Неіснуючий музей Нобелівського лауреата: у Кропивницькому пам’ятка перетворилася на звалище
У середмісті Кропивницького будинок дев’ятнадцятого століття, де проживав Нобелівський лауреат Ігор Тамм, перетворився на стихійне сміттєзвалище. Чому пам’ятка архітектури покинута вже 18 років, чи планують вирішувати проблему – з’ясовувала “Гречка”.
Домівка Тамма
Мова йде про будинок по вулиці Шевченка, 46.
Із 1898 до 1923 року у ньому проживала родина Таммів. Батько, Євгеній Тамм, зробив чималий внесок у розвиток міста як інженер, а син, Ігор Тамм, згодом став відомим фізиком і згодом Нобелівським лауреатом.
За радянських часів будинок перетворили у багатоквартирний. Люди у будинку жили до вересня 2006 року, коли 9 із 10 квартир цього будинку викупив громадянин Сполучених Штатів Америки Начом Шалом. Ще одна квартира належала Беліовській Т.Г., (згідно рішення виконкому Кіровоградської міської ради від 12 серпня 1987 року(№629).
“Власником дев’яти з десяти квартир будинку є 74-річний (станом на 2014 рік – Ред.) громадянин США, який проживає у місті Вестон штату Флоріда. Останню з своїх квартир він викупив у 2006 році за 1837 гривень. З якою метою – важко сказати. Оскільки, власник не приділяв уваги будинку, то він давно став центральним міським туалетом і смітником, місцем, де завжди раді наркоманам і безхатченкам”, — зауважує краєзнавець Володимир Поліщук у книзі “Зроблено в Єлисаветграді”.
Будинок опустів, почав руйнуватися та перетворився на сміттєзвалище і місце для ночівлі безхатьків.
Сусіди говорять, що зараз це місце несе загрозу для життя, бо, на їхню думку, у будь-який момент будівля може просто обвалитися.
Мешканка сусіднього будинку, пані Оксана, говорить, що місце стало осередком для вживачів наркотиків і алкоголю.
Сусіди ж змушені терпіти сморід і бояться навіть дітей відпустити погуляти в дворі, бо це небезпечно.
“Там ночували безхатьки. Потім будинок почав руйнуватися і вони тепер біля нашого будинку живуть. Сміттєзвалище все розширюється і розширюється. До нашого будинку починають звідти лізти щури та таргани. У дворі немає спокою – постійний бруд, антисанітарія, сморід. Ні з дітьми погуляти, ні людям старшого віку у дворі не посидіти”, – пояснює кропивничанка.
Із її слів, вона із сусідами неодноразово зверталася до міськради і різних комунальних структур, аби звідти прибрали сміттєві баки, з яких стоїть постійний сморід і через які згодом почало розростатися сміттєзвалище біля покинутої будівлі та в ній. Надавали навіть пропозиції, куди їх можна перенести. Однак їм відповіли, що через щільну забудову баки не можуть переставити.
“Ми вже зверталися і до заступників міського голови Олександра Мосіна та Олександра Вергуна, і до управління житлово-комунального господарства, однак реакцій немає. Значно раніше було пару разів, що на наші прохання таки присилали КП “Благоустрій, аби хоч трішки поприбирати там. Однак після останнього звернення у “Благоустрої” сказали, що у будівлі є власник, який перебуває за кордоном, і його не можуть зобов’язати прибрати, а самі вони не мають права”, — зазначає пані Оксана.
Натомість, жінка зауважує, що сміттєзвалище стало вже стихійним і сюди звозять сміття навіть з інших районів. Для прикладу, вона знає випадки, коли з Кущівки навіть туди привозили габаритне сміття.
Що пояснюють у міській раді
У відповідь на інформаційний запит “Гречки” у Кропивницькій міськраді повідомили, що відповідний будинок є об’єктом культурної спадщини кінця дев’ятнадцятого сторіччя, що занесений до Переліку пам’яток містобудування та архітектури.
Однак, оскільки він має власника то:
“Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об’єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості”
Однак, наразі згідно із відповіддю, будинок взяли на облік та ведуть перевірку на ознаки відумерлої спадщини.
“У разі виявлення ознаки відумерлої спадщини, за вищевказаною адресою, буде подано до суду відповідна заява (стаття 1277 Цивільного кодексу України)”, — йдеться у листі-відповіді.
Будинок міг стати музеєм
У коментарі “Гречці” краєзнавець Володимир Поліщук розповів, що була ідея створити у будинку по вулиці Шевченка, 46 музей Тамма.
Професор Микола Садовий, який досліджував історію родини Таммів, помітив, що на цю адресу ( вулиця Петровська 29 у ХІХ столітті , а нині вудиця Шевченка 46 – авт) приходило багато кореспонденції Тамму.
“Микола Ілліч зібрав достатньо матеріалів, зокрема й раритетних, приміром листування сім’ї Таммів, щоб написати книгу про Ігоря Євгеновича та оформити експозиції його музею у Кіровограді. Раніше вважали, що єдиний будинок у нашому місті, який пов’язаний з Ігорем Таммом, – це приміщення колишньої чоловічої гімназії по вулиці Петровській (нині – вулиця Шевченка)”, — зазначає у статті розміщеній у книзі “Зроблено в Єлисаветграді” Володимир Поліщук.
Понад десять років тому Микола Садовий запропонував перетворити будинок, який вже на той час перетворився на смітник, на музей.
Тоді, у 2013 році, міська влада підтримала пропозицію професора і навіть зробила певні кроки, щоб вирішити питання з передачею у власність міста будинку, але виявила, що приміщення перебуває в аварійному стані.
У 2013 році, фахівці управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради обстежили будинок і зробили висновок: “може виникнути надзвичайна ситуація” і “подальше перебування в аварійному стані будівлі на території міста є неприйнятним».
Учасники цієї перевірки внесли пропозицію оголосити будинок безхазяйною нерухомою річчю й у подальшому через суд отримати його у міську власність та терміново зайнятися ремонтом.
“Продовженням цієї перевірки стало оголошення в ЗМІ з проханням до американця відгукнутися для отримання попередження, що влада оголошує будинок, у якому він має квартири, безхазяйною нерухомою річчю. І на цьому все. Далі у міськраді не пішли. Чому зволікають? Можливо тому, що не вирішили питання з міськими відхожими місцями, тож і не чіпають будинок по вулиці Шевченка, 46, щоб було де містянам справляти потреби у центрі міста? Та до того часу, коли приймуть “відхожу програму” і візьмуться за її виконання, ми втратимо будинок, який є згадкою про славетного земляка. Тож поки що на стіні будинку по вулиці Шевченка, 46 відсутня табличка, що тут з 1898 по 1923 рік жив Нобелівський лауреат Ігор Тамм, а на його стінах можна побачити лише нацарапані слова “тут були Вася, Жора і Вухатий”, — зазначив ще у 2014 році у своїй статті краєзнавець.
Вона щодня готує якісні новини для вас