Чи покарає Феміда трьох знахабнілих покидьків?

13:11, 21 Листопада, 2012

20 листопада місцевий суд Центрального району міста Миколаєва мав розпочати оприлюднення тексту вироку екс-співробітникові відділу культури мерії 24-річному Максиму Присяжнюку, будівельнику-плиточнику 23-річному Євгену Краснощоку і слюсарю заводу «Зоря» 22-річному Артему Погосяну. Ця трійця 9 березня згвалтувала, а потім спробувала спалити живцем 18-річну Оксану Макар.

Незбагненним чином кончину дівчини (отримані нею опіки були несумісні з життям …) вдалося відтермінувати. Оксана, перебуваючи у свідомості, докладно розповіла слідчим міліції про знущання, що учинені над нею молодими людьми. Незважаючи на вкладені в процес лікування чималі кошти та залучення до нього кращих лікарів, Оксана Макар 29 березня померла в Донецькому опіковому центрі

Процес у справі Макар тривав майже 6 місяців. Колегія суддів засідала кожен вівторок та четвер.

Під час процесу були озвучені вельми інтимні подробиці з життя підсудних та їхніх родичів, а також постраждалої Макар та її матері Тетяни Суровицької. Періодично один з обвинувачених Євген Краснощок робив гучні заяви. Під завісу екс-держслужбовець взагалі поміняв свої свідчення. Втім, ні держзвинувачення, ні захист потерпілої всерйоз їх не сприйняли.

Адвокати обвинувачених свій захист будують на одному: Оксана – «погана дівчинка», – сказав 30 жовтня в ході судових дебатів народний депутат теперішнього й наступного складів Верховної Ради України адвокат Микола Катеринчук. – Вони хочуть … усовістити суспільство. Мовляв, кого ви шкодуєте? Кому надсилали гроші на лікування? Через кого виходили на мітинги? Це ж звичайна кінчена повія! А повію можна вбити, а можна й спалити. Можливо, схожа на янгола білява дівчинка тому і приходила в цей світ, щоб усім нам відкрити очі на те, які ми. Така в неї місія була.

З першого дня виявлення на покинутій будові обпаленої Оксани Макар газети та електронні ЗМІ на всі лади переповідали гучну історію. Тому в цій кореспонденції посилатимуся виключно на фактаж, що знайшов підтвердження в ході «марафонського» судового процесу.

9 березня 2012 Євген Краснощок, Артем Погосян і Максим Присяжнюк із самого ранку розпивали спиртне. Краснощок і Погосян вирішили сходити до бару «Рибка», а Присяжнюк залишився вдома. Близько 22 години друзі повернулися, знову подзвонивши до знайомих дверей. Цього разу вони прийшли з дівчиною. Оксана сама в барі підійшла до хлопців і попросила купити для неї бутерброд. «Ти ще не заробила», – відповів Євген. Дівчина підсіла до їхнього столика, пила пиво, а потім погодилася продовжити спілкування на квартирі, куди була запрошена новими знайомими.

По дорозі зайшли в магазин, купили горілку і презервативи. Про останнє придбання Макар, втім, не підозрювала.

На квартирі Присяжнюка події пішли за непередбаченим, як вважають підсудні, сценарієм: гості стало погано від випитого, вона прилягла на дивані в кімнаті, куди по черзі заходили, роздягнувшись, молоді люди.

Усі троє вирішили скористатися безпорадним станом Оксани, – зазначив у судовому засіданні Ярослав Кривов’яз, прокурор Генеральної прокуратури України. – Вона не могла їм чинити опір. Спочатку Краснощок, за ним Присяжнюк, потім Погосян вчинили з потерпілою статевий акт. У якийсь момент, прийшовши в себе, дівчина зажадала припинити, але всі троє проігнорували цю вимогу, продовжуючи її гвалтувати ще близько години.

Упродовж шести місяців судового слухання підсудні озвучували різні версії того, що саме сталося вночі з 9 на 10 березня. Краснощок стверджував, ніби вступив у статеві відносини з Оксаною з її згоди, потім вийшов покурити, а коли повернувся, то побачив, що дівчина в стані непритомності, поряд з нею стоїть Присяжнюк. Він нібито зізнався, що задушив Макар, позаяк почув від тієї: «Іди, ти мені не подобаєшся». Присяжнюк, навпаки, дав свідчення, що саме Краснощок, ставши ногою на горло Макар, задушив її дротом, а потім, вже мертву, зі зв’язаними ззаду руками, згвалтував у збоченій формі.

