«Я на зв’язку, готовий працювати»: У Кропивницькому суд обрав запобіжний захід підозрюваному у держзраді

До невеликої зали районного суду Кропивницького під конвоєм заводять чоловіка середніх років. Він коротко стрижений, з саднами на обличчі, а з його взуття вийнята шнурівка.
Цей мешканець села неподалік Кропивницького підозрюється у держзраді. Суддя Ленінського райсуду Леонід Плохотніченко розглянув 27 червня клопотання про обрання йому запобіжного заходу на час слідства.
49-річний підозрюваний Віталій К. уродженець Кропивницького (тоді Кіровограда – авт.). Нині проживає у селищі неподалік обласного центру, місця реєстрації не має. Раніше у нього були проблеми із законом. А саме, судимість за зберігання наркотичних речовин, від відбування покарання за яке був звільнений через каяття.
Нині ж йому інкримінують вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 ККУ – держзради в умовах воєнного часу. Як повідомив Володимир Лещенко, прокурор Кіровоградської облпрокуратури, за даними слідства у травні-червні цього року підозрюваний передавав представнику спецслужб РФ відомості про об’єкти критичної інфраструктури у Кропивницькому та області. А саме залізничні станції та вокзали, якими переміщуються військові ЗСУ, аеродроми, електропідстанції, військкомати та рух техніки.
Як зафіксувало розслідування, 25 травня цього року Віталій К. написав через месенджер «Телеграм» абоненту з російським номером повідомлення російською мовою: «Я на зв’язку, готовий працювати».
За даними слідства, співрозмовником був представник спецслужб РФ. Останній написав Віталію К. правила поведінки та методи конспірації й анонсував для нього «завдання». Зокрема, доручив збирати відомості про координати військкоматів та місць призову і збору до ЗСУ. Наступного дня Віталій К. відправив адреси та графік роботи військкоматів, а також номер своєї банківської картки для «винагороди».
Протягом червня підозрюваний декілька разів передавав відомості про об’єкти військового призначення та інфраструктуру, знімав будівлі й прилеглі території на відео. 25 червня Віталій К. відзняв рух техніки до військової частини у Кропивницькому районі. Після цього його затримали правоохоронці.
Прокурор просив суд обрати підозрюваному на час слідства запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
Вадим Бондаренко, адвокат підозрюваного, залучений за контрактом з Центром безоплатної допомоги, просив суд призначити запобіжний захід керуючись європейською практикою. Мовляв, українське законодавство не передбачає у справах на кшталт держзради альтернативного запобіжного заходу крім як тримання під вартою. Втім, на думку адвоката, ця практика є дискримінаційною. Він просив суд взяти до уваги Європейську конвенцію, яка передбачає можливість м’якшого рішення та призначити домашній арешт з обов’язком носити електронний браслет контролю.
Підозрюваний підтримав позицію захисника, від пояснень відмовився.
Суддя Леонід Плохотніченко задовольнив клопотання прокурора та відправив підозрюваного під варту на два місяці без права внесення застави.
На прохання журналістів про коментар підозрюваний відмовив, наполягав, аби його не фотографували. Від адвоката стало відомо, що його клієнт хоче оскаржувати ухвалу суду.
Після судового засідання у коментарі ЗМІ прокурор Лещенко зазначив, що особливістю цієї справи в регіоні є те, що підозрюваний самостійно вийшов на зв’язок із представником розвідувальної спецслужби РФ.
«Цього разу, що цікаво, також передавав інформацію щодо закладів охорони здоров’я, де лікуються військовослужбовці. Основне, що цікавило представників країни-агресора, це не так місце розташування військових частин, як заїзд та знаходження біля них скупчення військовослужбовців і техніки для завдання ракетного удару. Саме під час того, як підозрюваний зняв на відео заїзд техніки до військової частини, його затримали», – зазначив Лещенко.
Зі слів прокурора, слідство зафіксувало в рамках негласних слідчих розшукових дій переписку підозрюваного з представником РФ. У ній є відповідні координати та відео. Підозрюваний застосовував методи конспірації, знімав об’єкти на один телефон, а передавав з іншого. Також є відомості про переказ росіянами йому оплати на банківську картку.
Нині, за словами прокурора, фігурант не визнає вини та відмовляється свідчити. Орієнтовно слідство та судовий розгляд у подібних справах може тривати до п’яти місяців. Підозрюваному у разі доведення вини загрожує п’ятнадцять років ув’язнення або довічне позбавлення волі з конфіскацію майна.
Анастасія Зубова, фото автора
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.