Від борщів до саперських наборів: що виготовляють волонтери Кіровоградщини
Із початком повномасштабного вторгнення волонтерський рух в Україні набув нових форм. Волонтери готують, шиють, майструють все необхідне для армії – проте констатують, що зараз закривати збори стало в рази важче. Які унікальні речі роблять волонтери Кіровоградщини та для чого громадам потрібні соціальні підприємства – дізналася «Гречка» на виставці «Волонтерський крафт» у Кропивницькому.
Виставка волонтерського крафту
У найбільшій залі Обласного краєзнавчого музею до Дня волонтерів відкрили виставку «Волонтерський крафт», організаторами якої є Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської ГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення». Тут презентовані смаколики, спальники й маскувальні сітки, розгрузки і тактичні аптечки, пічки-буржуйки та окопні свічки – багато різноманітних і необхідних виробів, які волонтери з різних громад Кіровоградщини виготовляють для української армії.
«Тут військові та їхні близькі можуть побачити, помацати різні вироби й замовити їх у волонтерів. Також ми хочемо привернути таким чином увагу інших жителів міста й області, що волонтерів потрібно підтримувати, адже вони не припиняють робити все для української армії», – зазначила співорганізаторка виставки, комунікаційниця КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Світлана Дубина-Литвиненко.
Загалом на виставці представлені вироби 18 волонтерських осередків із 12 громад Кіровоградщини.
Їжа
Наприклад, сухі супи і борщі виготовляють громадська організація «Добромир» у Кропивницькому та «Кущ добра», які є підрозділом ГО «Чорноліські волонтери» з Дмитрівської громади. Кропивничанка Наталія Юрченко ініціювала групу з місцевих жителів і вимушених переселенців – вони готують голубці, плов, рагу у спеціальному пакуванні, консерви для армії.
Смаколики називають «Каші від Наташі». А благодійна організація «Вузлик» з Великої Виски готують їжу довгого зберігання, зокрема рибу у томатному соусі, гречку з м’ясом, перець фарширований. Крім того, в’яжуть шкарпетки і і роблять окопні свічки.
Від свічок до буржуйок
Також окопні свічки, що особливо актуальні в холодну пору року, виготовляє громадська організація «Сучасна жінка» у Помічнянській громаді і плетуть маскувальні сітки «мокрий сніг», а «Сільські волонтери» шиють чоловічі штани, бафи та шапки.
«Кішки» для зняття розтяжок, буржуйки та підставки для окопних свічок робить «Гурт ковалів» у Знам’янці. Засновник ініціативи Вадим Кучер розповів «Гречці», що про потреби дізнаються безпосередньо у військових, за час волонтерства вдосконалюють вироби – наприклад, зараз буржуйки мають кращу тепловіддачу і є набагато легшими, тож їх зручно переносити.
«Ми постійно їздимо до військових на фронт, відвозимо необхідне. Наприклад, ось відвезли тисячу скоб для укріплення бліндажів на Харківщині. Запитів багато, тож ми часто збираємо гроші на матеріали для виробів, на паливо, щоб відвезти все захисникам і захисницям», – розповів волонтер.
Є на виставці й футболки з унікальною вишивкою «Код перемоги». Їх розробили волонтери благодійного фонду «Полк Святослава Хороброго», а гроші з продажу направляють на потреби спецпризначенців.
Плетуть килимки, маскувальні сітки, готують різноманітні супи волонтери з села Чечеліївка, що у Петрівській громаді. Одна з ініціаторок Чечеліївської волонтерської команди Інна Філіпенко розповіла «Гречці», що про актуальні потреби дізнаються від військових, а також не цураються вчитися у волонтерів з інших громад. Наприклад, вони дізналися, що воїнам потрібні килимки, щоб підстеляти під спальники, накривати каремати – вони їх вирішили плести із залишків на місцевому виробництві шкарпеток.
Спальники та білизна
Благодійний фонд «Рій» шиє спеціальні спальні системи, а ГО «Волонтерський інформаційний фронт» започаткувала акцію, в рамках якої збирають гроші і закуповують спальники для захисників і захисниць.
