“Мудрий тесля”: як працює благодійна майстерня для хлопців у Кропивницькому

16:46, 11 Листопада, 2023

У Кропивницькому з січня розпочала роботу майстерня “Мудрий Тесля”.  Тут щотижня збираються хлопці віком від 8 до 15 років, щоби навчитись користуватись інструментами та спільно з наставниками робити поробки з дерева. Заняття там безплатні.“Гречка” дізнавалась про те, як працює освітній простір, яку має ідею та філософію, про її відвідувачів і наставників. 

Перше, на що звертаєш увагу, коли заходиш до майстерні, – це її охайність і запах свіжої дерев’яної стружки.  Поруч з нею диван з м’якими подушками, обабіч стіл, на якому красуються червоні яблука. 

“Ось тут ми з хлопцями п’ємо чай і спілкуємось. А там, в кімнаті ми з хлопцями майструємо. Діти говорять, що в нашій майстерні творяться дива: разом ми робимо скарбнички, підсвічники, табуретки, мечі, та інші поробки з дерева. Вчимо хлопців користуватись інструментами, правильно виміряти, відрізати й обпалювати, декорувати поробки”, – уточнює волонтер Павло Примак.

Він з командою оганізував роботу майстерні у напівпідвальному приміщенні багатоповерхівки у Кропивницькому. До цього там організували скаутський рух для дітей від міжнародної християнської міжконфесійної організації “Royal Rangers”, яку він очолював в місті. Довгий час команда працювала по цій програмі, будучи цікавою і результативною, але прийшов час щось змінювати і тоді Павло пройнявся ідеєю і філософією програми “Мудрого Теслі”. 

Від ідеї до майстерні 

Ідея створення майстерні “Мудрий Тесля” для хлопців належить Віталію Андрійцю з Черкас. Свою першу майстерню він створив там у 2017 році, а згодом цю ідею підхопили інші міста України. 

За словами Павла Примака, у Кропивницькому відкрили 12-ту за рахунком майстерню.

Загалом по Україні нараховується вже 22 майстерні. Найбільше їх на Черкащині, а також у Києві, Одесі, Сумах, Кривому Розі, Хмельницькому. Всі майстерні “Мудрого Теслі” – виключно чоловічий простір, де хлопці, збираючись на щотижневих заняттях спільно з наставниками щось майструють і роблять з дерева. 

“В мене бажання організувати простір для хлопців було давно: я хотів зібрати біля себе команду, щоб навчити їх різати болгаркою, зварювати, працювати за станками, фарбувати різні вироби. Знаю це по своїй роботі на підприємстві (Павло працює на мінівиробництві сільськогосподарської техніки-ред.),  що багато працівників не вміють, здавалося б, навіть елементарних речей, в розмові виявляється, що вони росли без батька і чоловічої уваги”, – говорить Павло.

Він зазначив, що про ідейника Віталія та його майстерню він дізнався від свого товариша з Одеси. Тоді до церкви їхнього міста завітала так звана виїзна майстерня, зібралися хлопці і їм провели заняття. 

“Мені прийшлася до душі ця ідея, дуже хотілось організувати таке в себе і навчити базовим знанням та вмінням своїх пацанів. Я дізнався, що такі заняття для хлопців проводять кожного тижня, є розроблена програма, що теж важливо, в якій, крім біблейських історій, є актуальні теми, на які спілкуються наставники з дітьми, на кшталт про самостійність, пунктуальність, працьовитість, дружбу, і звісно, є план, як зробити ту чи іншу поробку”, –уточнив Павло.

Він говорить, що відвідав конференцію, дізнався більше про роботу майстерень і відкрив таку у Кропивницькому. 

“Знаю на власному прикладі, що таке, коли не вистачає чоловічої уваги. У віці 14 років мені довелось поїхати від батьків на навчання за сотні кілометрів. Мені хотілось і поради в батька спитати, і поговорити про щось, але бачились ми дуже рідко. Тому тут, в чоловічому просторі ми намагаємось якомога більше уваги приділяти саме тим хлопцям, які ростуть без батька. Окрім занять, ми також спілкуємось і поза гуртком: виїжджали на природу, сиділи біля вогнища, смажили м’ясо чи сосиски. І тут справа не в пікніку і смаколиках, а в дружньому спілкуванні. Звісно, батька дитині нам не замінити, проте ми намагаємось навчити їх чоловічої справи”, – зазначив керівник майстерні. 

