З дипломом і без роботи? Чому училищам важливо співпрацювати з бізнесом на Кіровоградщині

14:01, 18 Лютого, 2025

Професійно-технічна освіта передбачає, що випускники училища чи ліцею разом з дипломом отримують навички певної професії. Та подекуди через застарілі програми ці навички вже не актуальні на ринку праці. Як налагоджувати співпрацю між училищами та роботодавцями та навіщо це потрібно бізнесу — дізналася «Гречка».

Хто навчає сучасним професіям?

Основна проблема сучасної професійної освіти в Україні – не тільки застаріла матеріальна та методична база, а й кадри. Про це «Гречці» розповіла голова правління громадської організації «Я і школа» Ірина Міньковська.

«Я вже понад 15 років займаюся підвищенням кваліфікації педагогів закладів різного рівня освіти. І от питання і щодо професійної освіти зокрема постає у тому, а хто навчає вчителів, які навчають студентів?», — зауважила вона.

Адже для того, щоб бути конкурентним на ринку праці, потрібно володіти навичками й компетенціями, які вимагають сучасні роботодавці.

Проте в деяких закладах профтехосвіти викладачі не є практиками, а програма передбачає, наприклад, навички ремонту тих же лампових кінескопів, яких ніхто вже не використовує.

Саме для того, щоб дати поштовх у розв’язанні цієї проблеми, громадська організація запровадила проєкт «EduBiz», в рамках якого керівники і викладачі технічних ліцеїв та училищ навчаються та знайомляться із сучасним бізнесом відповідного сектору.

Упродовж двох тижнів січня 50 освітян із 25 закладів професійно-технічної освіти Сумщини, Харківщини та Дніпропетровщини пройшли стажування на 23 підприємствах у восьми містах України. 

«Одна з учасниць навіть дивувалася. Вона думала, що ось знову будуть лекції та купа теорії. А тут навпаки: практичні завдання, співпраця з роботодавцями, які відверто кажуть, які саме вакансії наразі є, які навички вони вимагають, як готові співпрацювати», — додала Ірина Міньковська.

Зокрема у Кропивницькому освітяни ознайомилися з роботою агенції мобільної розробки StarkSoft, Креативного простору KOWO та олійноекстракційного заводу компанії Kernel.

Чи потрібен оператор комп’ютерного набору в ІТ?

«Сама суть програми в тому, щоб викладачі закладів освіти побачили реальний бізнес в реальних умовах і впровадили якісь вже практичні знання у свої програми підготовки», — розповіла «Гречці» власниця агенції мобільної розробки StarkSoft Орина Старкіна.

StarkSoft — це кропивницька фірма, яка розробляє мобільні додатки. У рамках проєкту «EduBiz» до фірми завітали викладачі Криворізького професійного гірничо-технологічного ліцею. У цьому навчальному готують студентів за спеціальністю «оператор з обробки інформації та програмного забезпечення», тож вони хотіли дізнатися більше про сучасні потреби у сфері ІТ. 

Орина Старкіна

«Я показувала, власне, як ми знаходимо клієнтів, як наймаємо людей, як ведуться переговори, як формується ціна тощо. Тобто на практиці демонструвала, як працює фірма — зсередини», — розповіла Орина Старкіна.

Також викладачки ліцею ознайомилися з роботою іншої кропивницької ІТ-фірми «Онікс» й школою програмування «Ш++».

Як зізналася власниця фірми StarkSoft, до цього проєкту вона навіть не задумувалася про працю з закладами професійно-технічної освіти. Проте зараз має плани у співпраці насамперед з комп’ютерними курсами, а там й закладами освіти.

Вона зазначила, що фірма StarkSoft готова брати до себе на роботу молодь, ставати першим місцем роботи. 

«Ми зацікавлені, щоб в училищах їх навчали хоча б базовим навичкам, але які реально потрібні для роботи. Адже наймати людину і перевчати її — це багато сил і ресурсів. Дешевше зробити це у співпраці з навчальним закладом на їхній базі», — пояснила Орина Старкіна.

Власниця фірми додала, що відкрита до запитів училищ та ліцеїв щодо співпраці. Це можуть бути лекції, воркшопи для студентів від фахівців, які працюють в ІТ-сфері.

Також підприємиця зауважила, що коли бізнес відкритий для стажування студентів, це надає йому переваги.

«Людина, яка проходила стажування, вже є лояльним співробітником у майбутньому. Тобто більше шансів, що вона в першу чергу розглядатиме для роботи саме ваш бізнес. І це сприяє підвищенню вашого бренду як роботодавця», — розповіла вона.

Щодо співпраці заклади освіти можуть звʼязатися з фірмою StarkSoft через електронну пошту hello@starksoft.online, через WhatsApp або офіційний сайт.

Чому великий бізнес бере на роботу студентів

Компанія Kernel є однією з найбільших в Україні агропромислових компаній, яка функціонує в 12 регіонах, зокрема й у Кропивницькому. Це підприємство також відгукнулося на участь у проєкті «EduBiz».

Керівниця кар’єрних проєктів для молоді Юлія Дуднік розповіла «Гречці», що компанія вже не перший рік співпрацює з закладами професійно-технічної освіти.

«Ми беремо студентів на практикування, працевлаштовуємо студентів на наші активи з 18 років. Долучаємося до заходів в коледжах — наприклад, як журі на конкурсі професійної майстерності, самі проводимо  для них екскурсії та захист дипломних робіт на підприємствах», — поділилася вона.

Зокрема на Кіровоградщині компанія Kernel співпрацює з Центральноукраїнським вищим профучилищем імені М.Федоровського,  Кропивницьким аграрним фаховим коледжем. 

«Ми зацікавлені у розвитку молоді, адже це кадровий потенціал. Щоб випускники тих же технічних коледжів могли працювати за спеціальністю, використовуючи здобуту освіту. А не йшли кваліфіковані електромонтери, наприклад, у баристи», — пояснила Юлія Дуднік. 

Звісно, для того, щоб здобута технічна освіта була справді прикладною, потрібно, щоб насамперед викладачі профтехзакладів розумілися на сучасних технологіях, які застосовуються у відповідній сфері. І в цьому мають бути зацікавлені насамперед освітні заклади.

Для прикладу Юлія Дуднік навела запит від одного з коледжів Кіровоградщини.

«Директор запропонував нам співпрацю в їхньому освітньому проєкті. Адже на базі у них обладнання вже застаріле. Вони зацікавлені, щоб гарантувати своїм випускникам конкурентоспроможність на ринку праці, ми — у кваліфікованих працівниках і працівницях, які вміють працювати за сучасними технологіями», — пояснила вона.

Агрокомпанія запровадила карʼєрні проєкти для молоді, розробила професійні онлайн-курси. Вони не у відкритому доступі, а використовуються для потреб самої компанії. 

«Ось наш курс, які стосується залізничних професій, взяв один профтех з Чернігова. Тобто їхні вчителі ознайомилися з курсом, розробленим безпосередньо роботодавцем. Тому й такий приклад співпраці з викладачами освітніх закладів є», — розповіла керівниця кар’єрних проєктів для молоді.

Вона додала, що компанія «Кернел» відкрита до співпраці із закладами професійно-технічної освіти, зокрема і на Кіровоградщині. Компанія співпрацює зокрема у таких напрямках, як: 

  • практика та працевлаштування учнів та випускників,
  • проведення екскурсій,
  • модернізація навчальних програм,
  • проведення лекцій від експертів компанії.

Щодо співпраці з «Кернел» керівництво училищ та коледжів можуть звернутися за посиланням

Як підвищити престижність професійної освіти

Серед тих освітян, які в рамках проєкту «EduBiz» відвідали роботодавців у Кропивницькому, була й заступниця директора з навчально-виробничої роботи у Криворізькому професійному гірничо-технологічному ліцеї Тетяна Стойчик.

Тетяна стойчик

Вона розповіла «Гречці», що взяла участь у програмі саме для того, щоб розуміти вимоги сучасного ринку праці.

«Наприклад, ми побачили, як працюють відновлювальні джерела енергії на потреби підприємства. Альтернативна енергетика в Україні актуальна, а отже, потребує фахівців у цій галузі. І профосвіта має це враховувати: ліцензувати і готувати таких фахівців», — зауважила Тетяна Стойчик. 

Вона пояснила, що у Кривому Розі є великі підприємства, і їхній ліцей співпрацює з ними на постійній основі. 

«Це постійний процес. Ми орієнтуємося на регіонального роботодавця. Наприклад, гірничо-збагачувальне підприємство впроваджує нову технологію — і ми інтегруємо це у навчальні програми відповідного фаху», — розповіла заступниця директора ліцею.

Таким чином заклад освіти може гарантувати, що освітня програма осучаснюється і відповідає тим вимогам, які потім ставитиме роботодавець.

Вона пояснила, що дуальні практики в освіті, коли студенти проходять робітничу практику саме на підприємстві, яке роботодавцем, вигідно і для освітнього закладу, і для бізнесу і для студента.

«Бізнес отримає лояльного потенційного працівника. Студент отримує навички роботи на оплачуваному робочому місці. А ліцей — ще один показник якості освіти, яку надає. Що з нашим дипломом справді можна знайти роботу», — додала Тетяна Стойчик.

Раніше «Гречка» розповідала, як у Кропивницькому студентів професійного ліцею навчають основ бізнесу.

ОНОВЛЕНО: в тексті було замінено слово «училище» на слово «коледж». Просимо вибачення за допущену помилку.

Підтримай

команду “Гречки”

Останні новини по темі
Читайте також

Світловодська та Великосеверинівська громади, що на Кіровоградщині, повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

16:47, 25 Березня, 2025

У Кропивницькому стадіон по вулиці Степана Бандери певний час здавали в оренду за менш ніж 3 тисячі гривень на місяць. Міськрада звернулася до Верховного Суду та у вівторок, 25 ...

16:47, 25 Березня, 2025

У Кропивницькому дали назву трьом вулицям у садівничому товаристві «Гірник». Які назви тепер мають вулиці та для чого це потрібно — розповідаємо на «Гречці»....

14:45, 25 Березня, 2025