Домашній менеджмент і не тільки: скільки коштує “невидима праця”

12:35, 09 Листопада, 2023

Не менше 50 тисяч гривень довелось би заплатити найманим працівникам, якби найняти їх виконувати всю неоплачувану домашню роботу необхідну для родини. “Гречка” порахувала скільки коштує хатня праця за ринковими цінами.

Що каже статистика?

У той же час, загідно з даними  звіту у “Стан батьків у світі 2023”, підготованого неурядовою організацією США Equimundo неоплачувна доглядова праця складає 11 трильйонів доларів. Це 9% від світового ВВП. 

У дослідженні провели опитування в 17 країнах світу.  І хоча чоловіки нині беруть на себе більше відповідальності за “домашню роботу” в порівнянні з попередніми роками, всеодно в рази більше виконують жінки. Жінки у 3-7 разів частіше беруть на себе саме домашній менеджмент і догляду працю, залежно від країн. 

У той же час, за даними цього ж звіту, більшість чоловіків в усьому світі хочуть долучитися до виконання домашніх обов’язків, але їх зупиняють соціальні стереотипи.

За даними опитування соціологічної групи “Рейтинг” у 2020 році про те, що в родині жінки готують їсти частіше вказали 64% опитаних і 43% опитаних зазначили, що на жінок покладені господарські справи по дому і 52% сказали, що на жінках – виховання дітей.

Скільки коштує робота у “другу зміну”

За даними того ж опитування “Рейтингу” 83% опитаних вважають, що найважливіше завдання жінки – дбати про дім та сім’ю.

Фактично робота вдома, це так звана “робота в другу зміну”, яка займає від 3 до 6 годин на день, крім основної ( оплачуваної) роботи. Такі цифри називає Керолайн Кріадо Перес у книзі «Невидимі жінки».

“Гречка” вирішила порахувати, у скільки б обійшлись послуги найманих працівників для виконання цієї ж роботи з огляду на пропозиції сайтів пошуку роботи.

Послуги няні

Так 6-10 тисяч гривень обійшлись би послуги няні на повний день. Звичайно, діти старшого віку проводять частину дня у дитсадку чи школі. Проте зібрати дитину у школу, забрати звідти чи відвести в гуртки, дбати про дитину під час хвороби – солідна частина роботи.  Не кажучи вже про цілодобове піклування дома.

Послуги кухаря

Якщо не говорити про зірок кулінарії, то кухарю на повну ставку пропонують орієнтовно 6-15 тисяч гривень зарплати. 

Прибиральниця і посудомийка

За таку працю нині пропонують 8-10 тисяч гривень. 

Доглядальниця з проживанням

Якщо є член родини ( наприклад, літні батьки) яким потрібен особливий догляд, контроль за харчуванням і прийомом ліків, допомога у побуті, зазвичай ця праця теж покладається на жінок. Така робота за ринковими цінами нині коштує 7-18 тисяч гривень пропонують за роботу доглядальниці з проживанням ( близько 600 грн доба).

Бухгалтер

Сплата рахунків, обрахунок домашніх витрат, планування заощаджень і доцільності покупок із сімейного бюджету – ще одна частина домашньої роботи. 

5-8 тисяч гривень обійшовся б бухгалтер на часткову зайнятість. 

Домашній менеджмент

Найдорожчим, але і найважливішим шматком роботи по дому є домашній менеджмент, який, на відміну від попередніх пунктів часто навіть за роботу не рахують.

Нагадати про те, що закінчився хліб і купити його, проконтролювати і посортувати речі для прання, не забути зводити дитину на планове щеплення, придбати подарунок до свята родичам, зібрати жолуді, бо згодом у школі треба буде робити поробку до свята осені, не забути про змагання з танців заплановане на другу неділю грудня, нагадати поїсти/випити ліки/піти до репетитора – це все робота. 

На ринку праці вона непогано цінується. Так для проєктного менеджера пропонують ставку від 30 тисяч гривень.

Отже, сумарно неоплачувана праця по дому становить понад 50 тисяч гривень залежно від ситуації.

Якщо у родині немає партнерських стосунків і поділу обов’язків, то фактично щодня жінка витрачає на додаткову роботу час і сили, які могла б витратити на відпочинок чи розвиток.

Матеріал був створений завдяки підтримці недержавної організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційного співробітництва Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі

На Кіровоградщині сталася ДТП: травмувалася водійка

Вивозив з України запчастини до військової техніки? Кропивничанину оголосили підозру

Читайте також

На Кіровоградщині триває акція зі збору крові, в рамках якої спеціальна бригада Обласної станції ...

18:58, 8 Грудня, 2023

Вимушена переселенка з Луганщини Анжеліка Мірошниченко створила у Кропивницькому безкоштовну ...

17:26, 8 Грудня, 2023

На Кіровоградщині дві громади повідомили про загибель захисників на фронті.

17:14, 8 Грудня, 2023