Білизну та зручний одяг для військових, які опинилися у шпиталі, флісові костюми, шапки, балаклави, дощовики, подушки, маскувальні сітки шиють небайдужі з організації «Волонтерра» у Помічній громаді.
Маскувальний одяг та сітки
Волонтерська група «Ельф» в Олександрії створюють мапники, маскувальні костюми та унікальні саперські набори, до складу яких входять мітки, стяжки, армований скотч, пенал для детонаторів, мононитка, «кішки», фітінги тощо.
Плитоноски, ремінно-плечові системи, сумки скиду та підсумки для гранат, тактичні аптечки шиють «Волонтери Новомиргорода». Також на виставці можна подивитися і смаколики, які вони виготовляють для військових: супи-пюре, енергетичні перекуси з цукатів буряка, моркви і горіхів, вівсянку з вершками, сушене картопляне пюре тощо.
Всі ці вироби можна подивитися на виставці у залі Обласного краєзнавчого музею у Кропивницькому, яка діятиме щонайменше півтора місяця – до середини січня 2024 року. На виробах, представлених на експозиції, є етикетки з підписами, яка організація це виготовила та QR-кодом, за яким можна задонатити волонтерам на підтримку української армії.
Співорганізаторка виставки Світлана Дубина-Литвиненко підкреслила, що, за словами волонтерів, на другому році повномасштабної війни швидкість закриття зборів впала приблизно вдвічі.
«Все важче привертати до себе увагу: волонтери вигадують і лотереї, і розіграші, акції. Але вони ж не розважальні центри, і збори відкривають на необхідне, а не на розваги. І ця виставка в Краєзнавчому музеї – це теж спосіб нагадати, що підтримка армії зараз не стала менш важливою», – підкреслила Світлана Литвиненко.
Соціальне підприємництво як можливість для волонтерів
Виставка волонтерських виробів є не тільки способом залучення до підтримки армії, а й приверненням уваги до того, що волонтери наразі виготовляють дійсно якісний продукт, який має попит. Таким чином організатори адвокатують ідею соціального підприємництва в громадах.
«Нюанс в тому, що міжнародні донори не фінансують військову підтримку, а наші волонтери насамперед орієнтуються на потреби військових. Тому ми допомагаємо знаходити можливості залучення фінансування зокрема через створення соціальних підприємств», – уточнила Світлана Литвиненко.
Наприклад, волонтери в Олександрівці почали шити фліски для військових. Проте для цього потрібні були тканини та швейні машинки, але знайти фінансування саме на військовий одяг було важко. Тож вони розробили проєкт про пошиття патріотичного одягу, на що отримали цільовий грант на закупівлю швейних машинок. Тепер ініціатива переросла у соціальне підприємство «Одяг для українців».
Голова КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Алла Волошина наголосила, що одна з важливих опцій, які наразі можуть втілити органи місцевого самоврядування для волонтерів – це ухвалити працювати у напрямку соціального замовлення та розробити програми підтримки соціального виробництва.
«Багато волонтерів вже виробляють якісну продукцію, яка має попит і серед військових, і цивільних – просто потрібно правильно перевести це в юридичну площину. Для цього на рівні територіальних громад мають ухвалити нормативно-правові акти, які узаконять ці вже наявні соціальні підприємства», – наголосила Алла Волошина.
Визнання місцевою владою соціального підприємництва дозволить не тільки розвиватися волонтерам, а більш ефективно підтримувати їх. Для цього обласний осередок асоціації підготував для місцевих рад пакет документів і проводитиме круглі столи для представників влади.
«Озирніться на цій виставці волонтерського крафту – скільки роблять люди. І на секунду уявіть, що буде, якщо прибрати волонтерський компонент з цієї війни. Тому волонтери і волонтерки мають діяти у правовому полі і бути юридично захищені у своїй діяльності. І тому потрібно підтримувати тих, хто невпинно продовжує допомагати армії», – підкреслила Алла Волошина.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею