«Моє зимове диво»: вийшла дебютна дитяча книга кропивницької письменниці Вікторії Семененко

13:16, 30 Жовтня, 2023

У жовтні побачила світ перша дитяча книга письменниці з Кропивницького, мами двох маленьких доньок Вікторії Семененко. У доробку авторки є п’ять власних книг для жінок та підлітків – «Вона першою все сказала», «Така як є», «Сильна дівчинка», «Назавжди» і «Сестрині секрети». Як з’явилася дитяча книга, як над нею працювалося – авторка розповіла в інтерв’ю «Гречці».

– Як з’явилася ідея написати казку?

– То все моя донечка Улічка. Одного літнього дня вона попросила прочитати книжку. Вона любить слухати казки. «Яку тобі почитати?», – запитала я, коли вже стояла біля дитячої книжкової шафи. «Прочитай свою», – відповідає. «Але в мене для доросліших жінок», – пояснюю. І приходжу до неї з макбуком. «Ма, це ж не книжка», – здивовано посміхається донька. «Зараз напишемо», – посміхаюся я у відповідь. «Як? Я ж не вмію ще писати тексти», – дивується Уляша і спостерігає, як я відкриваю чистий аркуш. «Я тебе навчу, донечко», – кажу сміливо. А сама думаю, коли це в мене було у планах написати і видати дитячу книжку?! Не пригадую. Хоча цього року про неї часто запитували на презентаціях. Звісно, я писала раніше дитячі тексти. Колись, навіть, кілька казок друкувалися у журналі «Янголятко». Але все своє життя я здебільшого писала жіночу прозу. Та й Уля кілька разів питала, чому в мене немає дитячої книжки. Тож час, коли ми з нею вдвох вдома – безцінний. Ми слухаємо одна одну і головне – чуємо.

– Як ви обрали сюжет?

– Сама ідея, що потрібно писати саме в цю мить – була спонтанною. Так, власне і сюжет, який я аж ніяк не планувала і не структурувала заздалегідь. Кажу Улюші: «Про кого будемо писати?». Вона: «Про зайчиків. Їхню сім’ю». От і звідси почався сюжет – із зайчикової сім’ї. Для мене, мами двох донечко, сім’я – це велика цінність, найбільший скарб, найдорожче, що є у світі. «Скільки буде зайчиків, як їх назвемо?». І отак питання за питанням я хотіла відчути, як бачить цю історію про зайчиків донечка. А потім кажу: «А давай ці зайчики у нашій казці будуть взимку». «Ма, чому взимку? Зараз же початок літа», – каже Уля. Я ж міркую наперед: якщо мова йде про справжню книжку, то необхідно врахувати й інші видавничі процеси. Потрібно намалювати ілюстрації, відредагувати текст, зверстати, зробити макетування для друкарні, а сам друк книги. Словом, казки ще не було, а я вже продумала донечці, які події повинні розгортатися, щоб книга (а я ж пообіцяла вже не просто казку написати, в видати справжню дитячу книгу) була цікавою маленьким читачам.

– Тобто ви вже підійшли до книги, як до продукту?

– Саме так. Тільки пізніше, я взялася за голову, коли мені верстали книгу з ілюстраціями, а я писала в усі можливі друкарні, аби розуміти вартість друку саме того формату, який я собі надумала.

– Розкажіть ще про сюжет.

– Власне, я з донечкою проговорювали в голос кожну сцену. Я при ній її описувала, зачитувала кожне речення. Уляша інколи казала: «Ма, а може не треба? Їй же страшно? У неї ж лапка…» і так далі. Я бачила, як Уля переймалася долею маленької зайчихи, яка вирішила здійснити свою мрію. І я їй одразу пояснювала: «Сонечко, але ж у казці не може все бути ідеально. Аби тобі було цікаво її прочитати, наші герої повинні здолати певні перепони. Вони ж у нас сміливі?». І тоді донька казала: «Ой, ну добре». І так кілька разів. Власне, в той же день я і завершила рукопис. Це вийшла зворушлива історія про маленьке зайченятко Веселку, яка наповнена ідеєю здійснити свою мрію на день народження. Для цього Веселка вдається до пригоди, про яку не каже мамі і тату. Проте в цій мандрівці її спіткає біда. Чи врятується маленьке зайченятко? Чи відсвяткує своє день народження зі своєю сім‘єю? Чи побачить своє намріяне зимове диво? Ось відповіді на ці питання – тепер на сторіночках зворушливої дитячої зимової історії. Книга буде цікава, як для діток дошкільного віку, яким ще читають батьки. Так і діткам з початкової і середньої школи.

– Розкажіть про ілюстрації. Ви вже згадали, що вони є у книжці про зимове диво.

