Кіровоградська прокуратура вважає спецшколу альтернативою ув’язненню

13:21, 22 Лютого, 2013

Прокуратурою області здійснюється нагляд за додержанням законів в діяльності спеціальної установи для дітей – Балахівської загальноосвітньої школи спеціальної реабілітації (Петрівський район)Як повідомила начальник відділу прокуратури області Алла Мороз цей вид установи для дітей створений профільним міністерством окремо для дівчат та хлопців. Установа в нашій області передбачена для хлопців, яких зараз утримується 22. Гранична чисельність одночасного тримання – 140 осіб. До школи поміщаються діти, до яких судом застосовані примусові заходи виховного характеру у вигляді поміщення до спеціальної установи для дітей.
На жаль, правова необізнаність уповноважених органів, недостатня роз’яснювальна робота серед населення стали перепоною для подальшого наповнення установи, оскільки громадськість вважає цей заклад чимось подібним до установ Державної пенітенціарної служби. Натомість за результатами розгляду таких категорій справ суди надають перевагу застосуванню інших заходів виховного характеру, як-то передача під нагляд батьків або осіб, що їх замінюють. Практика свідчить, що даних захід не завжди сприяє реальному захисту прав дитини в частині повноти профілактично-виховної роботи з нею. Результат – неповнолітній знову потрапляє в поле зору правоохоронців як потенційний правопорушник.
Вивчення обставин кожної зі справ з’ясовано, що сім’ї таких дітей неблагополучні, батьки не можуть забезпечити їх потреби в харчуванні, освіті, дозвіллі. Тому більшість неповнолітніх вчиняють крадіжки, намагаючись тим самим прирівнятися до дітей із «повноцінних» родин.
Загальноосвітні школи соціальної реабілітації є спеціальними навчально-виховними закладами для дітей, які потребують особливих умов виховання. Постійний нагляд та відвідування спецшколи приводить до висновку, що тут створені належні умови для надання комплексної психолого-медико-соціальної допомоги дитині, яка в ранньому віці вже потрапила в конфлікт із законом – вчинила суспільно-небезпечне діяння.
Одними зі способів реабілітації дітей фахівцями установи застосовано залучення їх до праці, кольоротерапії, ліплення із глини, солоного тіста, роботи з деревом та іншими матеріалами, вишивання, співів, танців тощо. За висновками спеціалістів, такі методи сприяють поверненню дитини в суспільство виправленою, соціально здоровою та не схильною до девіантної поведінки. Про це свідчить і статистика – випускники спецшколи не вчиняють нових кримінальних правопорушень, натомість влаштовуються на навчання (у закладі діти мають змогу отримати базову загальну середню освіту), роботу, заводять сім’ї. Майже кожен із них вже дорослим відвідує установу як родину.
Від безпосередньої наповнюваності установи залежить і її фінансування. Так, саме з цієї причини Міністерством у серпні 2012 року ліквідовано Горлівську, Городоцьку, Корсунську, Київську та Свердловську загальноосвітні школи соціальної реабілітації, а утримуваних в них дітей перенаправлено до тих установ, які лишилися, серед них і до Балахівської спецшколи.
Школа – активний учасник культурного життя району, її вихованці приймають участь в місцевих конкурсах зі співів, образотворчого мистецтва. Так, одних із учнів 2012 року зайняв призове місце в районному конкурсі «Співоча Петрівщина» та наразі має змогу індивідуально навчатися із викладачем музики, який щотижнево відвідує спецустанову. До цих занять наразі долучилися ще чотири вихованці.
Наостанок зауважимо, що з метою орієнтування державними обвинувачами судів на застосування саме цього виду заходу виховного характеру прокуратурою області проведено семінар за участі прокурорів прокуратур всіх районів та міст області, які уповноважені на захист прав дітей, а також органів державної системи профілактики.
Прес-служба прокуратури області

Останні новини по темі
Ідея декору: шоколадні метелики
У Кіровограді відкрилася виставка учнівського хенд-мейду
Читайте також

Сьогодні, 22 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:19, 22 Липня, 2024

У  Кропивницькому протягом восьми днів, з  24 липня до 31 липня, частково обмежать рух транспорту по вулиці Київській....

16:56, 22 Липня, 2024

У Мінрегіоні, у рамках впровадження нової схеми теплопостачання, підтримали будівництво комбінованої ТЕЦ у Кропивницькому....

16:53, 22 Липня, 2024