому випадку це негативно впливає на закупівельну екостистему в цілому. Потенційні учасники втрачають довіру до самої системи публічних закупівель, що зменшує конкуренцію і, як наслідок, втрачається можливість отримати оптимальну комбінацію ціна-якість під час закупівлі товарів, робіт або послуг”.

Павло Лісниченко

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

 

Останні новини по темі

Марго Книголюбка: 8-річна дівчинка створила відеоблог про книжки (ВІДЕО)

photo5251357033242933154
258776126 3033541456893530 6494468247079074432 n

«Просто цирк»: знову не змогли обрати директора обласного театру (ОНОВЛЕНО)

Читайте також

Світловодська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель земляка, захисника Романа ...

18:56, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому сьогодні, 2 грудня, на площі перед будівлею міськради вшосте відбувся мітинг ...

18:47, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому 1 грудня у Молодіжному центрі “Кома” відбулося святкування Дня Андрія Первозванного. ...

17:56, 2 Грудня, 2023