– Я вважаю, що дитяча книжка повинна бути з ілюстраціями. Я сама люблю такі книги і зависаю на деталях. Коли я вже вичитала першу і другу чернетку свого рукопису, тоді розпочала шукати ілюстратора. Я уявлення не мала, хто це буде. І в мене було кілька ідей, які це будуть ілюстрації. Найперша – того ж дня, як я написала казку, Уля намалювала зайчиків. І я дуже хотіла, аби ілюстратор допоміг Улі створити серію сюжетів відповідно до казки. І я вже почала шукати приватні уроки з малювання. Однак розуміла, що за часом це буде значно довше. І тоді ця ідея може відтягнутися. Тоді я пішла іншим шляхом. Я написала допис у «Фейсбуці», під яким мені натегали чимало художників та арт-студій. Тоді почала обирати. Я написала керівниці арт-студії «Совушка» Тетяні Стороженко. Вона порадила їхню викладачку Наталю, маму трьох діток, яка давно мріяла проілюструвати дитячу казку. Я того ж дня їй зателефонувала. І виявилося, що Наталя – це перша викладачка Уляші з малювання в цій арт-студії, куди вона ходила з трьох років. І я така думаю – все пазли склалися! Це точно та людина, це точно саме той знак! Ми зустрілися. Наталі я першій показала рукопис. Розповіла про сюжет, свої побажання по кольорах, настроях, відтінках. Відтоді ми бачилися майже кожного тижня і проговорювали всі деталі – від кольору бантиків у сестричок до картин на стінах. Наталя дуже відповідально підійшла до цього творчого процесу. Я із захватом спостерігала, як на білосніжному папері з’являється дивовижа казка. Якось ми з Наталею домовилися про зустріч, але не домовилися, що в той день з нами будуть донечки. Того дня один малюнок вони також чаклували з Натальою. Яка тоді була гармонія – за вікном кінець липня, а я заплющувала очі і бачу сніг, гірлянду і цих дівчаток із книгами.

– Тож все готово – книгу можна відправляти в друк?

– Наступні етапи – це редагування. Я надіслала текст своїй постійній редакторці Любі Попович, яка вичитала його того ж дня. Її відгук був дуже зворушливий, зокрема вона пообіцяла перейняти собі рецепт із капустою)) Із верстальницею, вона ж дизайнер обкладинки Натальою Андріяновою, з якою я працювала у своїй крайній книзі «Сестрині секрети», я теж не вагалася. З Наталею ми зустрілися і я розповіла свої побажання щодо кольорів і формату. Так – так, формат книги я теж уявила собі ще на тому етапі, коли була лише ідея. Наталя зробила все бездоганно, як завжди. От власне потім я готова була відправити макет у друк. Але з цієї миті пішло щось не так… У мене був нестантардний формат книги, і чимало друкарень пропонували мені змінити формат до того, як мої дорослі книги. Але я так не хотіла, я не хотіла втрачати оте диво, яке оживає на малюнках саме того формату. Я не хотіла змінювати шрифт, адже він саме того розміру, який зручний для читання дітям. І я шукала – писала, телефонувала, радилася… Тижня два пройшло, якщо не більше, допоки я не знайшла друкарню у Львові. Сталося диво – у вересні я надіслала книгу у друк. Уся команда чекала зустрічі із книгою. Я рахувала дні, коли її надрукують, зшиють, склеять і відправлять мені.

– А донька запитувала за книгу?

– Авжеж, вона була у передчутті. І менша трирічна донька також. Ми їй розповідали про казку, яка має приїхати зі Львова. Я казала: «Ми ввімкнемо гірлянду, вкриємося пледом з новорічними візерунками, і з Ульою разом будемо читати Машуні казку про сміливе зайченятко». Ви не уявляєте скільки вечорів дівчатка не розлучалися зі своїми примірниками, поклали кожна на свої письмові столи. Для Улічки – першокласниці, книга стала гарним мотиватором щодня читати мамі історію і занурюватися у диво.

– Чи плануєте презентації? І як можна замовити книгу?

– Так, я планую презентації на листопад. Тому запрошуйте до своїх навчальних закладів, дитячих розвиваючих центрів, бібліотек та дитячих садочків. Книга також може стати гарним подарунком під подушку або під ялинку.
Книгу можна замовити в мене особисто. Для цього необхідно написати мені у соціальні мережі Facebook або Instagram. Книгу надсилаю поштою, хто не місцевий. Ця зимова книга однозначно сподобається вашій дитині.

Фото надані Вікторією Семененко

Останні новини по темі
Прокуратура відсудила для управління освіти Кропивницького 350 тисяч за електрику
5 основних видів шахрайств з банківськими картками та як їм запобігти
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024