Київ: сьогодні на Контрактовій горів історичний торговий комплекс (ФОТО)

16:30, 09 Лютого, 2013

Електронні ЗМІ з раннього ранку розносили світом невеселу топ-новину. Після запеклої боротьби захисників київської старовини з «донецькими», після захоплень Гостиного двору групами бойовиків із характерною бандитською зовнішністю (з подальшим їх видворенням), після організованих правозахисниками та молодіжними організаціями цілодобових чергувань на об’єкті комплекс все-таки примудрилися підпалити.

 

«Зараз до Гостиного Двору під’їхали пожежні машини, – передав за допомогою iOS на свою сторінку в мережі Facebook активіст Коаліції учасників Помаранчевої революції Сергій Мельниченко. – Запустили всередину лафет. Намагаються відкачувати дим і поливають покрівлю водою. Площа пожежі досить велика». Офіцер міліції, випускник Національного університету внутрішніх справ повідомив примітну деталь: коли активісти КУПР, що чергують поруч з Гостинним двором, спробували викликати пожежників з метою якнайшвидшої локалізації загоряння, сержант міліції (покликаний якраз забезпечувати охорону громадського порядку) щосили заважав їм додзвонитися до чергового по Службі НС, мовляв, це його, сержанта, прямий обов’язок і за виклик спецстранспорту із засобами пожежогасіння та підготовленими рятувальниками «несе відповідальність міліція». Поведінка «вартового правопорядку» наводить на просту думку: він і його товариші по службі могли отримати негласну вказівку – у разі виникнення НП по максимуму потягнути час, дати стихії можливість як слід розгулятися …

У прес-службі Державної служби з надзвичайних ситуацій Міноборони України припущення пана gostdvir1Мельниченка щодо невипадковості займання кореспондентові «Гречки» не прокоментували. Повідомивши лише, що зусиллями 19-ти відділень Головного управління ГСНС України в місті Києві пожежу вдалося локалізувати і в даний час її ліквідація триває. Приблизна площа пожежі – 200 квадратних метрів, вогнем пошкоджено конструктивні елементи покрівлі, при цьому жертв та постраждалих немає.

Довідка «Гречки» Гостинний двір – торговий комплекс на Контрактовій площі (на Подолі) у Києві, зведений 1809 року замість старого двору (60-ті роки XVIII ст., архітектор Іван Григорович-Барський). Будівлю Гостинного двору було видалено зі списку пам’ятників архітектури Української РСР 15 серпня 2011. 3 серпня 2012 Президент України Віктор Янукович дозволив приватизацію будівлі Гостинного двору. Незважаючи на це, за законом № 574-VI від 23 вересня 2009-го «Про перелік пам’яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації», будівля Гостинного двору продовжує входити до переліку «пам’яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації». Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов запевняє: після реконструкції призначення Гостинного двору не зміниться, «Укрекспертиза» планувала зробити ремонт цього об’єкта у зв’язку з його аварійним станом. За словами градоуправителя, йдеться ні про зміну власника, ні про зміну архітектурного вигляду цього проекту. Реконструкцію колишнього пам’ятника архітектури доручили архітектору Андрію Миргородському, щоб реалізація велася «Укрреставрація». Сам Андрій Миргородський не розуміє, чому будівля була пам’яткою архітектури, за його словами, вона виглядає як «трамвайне депо». Проти зміни вигляду історичної будівлі неодноразово висловлювалися жителі Києва, але їх протести почуті не були. До активістів приєднувалися відомі українські політики. До прикладу, 19 грудня 2012 року до Гостинного прибув народний депутат України Віталій Кличко, нинішній лідер парламентської фракції УДАР. На нього і на захисників будівлі було спрямовано струмінь нервовопаралітичного газу.

gostdvir2Оскільки Гостинний двір на Подолі – одна з небагатьох архітектурних пам’яток, що вціліли після бомбардувань Києва німецько-фашистською (а потім радянською «визвольною») авіацією у період Другої світової війни й під час декількох не менш згубних «комуністичних перебудов», захищати його від рейдерів за першим ж закликом виходять безліч небайдужих людей. Деякі з моїх колег на безоплатній основі проводять там майстер-класи журналістської майстерності або бездоганної української вимови.

25 грудня минулого року прокуратура Києва внесла подання керівництву столичної міліції з вимогою вжити невідкладних заходів щодо забезпечення охорони громадського порядку на території Гостинного двору. Документ з’явився ажніяк не випадково. Саме того вівторка активісти прорвалися на територію пам’ятки архітектури і зупинили розпочаті будівельні роботи. Причина штурму, за твердженням захисників Гостинного двору, полягає у чітко визначених нуворишами планах перепрофілювати пам’ятку стародавнього міста у пересічний торговий центр.

Як насправді дбає міліція про збереження історичної будівлі, продемонстрували події останньої ночі.

gostdvir3

                                                                                                                                               

Олег БАЗАК

Фото: Сергій Мельниченко(зі сторінки Facebook )

Останні новини по темі
ПФК «Олександрія» посів третє місце на турнірі в Туреччині
poett1
Кіровоград: презентація нової поетичної збірки(ФОТО)
Читайте також

Попельнастівська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель земляка, захисника Андрія Пасічника....

16:36, 19 Липня, 2024

В Україні, і зокрема у Кропивницькому, у рамках масштабної спецоперації правоохоронці провели 70 обшуків та оголосили 30 підозр службовцям структур, підпорядкованих Міноборони. ...

15:18, 19 Липня, 2024

Верховна Рада України у першому читанні ухвалила законопроєкт №11340, згідно з яким підозрювані й обвинувачені у корупційних злочинах зможуть не нести кримінальної відповідально...

15:17, 19 Липня, 2024