Лікарні Кіровоградщини очікують перший МРТ та нові КТ: коли і навіщо

09:14, 09 Травня, 2024

У Кропивницькому в обласній лікарні зʼявиться перший в області магнітно-резонансний томограф (МРТ), який придбають за кошт держбюджету. Також згодом у місті за держкошт встановлять компʼютерний томограф. Що потрібно, щоб ця апаратура зʼявилися у лікарнях, які ще медзкадлади області отримають це обладнання та що для цього необхідно – зʼясовувала “Гречка”.

Перше у Кіровоградській області МРТ у держлікарні

Довідково:
У рамках другого етапу медреформи в Україні у госпітальних округах повинні були сформувати спроможну мережу медзакладів. На Кіровоградщині до мережі ввійшли 6 надкластерних, 5 кластерних та 17 загальних лікарень.
Що це означає: 
Раніше медзаклади контрактували з Національною службою здоровʼя України пакети послуг на свій розсуд. Після створення спроможної мережі – вони зобовʼязані мати конкретний набір пакетів послуг залежно від статусу лікарні.
Для прикладу, у надкластерних закладах –  від 25 напрямків послуг, у кластерних – 20 напрямків, а у загальних – 6.
Заклади, які увійшли до спроможної мережі, залежно від свого статусу у ній,  повинні обовʼязково мати і певне обладнання. До такого відносяться і магнітно-резонансні та компʼютерні томографи.

МРТ для обласної лікарні, як для надкластерного закладу, поставить Міністерство охорони здоровʼя. 

Як розповів коментарі “Гречці” директор департаменту охорони здоровʼя Кіровоградської ОВА Олег Рибальченко, наразі у Кропивницькому апарати МРТ є тільки у приватних клініках, куди державні змушені направляти пацієнтів. Послуга для пацієнтів безкоштовна, бо фінансується за контрактом із Національної служби здоровʼя. 

Однак, з досвіду пацієнтів,  черги на безкоштовну послугу у приватних клініках зазвичай сягають не менше місяця, а зачасту і довше.

“Це потрібно для того,  щоб створити доступність для пацієтів. Наприклад, у  Кропивницькому досить багато томографів,  у тому числі і  приватних.  Вони контрактують зараз із Національною службою здоров’я і, відповідно, за направленням  приватні структури надають послугу пацієнту безкоштовно у рамках програми медичних гарантій”, – розʼяснив посадовець.

Проте, для того, щоб отримати апарат МРТ від МОЗ обласній лікарні, спочатку потрібно облаштувати для нього відповідне приміщення. 

Фінансуванням цього ремонту повинен займатися балансоутримувач. У випадку обласної лікарні – це обласна рада. 

“Уже створили проєктно-кошторисну документацію. Управління капітального будівництва вже займається проєктом ремонту.  Це буде перший бюджетний томограф в області, раніше були тільки приватні”, – акцентував Олег Рибальченко.

Тендер по реконструкції частини приміщення під розміщення апарату МРТ в обласній лікарні  оголосили у системі Prozorro, днями вже мають бути результати по ньому.

Очільник департаменту охорони здоровʼя розʼяснив, що коли оберуть підрядника, то він матиме чотири місяці на ремонт цього приміщення. Також зазначив, що складною є процедура оформлення належних ліцензій та дозволів.

“Оскільки це обладнання, яке має іонізуюче випромінювання, то лікарня повинна отримати ліцензію на його зберігання, використання і введення в експлуатацію. Надати цю ліцензію повинна  державна служба  інспекції ядерного регулювання.  Це все загалом займає до півроку, але  ми сподіваємося, що отримаємо протягом наступних чотирьох місяців й об’єкт запустять в роботу”, – зазначив Олег Рибальченко.

Крім того, посадовець говорить, що обласна лікарня вже отримала від МОЗ аніограф, який вже функціонує у закладі.

У Кропивницькому будуть два комʼютерні томографи у міських лікарнях

Комʼютерні томографи передбачені для кластерних лікарень. У Кропивницькому таких дві:

  • Лікарня швидкої медичної допомоги (в народі 4-та лікарня -авт.) 
  • Центральної міської лікарні, до складу якої увійшла “рудівська лікарня”

Олег Рибальченко пояснив, що у Лікарні швидкої допомоги приміщення під томограф вже облаштували в рамках реконструкції приймального відділення. Компʼютерний томограф у них також вже працює.