Викрутки, цвяхи і не тільки

Після оголошення у церкві “Жива Надія”, яку відвідує Павло, про створення майстерні люди почали допомагати фінансово,  інструментами й долучились до команди. 

“Ми “загорілись”, зробили стіл для роботи, облаштували стелаж та закупили все необхідне. Більшу частину інструменту закупив Ярослав Мудрій, надав власне приміщення у користування. Частину інструменту надіслав Віталій Андрієць”, – зазначив Павло.

За його словами, на оголошення відгукнулись батьки, діти яких хотіли прийти на заняття. Першу зустріч провели 15 січня. Тоді на ознайомчому відкритому занятті дітям розказували, де який інструмент і для чого використовується, зробили підсвічник. 

“Починали з простого: вивчали інструменти в роботі. Іноді дітям банально треба навчитись тримати в руках молоток і вчитись забивати ним цвяхи. Згодом діти вчилися виміряти кути, як правильно  використовувати той чи інший інструмент, як обробляти, шліфувати та випалювати під нашим керівництвом. Іноді треба пояснювати, іноді в них очі горять, і ми просто спостерігаємо за ними, координуючи і контролюючи їхні рухи”, – підкреслив Павло. 

Починали з однієї спільної групи, а наразі в майстерні працює шість наставників, які ведуть дві групи для хлопців 8-11 років і 12-15 років. Загалом на заняття приходять 20 відвідувачів. 

Філософія і атмосфера майстерні 

Перед початком кожного заняття наставники збираються і вирішують, яку саме поробку виготовлятимуть, щоб розуміти, які можуть в процесі роботи з’являтися труднощі 

“Є поробки, які робляться за один день. Наприклад, дощечка для гри хрестики-нолики. Для виготовлення цього виробу найголовніше, навчитись виміряти, відрізати і шліфувати. Цьому і навчаємо, підстраховуємо. Є вироби, які робимо за два уроки. Найголовніше в нашій роботі, – не просто робити щось разом з хлопцями і приділяти їм час, а спілкуватись з ними, адже насамперед їм не вистачає уваги і чоловічого спілкування”, – підкреслив керівник майстерні. 

Павло зазначає, що мета занять у гуртку – навчити хлопців працювати не тільки руками, а головою та сердцем. У робочому процесі він намагається привчати юнаків до відповідальності, стійкості та балансу, а також показати портрет чоловіка, що є втіленням справжньої мужності, взірцем господаря, сина, чоловіка і батька. 

“Ми хочемо дати можливість хлопцям навчитись виготовляти власними руками корисні поробки для своєї родини, тим самим займати активну позицію в сімʼї й в майбутньому у суспільстві”, – додає Павло.

Часто дитині спілкування замінюють гаджети і відеоігри, тому вона стає не зосередженою та апатичною, а простір дає можливість живого спілкування серед однолітків і дорослих чоловіків. 

Наразі набір до груп майстерні “Мудрий тесля” триває. Кількість та тривалість занять залежатиме від кількості охочих. Організатори також шукають досвідчених майстрів-наставників з християнськими цінностями, які могли б провести заняття для дітей. 

В майбутньому керівник майстерні зазначає, що в планах проводити виїзні заняття, а також за достатньої кількості охочих, створити курс для дівчат “Господиня”, де дівчата мали б змогу навчитись куховарити, шити та інше. 

Охочі доєднатися до гуртку “Мудрий Тесля”, можуть звертатися до керівника майстерні:

  • Контактний номер телефону:
  • 050-488-84-90 (Павло Примак).
Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі

Маловисківська громада повідомила про загибель захисника

Ідеальний для осені: рецепт пирога з яблуками, гарбузом і журавлиною

Читайте також

На Кіровоградщині триває акція зі збору крові, в рамках якої спеціальна бригада Обласної станції ...

18:58, 8 Грудня, 2023

Вимушена переселенка з Луганщини Анжеліка Мірошниченко створила у Кропивницькому безкоштовну ...

17:26, 8 Грудня, 2023

На Кіровоградщині дві громади повідомили про загибель захисників на фронті.

17:14, 8 Грудня, 2023