«Мені не можна з міліцією зв’язуватися», – сказав господар квартири. Максим Присяжнюк й справді не хотів, щоб його кар’єра на державній службі обірвалася «на найцікавішому місці», причому через зовсім незнайому дівчину.

…Труп попервах залишили в квартирі, самі ж відправилися шукати місце, куди можна викинути загиблу. Увагу гвалтівників привернула недобудована будівля діагностичного центру. «Максим показав мені його, – пояснював суду Краснощок. – Я особисто спустився в підвал, на самий нижній рівень, глибоко, там щось типу басейну побачив».

Всі втрьох винесли вночі голу Оксану на мороз, опустили в заповнений будівельним сміттям котлован. Поруч поставили порожні пляшки з-під горілки, розсипали недопалки. Погосян також дав свідчення, що бачив, як Краснощок запалив якусь річ і кинув униз – туди, де лежала замучена ними дівчина.

Підсудні все робили разом і злагоджено, – підкреслив представник державного обвинувачення Ярослав Кривов’яз. – Як непотрібну річ, винесли людину і викинули. Оксана була ще жива, коли її підпалили. Такий ось вибрали жорстокий спосіб позбутися від дівчини – смерть шляхом спалення. Вогонь повинен був спотворити труп, знищити всі докази.

Однак Макар з незалежних від вбивць причин тоді не загинула.
Вранці її стогони почув випадковий перехожий, місцевий підприємець Олег Найда. Він повідомив про жахливу знахідку службу «швидкої допомоги». У потерпілої виявилися обпалені 55 відсотків поверхні тіла, сильно постраждали дихальні шляхи.

Допоки лікарі в Миколаєві, а потім у Донецьку боролися за життя дівчини, покровителі Краснощока, Присяжнюка і Погосяна вели жваві торги з правоохоронцями. Треба сказати, небезуспішно. Двох підозрюваних у жорстокому вбивстві міліція … відпустила на свободу. Така ж доля чекала і їх спільника, залишалося змовитися з приводу «ціни питання».

Та Україною, несподівано до «перевертнів у погонах», прокотилася хвиля мітингів. Аж надто «дістав» наших співвітчизників отой сумнозвісний «принцип незалежного правосуддя», при якому навіть вбивця має шанс вийти сухим з води!

Під тиском громадськості план «відбілювання санітарів суспільства» довелося скасувати. Від розслідування була відсторонена колишня команда миколаївських міліціонерів. Подальша робота зі встановлення всіх обставин дикої історії в Місті Кораблів, згідно з дорученням Президента Віктора Януковича, контролювалася вже Генпрокуратурою України.

У сукупності підсудним інкримінується чотири статті Кримінального кодексу України: «Умисне вбивство з метою приховання іншого злочину», «Згвалтування групою осіб», «Згвалтування неприродним шляхом» і «Приховування злочину». Держзвинувачення вважає кваліфікацію, дану органами досудового слідства, правильною, а вину кожного з підсудних повністю доведеною і просить суд засудити Євгена Краснощока до довічного ув’язнення, Максима Присяжнюка – до 15 років позбавлення волі, а Артура Погосяна – до 14 років.

Олег БАЗАК

Останні новини по темі
Кіровоградські музейники навчать мистецтву дошкільнят області
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Кіровоградські музейники навчать мистецтву дошкільнят області
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Записки із Вроцлава. Польські враження кіровоградської туристки(ФОТО)
Записки із Вроцлава. Польські враження кіровоградської туристки(ФОТО)
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

21:15, 25 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 25 травня, відбулися спортивні змагання серед військових та ветеранів “Сильні України”....

19:44, 25 Травня, 2024

Сьогодні, 25 травня, підприємство «Кіровоградобленерго» оприлюднило графіки відключення електрики в області, які діятимуть з 18:00 до 00:00....

16:37, 25 Травня, 2024