“У Лікарні швидкої допомоги є ще й  приміщення під магнітно-резонансний томограф та аніограф. Проте, за ієрархією МОЗ спочатку забезпечить апаратами МРТ надкластерні заклади, а вже після того на черзі будуть кластерні”, – зауважив посадовець.

Що ж до Центрально лікарні, то вона отримає томограф від МОЗ і функціонуватиме він на базі “рудівської лікарні”. Проте знову ж таки, зʼявиться він там після того, як у закладі облаштують приміщення для нього.

Зазначимо, після того, як цей медзаклад увійшов до складу Центральної міської лікарні, то там від 2022 року проводили реконструкції приміщень та  капітальний ремонт за 120 мільйонів гривень.

Наразі ж у системі Prozzoro вже провели тендер на будівництво у цій лікарні відділення комп`ютерної томографії. На це витратять майже 13 мільйонів гривень.

За умовами тендеру, будівництво повинні завершити до 31 грудня. 

Які ще  медзаклади отримають томографи

Олег Рибальченко говорить, що коли МОЗ виділяє обладнання на той чи інший заклад, то враховують ще і чисельність існуючих комп’ютерних томографів на певній географічній території. 

Наразі, із його слів, вже відомо, що компʼютерний томограф крім кропивницьких кластерних лікарень, отримають  і Новоукраїнська та Голованівська лікарні. Проте по Голованівській лікарні поки що відкрите по облаштуванню приміщення. А от в Новоукраїнській вже виділили на облаштування приміщення гроші, тому там КТ зʼявиться швидше.

“У Новоукраїнці громада оперативно спрацювала і виділила гроші на підготовку приміщення під томограф. Тому там теж відбудеться поставка томографа одразу після облаштування місця для нього”, – зазначив Олег Рибальченко.

Що стосується апарату МРТ, то кандидатом на його отримання у Кропивницькому також є фтизіопульмонологічний диспансер, який також має статус надкластерного. 

“Поки що це все,  що нам відомо. Але тут варто розуміти, що принципово важливо те, щоб були готові приміщення, за облаштування яких відповідають балансоутримувачі”, – підсумував директор департаменту охорони здоровʼя. 

Довідка:

Магнітно-резонансна томографія, МРТ — томографічний метод медичної візуалізації та дослідження внутрішніх органів і тканин з використанням фізичного явища ядерного магнітного резонансу (ЯМР). Цей метод дає змогу одержати висококонтрастне зображення тканин тіла, і тому його широко застосовують у медицині, у візуалізації тканин мозку, серця, м’язів, а також новоутворень (пухлин у тому числі).

Комп’ютерна томографія, КТ — метод медичної візуалізації в основі якого є рентгенівське сканування, при якому пучок рентгенівського променя пошарово та поступово проходить через тонкий шар тканин людського тіла в різних напрямках. З її допомогою можна визначити стан будь-якого органу людини, його розміри, положення, форму, стан поверхні, його функції та щільність. За допомогою КТ можна переглянути навіть будову системи кровообігу. Сучасні КТ дають змогу одержати зображення дуже тонких шарів — від 0,5 до 10 мм.

Ангіографія  — метод медичної візуалізації, що полягає в рентгенологічному дослідженні кровоносних судин різних органів, шляхом введення в артеріальну чи венозну систему речовин, які дають різку тінь на рентгенівських знімках. Ангіографія без контрастної речовини також можлива за допомогою МРТ.

Нагадаємо, у Кропивницькому в обласному онкоцентрі невдовзі запрацює унікальне обладнання. Йдеться про чотири апарати променевої терапії для якіснішого і безпечнішого лікування людей з онкозахворюваннями. Що це за обладнання, коли планують запустити його в роботу та яким чином вдалося його придбати – розповідала «Гречка».

Подякуй авторці гривнею!

Вона щодня робить якісні новнин для вас

Останні новини по темі
Читайте також

На Кіровоградщині «Земельний банк» повторно виставив на аукціон свою найбільшу ділянку площею майже 4000 гектарів....

17:21, 18 Січня, 2025

На Одещині прикордонники затримали трьох чоловіків, які незаконно намагалися перетнути кордон. Серед них був житель Кіровоградщини....

16:34, 18 Січня, 2025

Петрівська громада, що на Кіровоградщині, сповістила про загибель на фронті захисника-земляка Андрія Бакуна....

16:22, 18 Січня, 2025